Tegoroczna majówka w Narolu miała wyjątkową oprawę. Nie brakowało akcentów sportowych, pyszności, z których słynie roztoczańska kuchnia i dobrych napitków. Była okazja do tanecznych pląsów i patriotycznej zadumy. W „Narolskiej Majówce 2017” wzięła udział oficjalna delegacja ze słowackiej gminy Młynica, na czele z starostą Juliusem Vachmanskym.
Tegoroczny narolską majówkę poprzedził niedzielny Dziecięcy Turniej Piłkarski „Roztocze Spring Cup” (więcej na stronach sportowych). W sportowej rywalizacji wzięło udział niemal 350 młodych piłkarzy.
Międzynarodową rangę zyskał odbywający się po raz 5. na narolskim Rynku „Turniej Smaków Regionalnych Nalewek”, w którym[paywall] ocenie jury pod przewodnictwem Hieronima Błażejaka poddanych zostało 78 nalewek z Polski, Słowacji i Ukrainy.
1 maja upłynął nie tylko pod znakiem degustacji cenionych za niepowtarzalny smak i właściwości trunków. Było też i coś dla duszy, bowiem uczestnikom poniedziałkowych wydarzeń czas umilał: chór „Tanew” z Narola, zespół „Uśmiechnięte Buziaki” ze Szkoły Podstawowej w Narolu, zespół taneczny „Es-Floor” z miejscowego GOK oraz kapela Zabawa z Niemirowa.
Imprezie towarzyszyły: pokazy szermierki w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Bractwa Jana III Sobieskiego z Narola, gry, zabawy, konkursy i kiermasze. Nie zabrakło smacznego jadła, o które zadbały członkinie kół gospodyń wiejskich z terenu gminy, a także: przepysznych serów, miodów, dżemów i innych tradycyjnych wyrobów. Gwiazdą tegorocznej majówki w Narolu była kapela Góralska Hora.
Tym, którzy podczas długiego weekendu zapragnęli zażyć nieco ruchu, z pewnością do gustu przypadły także gorące hity serwowane przez didżeja Tigera i sprzyjająca spalaniu nadprogramowych kalorii zumba.
Poniedziałek upłynął pod znakiem sportowych rozgrywek. Na stadionie w Narolu zmierzyły się zespoły oldbojów 35 plus. Do rywalizacji o Puchar Prezesa MKS Roztocze Narol stanęły drużyny z: Młodowa, Horyńca-Zdroju, Oleszyc, Bełżca, Łaszczówki, Tomaszowa Lubelskiego i Narola. Laur zwycięstwa powędrował do oldbojów z Narola, którzy potwierdzili wysoką formę.
W południe ulicami Narola i Lipska pobiegli uczestnicy 34. Narolskich Biegów Ulicznych.
Na wieczór w ramach Roztoczańskiej Nocy w Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w Narolu przygotowano natomiast spektakl taneczny Cztery pory roku – Impresja w wykonaniu zespołu „Es-Floor”, a potem scenę opanował zespół „Sonata”, serwując zgromadzonej publiczności folkowe brzmienia. Na zakończenie z koncertem Jak wygląda wiatr wystąpiła Anna Broda.
Majówkę zakończyły tradycyjnie obchody patriotyczne, zainaugurowane mszą św. w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Narolu w intencji ojczyzny i straży pożarnych. Elementem uroczystości pod pomnikiem było nadanie odznaczeń strażakom z OSP z terenu gminy Narol.
Nagrodzeni w V Turnieju Smaków Regionalnych Nalewek.
Nagroda „Grand Prix” – nalewka „Czarna porzeczka wytrawna”, nalewka z mięty, pokrzywy i melisy oraz nalewka „Wiśnia czarna górska” autorstwa Wojciecha Suchanka
Pierwsze miejsce: nalewka „Mirabelkowa” Mariusza Fika
Drugie miejsce: nalewka z żurawiny Haliny Janowicz
Trzecie miejsce: nalewka „Mirabelka żółta” Andrzeja Kudlickiego
Wyróżnienia: nalewka z czarnej porzeczki Andrzeja Nowocienia oraz nalewka z imbiru Tomasza Potackiego
Franciszka Wolańczyk za nalewkę „Gryka na miodzie”,
Wiesław Kałun za nalewkę „Narolska Ratafia”.
„Nalewka z żurawiny” Haliny Janowicz
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze