Mało kto wie, że tekst jednej z najbardziej znanych polskich kolęd „Bóg się rodzi” powstał w Dubiecku nad Sanem, na zamówienie księżnej marszałkowej Izabeli z Czartoryskich. W tym roku, w Dubiecku obchodzono 230- lecie powstania tego sztandarowego utworu.
Z tej okazji w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny odbył się uroczysty koncert, w którym udział wzięli: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, dubiecki chór parafialny „Solideo” oraz uczestnicy warsztatów muzycznych z różnych stron Polski.
Występ poprzedziły warsztaty pod przewodnictwem kompozytorów i dyrygentów: Piotra Pałki i Pawła Bębenka.
Sama kolęda, oparta na oksymoronach, przepełniona jest[paywall] środkami artystycznymi, a jednocześnie w przystępny sposób dostosowana do odbiorcy. Franciszek Karpiński połączył wzniosłość z potocznością. Melodia została prawdopodobnie oparta na polonezie koronacyjnym polskich królów przez Karola Kurpińskiego.
W jej słowa i muzykę w dubieckim kościele wsłuchiwali się m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, poseł na Sejm RP Marek Rząsa, rady województwa podkarpackiego Mariusz Król, starosta przemyski Jan Pączek, przewodniczący rady powiatu przemyskiego Wojciech Bobowski, wiceprzewodnicząca rady powiatu przemyskiego Bożena Ryczan, członek zarządu powiatu przemyskiego Zbigniew Blecharczyk, radni powiatowi Henryk Sowa i Arkadiusz Mazur, burmistrz Dynowa Zygmunt Frańczak, wójt gminy Krzywcza Wacław Pawłowski, wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk oraz dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie Marta Katarzyna Wierzbieniec.

fot.Powiat Przemyski
Franciszek Karpiński połączył wzniosłość z potocznością. Melodia została prawdopodobnie oparta na polonezie koronacyjnym polskich królów przez Karola Kurpińskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze