Tak można streścić najczęściej wypowiadaną ocenę mieszkańców Przemyśla i okolic o planowanej zachodniej obwodnicy Przemyśla.
Przez dwa dni, 14 i 15 lipca br., przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prezentowali mapy z naniesionymi roboczymi wersjami planowanej zachodniej obwodnicy Przemyśla.
14 lipca w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej koncepcji wysłuchali mieszkańcy gminy wiejskiej Przemyśl. Uczestniczyło w nim kilkanaście osób. Przedstawiciele władz gminy z wójtem Andrzejem Hukiem na czele.
Najliczniejszą grupę stanowili mieszkańcy Tarnawiec, którzy rozpoczęli akcję oprotestowania nitki obwodnicy przez ich miejscowość. Zapowiedzieli na najbliższą niedzielę spotkanie mieszkańców.
W muzeum najbardziej dramatycznie wybrzmiał jednak głos mieszkanki Prałkowiec, której posesja będzie według planu najprawdopodobniej wyburzona, a ewentualne odszkodowanie niczego nie rozwiąże. – Nie podejmiemy z mężem drugi raz w życiu takiego wysiłku, jak budowa domu. To będzie nasz rodzinny dramat. – mówiła.
W drugim dniu, 15 lipca, br., proponowanym mapkom mogli przyjrzeć się mieszkańcy Przemyśla.
Najliczniej zgromadzana grupa mieszkańców Lipowicy nie kryła oburzenia. Według ich szacunków może dojść do co najmniej czterech wyburzeń. Trudno oszacować liczbę zajętych posesji. Nie licząc tych z okolic ulicy Węgierskiej. Każdy wariant zakłada przecięcie Lipowicy.
W spotkaniu uczestniczyli między innymi przewodniczący Rady Miasta Przemyśla Maciej Kamiński (PiS) i radny Marcin Kowalski (Wspólnie dla Przemyśla). Obaj krytycznie odnieśli się do proponowanych rozwiązań ingerujących w granice Przemyśla.

Mapki dla laika niewiele wnoszą. Planowana obwodnica zachodnia Przemyśla ma dwa główne kierunki.
Pierwszy kierunek: od Żurawicy przez Lipowicę w kierunki ulicy Węgierskiej (na wysokości starego browaru). Następnie przez San w kierunku Prałkowiec.
Drugi kierunek: Żurawica, Lipowica, Ostrów - Kuńkowce (okolice kościoła), przez San, przez Tarnawce.
Pierwszy kierunek ma kilka wariantów, ale one niczego w sposób zasadniczy nie zmieniają na korzyść mieszkańców.
Pierwszy kierunek zakłada wyburzenia, przejścia przez posesje. Szczególnie na kierunku do ulicy Węgierskiej, gdzie zabudowa jest bardzo gęsta. Odległość ewentualnych ekranów dźwiękochłonnych od obwodnicy do posesji będzie znikoma.
Podczas obu spotkań podnoszono kwestię sensowności budowy obwodnicy. Jeden z uczestników pytał: – Dla kogo obwodnica ma być zbudowana: dla mieszkańców czy dla kilku lokalnych polityków, którzy tęsknią do wbiciem kolejnej łopaty i przecięciem kolejnej wstęgi, a potem my zostaniemy z tym pasztetem.
Przedstawiciele RDDiA uspakajali, argumentując, że to dopiero plany robocze, ale zebranych nie przekonali.
Mieszkańcy z przygotowanymi przez RDDiA planami mogą zapoznać się w Urzędzie Miejskim w Przemyślu lub Urzędzie Gminy Wiejskiej Przemyśl. Mają czas do 29 lipca na składanie opinii, wniosków, uwag, protestów!
Mogą także pobrać Formularz opinii.
Życie Podkarpackie w najbliższym wydaniu (środa, 21.07.2021) zamieści obszerną relacje z obu spotkań.
Poniżej drukujemy w całości petycję mieszkańców Lipowicy oraz zamieszczamy mapkę. Linia czarna to propozycja mieszkańców Lipowicy, dzięki której granice miasta będą ominięte. Linie wielokolorowe to różne warianty planowanej obwodnicy.
Podmiot wnoszący Petycję:
Komitet Społeczny „Lipowica - Obwodnica”
Treść petycji:
Komitet Społeczny „Lipowica - Obwodnica” reprezentowany przez Elżbieta Gaweł, działający w imieniu mieszkańców miasta Przemyśla i dzielnicy Lipowica, których podpisy są złożone poniżej, wyraża sprzeciw wobec realizacji inwestycji, polegającej na budowie obwodnicy w części miejskiej dzielnicy Lipowica, która obecnie przedstawiana jest w trzech wariantach (2, 3 i 4 wraz z podpunktami).
Wnioskujemy o budowę obwodnicy w części sąsiadującej z terenem miejskim, przedstawionej jako wariant 1. Jednocześnie wnosimy o rozważenie modyfikacji wariantów 2, 3 i 4 (wraz z podpunktami) tak, by finalnie w miejscu początku łącznika wariantu 2 i 3 (km 0+000) wyznaczyć wariant 5 łączący się z końcowym odcinkiem wariantu 1 (km 23+400).
Uzasadnienie petycji:
1. Podstawowym zadaniem obwodnicy jest ominięcie obszaru miejskiego, tak aby ruch tranzytowy był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Proponowane warianty 2, 3 i4 obwodnicy przebiegają w poprzek osiedla domów jednorodzinnych. Budowa obwodnicy w tej lokalizacji sprawi, że wielu mieszkańców będzie mieć ją bardzo blisko istniejących już domów, co zdecydowanie stanie się uciążliwe. Miasto kończy się zaledwie kilkaset metrów dalej, a planowana trasa wariantu I omija wszelkie zabudowania i związaną z nimi infrastrukturę dodatkową, w tym ścieżki rowerowe, trasy piesze, mniejsze ciągi komunikacyjne itp.. Dodatkowo obwodnica w wariancie 1 jest oddzielona lasem od najbliższych zabudowań, co stanowi naturalną barierę od hałasu przejeżdżających samochodów. Niestety brak tego w propozycjach 2, 3 i 4 - wręcz przeciwnie, w całości odcinka miejskiego Lipowica biegnie wzdłuż zabudowań jedno i wielorodzinnych. Przecięcie z ulicą Wysockiego będzie sąsiadowało z blokami mieszkalnymi oraz nowopowstałymi osiedlami domów jednorodzinnych. Przecięcie z ulicą Wołodyjowskiego sąsiaduje z domami jednorodzinnymi, planowanymi inwestycjami budowlanymi i działkami zakupionymi w celach budowlanych. Obwodnica w wariancie 1 mniej ingeruje w skupiska ludzkie.
2. Obwodnica powinna maksymalnie odciążyć ulice miasta od ruchu tranzytowego, a więc powinna być również dobrze skomunikowana z innymi drogami tranzytowymi. Budowa obwodnicy przechodząca przez ulicę Wysockiego i Wołodyjowskiego spowoduje natężenie ruchu nie tylko na całości ulicy Wysockiego, ale także na ulicach doprowadzających - czyli Armii Krajowej, Paderewskiego, Kochanowskiego i Bielskiego. Przede wszystkim w żaden sposób nie odciąży ruchu tranzytowego na obszarze miejskim, a takie jest założenie planowanej obwodnicy – cyt. za GDDKiA: Ponadto droga krajowa nr 77 pozwala na kontynuację transportu z kierunku północnego (Warszawa, Radom, Jarosław) w stronę Przemyśla. Dalej drogą krajową nr 28 transport kierowany jest do przejść granicznych na południu Polski. Realizacja obwodnicy w ciągu dróg krajowych nr 28 i 77 pozwoli na skierowanie ruchu tranzytowego poza zabudowę Przemyśla, a to zapewni odciążenie miasta z ruchu pojazdów ciężarowych. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta.
Realizując wariant 2, 3 i 4, przede wszystkim RUCH TRANZYTOWY zostanie POZOSTAWIONY w obszarze miejskim. Pozostanie także w zabudowie Przemyśla, nie odciąży miasta - wręcz przeciwnie, spowoduje natężenie ruchu na ulicach wcześniej wymienionych. Tu należy także dodać, że jeden z odcinków ul. Wysockiego na chwilę obecną z trudem przyjmuje ruch dwustronny, czeka na realizację przebudowy. Ul. Bielskiego jest w trakcie przebudowy. Znaczny odcinek ul. Armii Krajowej biegnie wzdłuż parku miejskiego – te ulice nie będą w stanie przyjąć zwiększonego natężenia ruchu. To rzutuje nie tylko na kwestie mieszkaniowe, społeczne, ekonomiczne i ekologiczne, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców dzielnicy Lipowica i użytkowników wskazanych dróg.
3. Przebudowana część ulicy Wysockiego jest bardzo często uczęszczana przez spacerowiczów, turystów rowerowych, biegaczy, rodziny z dziećmi. Stanowi doskonałe połączenie do wielu ścieżek historyczno – turystycznych, biegnących drogami fortecznymi, terenami zielonymi. Przecięcie aż dwóch ulic w tej okolicy obwodnicą zaburzy możliwości rekreacyjne, wpłynie na komfort i bezpieczeństwo.
4. Warianty 2, 3 i 4 obwodnicy przecinają dzielnicę Lipowica w terenie mieszkaniowym, a to oznacza liczne kolizje z liniami gazu, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, a przede wszystkim z linią wysokiego napięcia biegnącą dokładnie w proponowanej lokalizacji. Przebudowa istniejących sieci i węzłów zdecydowanie utrudnia budowę, ponadto podniesie koszty inwestycji, narazi mieszkańców i wykonawców na znaczne utrudnienia i nieprzewidziane sytuacje.
5. Proponowany wariant 1 wraz z podpunktami lub sugerowana przez mieszkańców modyfikacja wariantów 2, 3 i 4 jest korzystna ekonomicznie. Zdecydowana większość gruntów to tereny leśne, co zdecydowanie wpływa na aspekt ekonomiczny – mniej wywłaszczeń, nie trzeba przebudowywać istniejącej infrastruktury. Dodatkowo omawiany odcinek obwodnicy w części miejskiej wymagałby kosztownych rozwiązań, np. w postaci estakady, gdyż teren jest niezwykle zróżnicowany pod względem wysokości. Z kolei w wariancie 1 lub przy modyfikacji pozostałych - czyli przy poprowadzeniu obwodnicy terenem leśnym istnieje szersze pole możliwości celem zaprojektowania najlepszego rozwiązania.
6. Wzdłuż nowej obwodnicy posadowione są domy jedno i wielorodzinne, które ze względu na ukształtowanie terenu będą na różnych wysokościach względem planowanego odcinka. Akustyka tak zróżnicowanej powierzchni jest nietypowa. Dużo mniejsze i krótkotrwałe inwestycje w poprzednich latach jasno pokazały, że ten teren potęguje hałas i roznosi go na znaczne odległości. Obwodnica ma na celu wyprowadzenie ruchu tranzytowego – czyli natężenie ruchu będzie całodobowe. Należy pamiętać, że planowana obwodnica to droga klasy GP, czyli droga główna ruchu przyspieszonego. Dopuszczalna prędkość na drodze tej klasy w terenie zabudowanym wynosi 60 i 70 km/h, a terenie niezabudowanym jak wyżej oraz 80 i
100 km/h. W praktyce oznacza to, że 24/7 na tej trasie samochody, głównie wielkogabarytowe, będą się poruszać ze znaczną prędkością.
7. Obwodnice to drogi intensywnie oświetlone, także przez całą noc. Proponowany wariantem 2, 3 i 4 przebieg obwodnicy spowoduje zanieczyszczenie świetlne, które wywiera negatywny wpływ na środowisko oraz na zdrowie psychofizyczne człowieka, zwiększając ryzyko wystąpienia wielu chorób.
Mając treść Petycji i powyższe uzasadnienie na względzie, liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszych wniosków w taki sposób, aby wybudowano obwodnicę zachodnią Przemyśla zgodną z interesem publicznym.
Petycję skierowaną do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Rzeszów w sprawie budowy obwodnicy PRZEMYŚLA W CIĄGU DROGI KRAJOWEJ DK28/77 można podpisać poprzez stronę internetową :
https://www.petycjeonline.com/budowa_zachodniej_obwodnicy_przemyla_w_dzielnicy_lipowica
Swoje uwagi i opinie odnośnie projektowanej obwodnicy należy przekazywać dodatkowo poprzez wypełnienie ankiet, które można pobrać pod adresem internetowym:
https://www.archiwum.gddkia.gov.pl/frontend/web/userfiles/articles/m/materialy-w-ramach-akcji-informa_41682/02_Obw_Przemy%C5%9Bla%20-%20Formularz%20opinii.pdf?fbclid=IwAR0qpEOUuzTFH1S9dUH89TyOv5iCgo7ad0v6Ly37FkwN5t45Xeq_XJPQufE
Wydrukowane ankiety są dostępne również w Urzędzie Miejskim przy ul. Ratuszowa 1 oraz w kiosku osiedlowym przy bloku TBS na osiedlu Lipowica.
Wypełnione ankiety należy przesłać w terminie do 29.07.2021r.:
a. pocztą na adres: MPRB Sp. z o.o. ul. Jana Dekerta 18, 30-703 Kraków
b. na adres e-mail: biuro@mpmosty.pl
c. faksem +48 12 312 18 70
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wszyscy chcą obwodnicy, ale nie obok siebie, tak się nie da
3,2,1 pieniacze start.Budujcie byle nie koło mnie, mieszkańcy Lipowicy chronią swój prywatny interes ponad interes pozostałych mieszkańców i miasta.
Podobnie było z drogą obwodową miasta Przemyśla ( nie nazwanej obwodnicą). Kilka spotkań , kilka gładkich słów i ww. droga przecięła miasto. Odszkodowania wypłacono, ekrany postawiono, jakiś polityk przeciął taśmę i .... jest jak jest. Zamiast bezkolizyjnych wjazdów i zjazdów są światła, trudności z przejściem z jednej strony jezdni na drugą. Były logiczne propozycje ominięcia dzielnicy Wilcze ale kilku kacykom to się nie spodobało .... nie bo nie.... Taka przemyska rzeczywistość - brak gospodarza , któremu zależy na przyszłości Miasta ,a nie na doraźnych korzyściach.
Obwodnicy nie chcą koło siebie,ale codzienne setki RPR-ów z Krasiczyna,Tarnawiec i okolic tłoczą się przed mostem w Przemyślu,aby stąd udać się choćby do Jarosławia,Rzeszowa i dalej w Polskę.
Mieszkańcy Lipowicy nie negują obwodnicy jako takiej, tylko wnoszą o modyfikację wariantu. Proszę czytać ze zrozumieniem. Ps. Kupi pani dom? Sprzedam pilnie i niedrogo - w sąsiadującej działce planowana jest obwodnica, ale przecież to jest tylko mój prywatny interes, pani to z pewnością nie będzie przeszkadzało.
Jak widać powyżej, są miejsca, gdzie się jednak da. Wystarczy spojrzeć.
Południowe zakończenia obwodnicy w innym miejscu niż rondo I. Tokarczuka to idiotyzm. Dublowanie istniejącej obwodnicy to prawdopodobnie interes osób prywatnych mających działki w kierunku Grochowce - Krówniki i dalej do drogi Przemyśl - Medyka.
Jest szansa skłócić wszystkich ze wszystkimi. To się na pewno uda .Jest tylko jeden problem.Obwodnica nie będzie budowana na potrzeby mieszkańców Przemyśla, Lipowicy Tarnawiec czy też Prałkowiec.Głównym celem budowy obwodnicy jest rabunek las z prawej strony Sanu .Wywieźć drewno po obecnych drogach jest niemożliwe.Nie da się go wywieźć nie budując nowej drogi omijającej Przemyśl.To jest jedyny kierunek i bardzo wąskie gardło transportu drewna jakim jest Przemyśl.A który wariant to tylko picowanie.
Spotkanie w Muzeum (MNZP) zgromadziło ponad blisko 70 osób z Gminy Przemyśl ale i z Gminy Krasiczyn (zapewne po połowie uczestników było z obu gmin). Nie wiem skąd ta podawana liczba kilkunastu osób? Był również obecny Wójt Gminy Krasiczyn Tadeusz Bobek. A zastrzeżenia i uwagi zgłaszali mieszkańcy różnych miejscowości w obu gminach! Jak zwykle wiele do życzenia pozostawia merytoryczna strona artykułu...
CYWILIZACJA&POSTĘP DLA PRZEMYŚLA!Ta obwodnica ma iść przez Lipowice i ul.Wołodyjowskiego innego wariantu nie ma na Zasaniu..Mieszkańcy Lipowcy myśleli że cywilizacji w P-ślu nie będzie??Śmieszni są ci ludzie, ilu ludzi mieszka na Lipowicy a ilu w całym P-ślu?Garstka ludzi może sobie jedynie pokrzyczeć że im się to nie podoba..Tak samo jak nie ma innego wariantu dla Prałkowiec czy Tarnawiec..Obwodnica to postęp.
niekoniecznie "Mapka" to że na mapie laik może sobie postawić kreskę to nie oznacza, że warunki techniczne terenu pozwalają na budowę tam drogi. Wystarczyło posłuchać uważnie projektanta tych propozycji aby to zrozumieć
sprawdzał ktoś kiedyś natężenie tam ruchu, bo jak dla mnie to bezsens , no i oczywiście strata dla małych sklepów ,bo następny sklep w Krasiczynie u Kabana, a stacja w Olszanach..
chodzi o warunki techniczne, projektant mówił na spotkaniu, że w niektórych miejscach jest koszmar i są bardzo duże przewyższenia, nie wspomnę o Naturze2000, fortach, gazie, domach, terenach wojskowych, leśnych "nasiennikach zamkniętych". Dla laika to może i idiotyzm ale projektant propozycji korytarzy o tym wszystkim mówił na spotkaniu
z prawej strony jest Natura2000 i projektant mówił nawet, że możliwa jest nawet budowa tam tunelu, bo przewyższenia i budowa skarp itd. może dorównać kosztom tunelu. Więc te drzewa będą od dołu tunelem wyciągać? Polecam posłuchać projektanta podczas spotkania
polecam spróbować przejechać przez most w godzinach porannych lub popołudniowych, jak kolejka sięga za gromade :) takie jest natężenie. I tam na spotkaniu było mówione że było badane natężenie i na drogach krajowych i powiatowych aby zaprojektować zjazdy, gdzie są potrzebne. Polecam przejść się na spotkanie i posłuchać
Widzicie ludzie każdy tak cudownie mówi, postęp natura 2000 itp. A czy który kolwiek z projektantów brał pod uwagę most? Który ma znajdować się nie więcej niż 500 metrów od przepławki dla ryb czy takowy most podczas okresu tarła rybnego nie zaszkodzi im? Z tego co mi wiadomo odcieki z całego syfu zebranego na moście trafia do tego Sanu. Czyli jeszcze więcej ryb może nie dotrzeć do miejsca gdzie będzie rozród. W tym rejonie ryby bytują podczas tarła. Następna rzecz to warunki jakie musi spełnić "obwodnica" musi iść przez teren miasta kolejny punkt to wysiedlanie ludzi okej. Postęp postępem ale żaden człowiek który pisze ze to dobrze nie zdaje sobie sprawy o majątkach które ludzie tracą jasno i wyraźnie powiedziane było że zajmują tyle ile potrzeba i z resztą się bujaj przyjacielu. Czyli dostaniesz za dom 200tys a twoja działka mająca wartość kilkuset tysięcy zostanie bo zbawiona jakiej kolwiek wartości. Czuli rujnowanie majątku. Do tego dochodzi ogromny wzrost wysokości tego terenu dla można odczytać z map że od brzegu Sanu aż po szczyt które chcą zagospodarować wychodzi + - 100 metrów do góry na moje oko jest to ekonomicznie nie opłacalne. Następnie Lipowica jak oni sobie wyobrażają wkroczyć w okolice parku kraobrazowego?? I dalej w owym terenie znajdują się siedliska ludzkie licząc średnio dom i majątek straci ok. 200osob czy to jest nic patrząc tylko na rozwój miasta? Zresztą jaki rozwój odciążenie zakorkowanych ulic w godzinach szczytu? Zamiast napływu turystów będziemy mogli spodziewać się braku ich a korki jakie były takie będą nadal. Pozdrawiam wszystkich którzy mieszkają zdała od inwestycji i mają w d... Dramaty które mogą się rozegrać bo wątpię żeby gddkia wypłaciła odszkodowania odpowiadające realnej wartości nieruchomości. najlepiej sami idźcie pod most wówczas rorozumiecie co piszecie.
Projektant przewiduje zakończenie na rondzie I.T. więc po co to pieprzenie o trudnych warunkach. Czytanie bez zrozumienia przez 'experta' jest przejawem inteligencji bezobjawowej.
Obwodnica powinna właśnie iść przez Lipowicę i potem poniżej przepławki w Ostrowie przecinać San. Zmniejszy to długość planowanej drogi i pozwoli rozładować ruch, i korki w okolicy Grunwaldzkiej. Kwękałami z okolicy Lipowicy nie ma co się przejmować tak jak oni nie przejmują się innymi mieszkańcami.Sami jeżdżą i smrodzą do centrum, i jakoś nie mają skrupułów, ale jeżeli chodzi o ich okolicę to od razu jest inna śpiewka. Swoją drogą od pół roku można zauważyć wysyp ofert sprzedaży domów w tamtym rejonie. Ciekawe czy podczas oględzin informują potencjalnych kupców o planowanej inwestycji.
Ty Tadziuniu dalej swoje o lasach, żabkach i strumykach. Zastanawia mnie tylko czy sam wierzysz w te brednie z przekonania czy z jakiś innych powodów.
Musicie się z tym pogodzić, obwodnica powstanie ale nie przez teren miasta wariant przez Tarnawce jest najlepszym rozwiązaniem. Jakby to dotyczyło Rzeszowa nikt nawet nie miałby prawa głosu...
Żigolo krytycznie odniósł się do inwestycji, a kiedyś sam się przy niej ogrzewał. I zapewne, jeżeli w ogóle powstanie (inwestycja, nie żigolo), to znów będzie świecił ryłem do aparatu.
Zdecydowanie lepszym wariantem jest Lipowica. W Przemyślu brakuje mostu w okolicach Rzecznej. Na Grunwaldzkiej jest rano dramat. Po co pchać się z drogą na Tarnawce? Przewyższenia dramatycznie podniosą koszty, a lepiej za to wybudować łącznik do autostrady.
Nie mieszkam na Lipowicy ale to głupota pchać się w gęsto zabudowany teren mieszkaniowy miasta. Tylko wariant przez Tarnawce omijający Lipowicę. Most na rzecznej można zrobić oddzielnie a nie w ramach obwodnicy miasta. Kosztami się nie martw to nie nasz problem....
Po pierwsze to uważaj bo nie jesteś anonimowy w internecie i Twoje IP można namierzyć więc uważaj na słowa. Po drugie projektant mówił że niektóre opcje są trudniejsze czyt. droższe
No i widzisz tu się mylisz. Miasta nie stać na budowę mostu na Rzecznej. Jedyną opcją żeby była tam przeprawa jest właśnie budowa jej w ramach obwodnicy. Zresztą to wcale nie jest prawda, że na lipowicy wyburzą tyle domów. Tam problem polega na tym że zwiększy to ruch na lipowicy i o to jest cały dym. Mieszkańcy tego miejsca nie po to uciekali z centrum żeby teraz wąchać spaliny .
Głupotą jest właśnie budowanie takiej drogi w okolicy Tarnowiec. Bezsensowne, drogie nadkladanie drogi.
hey ,,to nie są RPR y to są byli mieszkańcy Przemysla ,których dzieci chodzą do przemyskich szkół ,a oni sami pracują w Przemyslu i zostawiają swe pojazdy na przemyskich parkingach ,blokują ruch w drogowy w Przemyślu wjeżdżając do i wyjezdzajac z ...tylko podatki idą do tych wioch w których śpią a syf zostawiają nam ...a mnie ciekawi skąd oni maja karty parkingowe ,,dlaczego ZDM im je wydaje
Obelix masz rację.Lipowica jest najlepszym rozwiązaniem.Żal mi tych ludzi, bo mają tam domy z daleka od miasta. Ale miasto na tym cierpi, a niestety nie stać Przemysla z własnych pieniędzy.To jest poprostu okazja, która tak szybko się nie trafi. A ty Tadeuszu powinieneś bajki pisać.Choć raz powinieneś być obiektywny.I zaryzykuje, że jeśli Ty jesteś przeciw to czy prezydent też jest na nie??Przecież to ty zawsze jesteś jego adwokatem.Więc tym razem......
Tak bo most na Rzecznej jest ważniejszy niż dobrze poprowadzony projekt obwodnicy, głupoty piszecie z tym mostem, owszem jest potrzebny ale nie mieszajcie do tego obwodnicy miasta. Miasto powinno mieć dobre rozwiązania komunikacyjne a ta obwodnica pozwoli na ogromne zmiany infrastrukturalne co da większe szanse rozwoju nie tylko miasta ale i regionu gminy wiejskiej Przemyśl. Chcecie zostać małomiasteczkowym skansenem czy lepiej stwarzać długofalowe szanse na rozwój regionu?
Mieszkańcy Tarnawiec mogą na tym też zyskać bo zyskają przejazd mostem na drugi brzeg, w tej chwili to wioska w zakolu rzecznym gdzie prowadzi tylko jedna droga.
Miasto nie ma swojej kasy, a tu trafia się okazja. I możemy na tym skorzystać.Potem możemy mieć już pretensje ale tylko do siebie.
Obie sprawy są ważne ale nie cofajmy się tylko myślmy przyszłościowo. Obwodnica musi być dobrze przemyślana, dobrze wytyczona bo pozostanie już dla przyszłych pokoleń, most na Rzecznej można wybudować zawsze, skala jest nieporównywalna.
Nie ma co im wierzyć w te warianty!!! Oni już wiedzą którędy pobiegnie (najprawdopodobniej najtańszy), a te warianty to mydlenie oczu. Przynajmniej tak bylo jak budowali inne obwodnice, a konsultacje to pic na wodę fotomontaż, zresztą po fakcie sie przekonacie
W chwili obecnej jedno jest pewne.Obwodnica powstanie, chcemy tego czy też nie chcemy.Jak obwodnica to obwodnica w innych krajach i miastach potocznie zwana RING.A ring prawie nigdzie nie wchodzi w granice miasta chyba, że nie ma innego wyjścia. Dobrze by było by podobne rozwiązanie zostało przyjete u nas.Natomiast komunikacja wewnątrz miasta to problem miasta.Na razie ze względu na wyczyszczenie kasy miejskiej i kolosalne zadłużenie,które też w radosnej twórczości obdzrzyła nas poprzednia ekipa o moście w mieście przez San będą mogli się zastanawiać nasi prawnuki.
Ni cóż, prawda jest taka, że interes najbogatszych mieszkańców Przemyśla i okolic może zostać poważnie naruszony przez planowaną inwestycję. Taka droga w sąsiedztwie wypasionego domu z basenem, pięknym ogrodem poważnie redukuje atrakcyjność posesji zarówno w kwestii jej wartości jak i komfortu życia. W dzielnicach naszych nowobogackich już za parę lat zapanuje permanentny hałas szalejących w piątkowe popołudnia i wieczory osobników na ścigaczach, sobotni poranek dotąd rozbrzmiewający śpiewem ptaków rozebrzmi rykiem chopperów jadących gdzieśtam ową obwodnicą tuż za płotem. Do tego skończy się oglądanie gwiazd z własnego ganka, gdyż łuna setek lamp sprawi, że noc przestanie de facto być nocą. To wszystko można jakoś by było przeboleć jeśli nie mieszka się w rejonie przebiegu nowej drogi, ale trudno przeboleć "rozprucie" ową inwestycją najpiękniejszych przyrodniczo i krajobrazowo terenów na prawym brzegu Sanu. Tu jedynym rozwiązaniem ratującym okolice Wapielnicy byłby tunel, ale takiego rozwiązania to raczej nie będzie ze względu na koszty. Tak więc pozostaje cieszyć się ostatnim rokiem, może dwoma względnym spokojem ekskluzywnych dzielnic oraz pięknem terenów na zachód od Zniesienia i przekaźnika.
No myślę że dobrych kilka lat jeszcze tanwestycja nie ruszy. Nie zapominajcie o ekologach, bezinteresownie broniących wiewiórek, Żukow i stonóg.Także napawajcie się do woli:) Dobrze że biedota z centrum nie protestuje przeciwko tym z obrzeży i RPR om gdy smrodzą spalinami i zajmują miejsca parkingowe.
Mielibyśmy chaos i rozróby w całym mieście
a czy to Prawda że Radny Kowalski jest przeciwko budowie obwodnicy na lipowicy? Zaskoczył mnie! Nie chce rozbudowy miasta i nowych inwestycji?
Bardzo dobrze że jest przeciw, obwodnice tego typu buduje się poza terenem miejskim, mieszkaniowym i zurbanizowanym, niektórzy chcieliby tą obwodnice poprowadzić przez środek miasta. Dzięki temu zyska nie tylko miasto ale również gminy przez teren których ta obwodnica będzie poprowadzona.
RP przestań w końcu pisać te bzdury o tym jak to robią w innych miejscach. My jesteśmy tam gdzie jesteśmy i mamy ukształtowanie terenu takie jakie mamy. Mamy też świecący pustakami budżet i aspiracje do bycia miastem turystycznym. Koniecznie potrzebujemy mostu w okolicy kmieci aby odciążyć ruch z grunwaldzkiej. Po co budować most w Tarnawcach skoro zaraz w Krasiczynie jest kolejny?W jaki niby sposób mieszkańcy Przemyśla zyskają na budowie obwodnicy w Tarnawcach? Nie przysporzy to turystów, nie rozładuje korków na grunwaldzkiej i nie stworzy potencjalnie nowych miejsc pracy. Ta obwodnica jest poprowadzona przez tereny, które w żaden sposób nie nadają się pod jakieś większe inwestycje. To samo tyczy się Tarnawiec i innych wioch z okolicy.Lepiej puścić ją przez Lipowicę i okolice Kmieci - Przemyśl i okoliczni mieszkańcy zyskują darmowy most w okolicy Rzecznej i rozładowuje to korki. A jeżeli chcemy mieć z tej inwestycji jeszcze jakieś pieniądze to obwodnica powinna niestety iść wariantem 4 bo tam zwyczajnie jest równo i w perspektywie pozwoli to być może na budowę jakiś fajnych zakładów pracy.Osobiście jestem za opcją budowy przez Lipowicę i Kmiecie wraz z nowym łącznikiem do autostrady. Nieprawdą jest że nie musimy patrzeć się na pieniądze. Jeżeli będzie za drogo to zwyczajnie tego nie zbudują. RP zejdź w końcu na ziemię i przestań się wzorować na innych miastach bo zwyczajnie Przemyśl różni się większości miast o których tu piszesz. Geograficznie, geologicznie, społecznie i finansowo jesteśmy inni.
Tadziuniu właśnie nadarza się okazja aby za naszego życia mieć most w okolicach kmieci. Obwodnice typu RING buduje się w metropoliach, które stać na budowę i utrzymanie własnych dróg w mieście. My nie jesteśmy metropolią i raczej nie będziemy w najbliższym czasie. Po cholerę puszczać taką inwestycję w takiej odległości od miasta? Nic to nie da.Za 20 lat nie będzie już też takiej ilości aut spalinowych, nie musimy się przejmować ewentualnymi spalinami. Zróbmy w końcu coś mądrego, a nie prężmy bezsensownie muskułów i nie wzorujmy się na bogatszych bo jesteśmy biedni.Obwodnica puszczona przez teren Tarnawiec nie da nawet cienia szansy na budowę nowych zakładów pracy. Wyprowadzi ewentualnych bieszczadzkich turystów z miasta i nie rozładuje korków na Zasaniu.
RP, piszesz tak, bo specjalnie chcesz w mieście zrobić dym. Obelix ma rację. Lepszego planu nie widze.. No chyba, że wogole nie chcecie nic. Ja już nic nie rozumiem. Ciągle biadolenie i narzekanie. Bez sensu.
A mnie nurtuje jedno - do czego jest potrzebna ta obwodnica, jaki problem ma rozwiązać i co ma przynieść miastu i okolicy? Wystarczy spojrzeć na fragment drogi od ronda na lwowskie do ronda na słowackiego. Większy ruch jest na ścieżce rowerowej i nawet przejście w Malachowicach tego nie zmieni bo po stronie UA jest dzicz bez dróg i jeszcze długo będzie...
przecież korki na Piłsudskiego i tak będą, bo Prałkowce, Dybawka i Tarnawce to sypialnia przemyska. Ludzie tam mieszkający wożą dzieci do szkół, przedszkoli,żłobków i prawie wszyscy pracują w obrębie starego miasta. Ludzie! Co według Was zmieni obwodnica? Obwodnica odciąży ruch tylko tranzytowy od Krasiczyna w stronę Jarosławia! My nie Warszawa ani Rzeszów tylko mały grajdoł i żadna obwodnica tego nie zmieni. Autostrada biegnie do Korczowej a turyści? Ilu ich przejeżdża przez nasze miasto? Jeśli obwodnica ,to tylko całkowicie omijająca miasto, bo nie jest ona dla mieszkańców, tylko ruchu tranzytowego. To po co niszczyć ludziom dobytek całego życia
Oczywiście, że można poprowadzić obwodnicę poza terenami mieszkalnymi. Ona i tak będzie tylko dla ruchu tranzytowego. Ci mieszkańcy podprzemyskich sypialni i tak będą na Piłsudskiego stać w korkach , bo pracują na Starym Mieście, ich dzieci chodzą do szkół i przedszkoli też w obrębie Rynku. Co im da obwodnica? To,że co dwudzieste auto jedzie na Zasanie z Prałkowiec czy Dybawki nie oznacza , że będą korzystać z obwodnicy. Dużo lepiej i spokojniej byłoby , gdyby tranzyt był poza granicami miasta
Brawo "timki". Żadna obwodnica nie odblokuje miasta. Co za różnica, czy mieszkańcy Ostrowa I Kuńkowiec będą stali w korku na Grunwaldzkiej, czy przejadą przez nowy most do Prałkowiec i tam będą stać od stadionu Polonii by się dostać do centrum. Obwodnica ma odciążyć tylko ruch tranzytowy. Oprócz zabranego dorobku życia nic mieszkańcy czy Lipowicy czy Węgierskiej nie zyskają.
Często jeżdżę obwodnicą od Słowackiego do Lwowskiej, nigdy nie minęłam się z więcej niż 2 samochodami, jak widać obwodnice nie są potrzebne w Przemyślu.
Wszyscy chcą obwodnicy, ale nie obok siebie, tak się nie da
3,2,1 pieniacze start.Budujcie byle nie koło mnie, mieszkańcy Lipowicy chronią swój prywatny interes ponad interes pozostałych mieszkańców i miasta.
Podobnie było z drogą obwodową miasta Przemyśla ( nie nazwanej obwodnicą). Kilka spotkań , kilka gładkich słów i ww. droga przecięła miasto. Odszkodowania wypłacono, ekrany postawiono, jakiś polityk przeciął taśmę i .... jest jak jest. Zamiast bezkolizyjnych wjazdów i zjazdów są światła, trudności z przejściem z jednej strony jezdni na drugą. Były logiczne propozycje ominięcia dzielnicy Wilcze ale kilku kacykom to się nie spodobało .... nie bo nie.... Taka przemyska rzeczywistość - brak gospodarza , któremu zależy na przyszłości Miasta ,a nie na doraźnych korzyściach.