Reklama

To oni będą kiedyś decydować o polsko-ukraińskich relacjach

33 uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej Średniej Ogólnokształcącej Szkoły nr 92 we Lwowie przez dwa dni (17 i 18 maja br.) gościło w Kalnikowie na II Międzynarodowym Integracyjnym Spotkaniu Dzieci i Młodzieży Polsko-Ukraińskiej.

Koordynatorami imprezy, której głównym organizatorem był dyrektor Zespołu Szkół w Kalnikowie Stanisław Kalawski, byli pedagog szkolny w tej placówce Dariusz Lasek oraz proboszcz prawosławnej parafii Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Kalnikowie ksiądz mitrat Bazyli Zabrocki[paywall].

– Spotkanie dzieci i młodzieży polsko-ukraińskiej odbyło się w Kalnikowie już drugi raz. W tym roku uczestniczyło w nim ponad 300 osób: kadry pedagogiczne, uczniowie, rodzice ze szkół we Lwowie, Kalnikowie, Nienowicach, Korczowej oraz wychowankowie Świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Przystań” w Przemyślu – wyliczył D. Lasek.

Reklama

Cele są zawsze takie same: integracja poprzez szlachetne współzawodnictwo sportowe, zbliżenie środowisk szkolnych, wzajemne poznanie się młodych Polaków i Ukraińców, ukazanie podobieństw i odmienności kulturowych, zapoznanie dzieci i młodzieży z historią lokalną oraz historią Przemyśla czy budowanie więzi polsko-ukraińskiej w oparciu o bezpośrednie spotkanie dzieci ukraińskich i polskich. Podczas spotkania nie zabrakło sportowej rywalizacji, prezentacji artystycznych czy wspólnego ogniska.

Szlachetne współzawodnictwo

– W naszej szkole daje się zauważyć wielokulturowość, ponieważ mamy uczniów, w których rodzinach kultywowane są nie tylko polskie, ale także ukraińskie tradycje. Ważny w tej inicjatywie był wkład parafii prawosławnej w Kalnikowie, a także rodzin, które przyjęły na nocleg gości z Ukrainy oraz rodziców naszych uczniów, którzy dołożyli starań, aby umilić gościom czas. Jednym z głównych punktów była wizyta w Przemyślu. W jej uatrakcyjnienie chętnie włączył się wiceprzewodniczący Rady Miasta Przemyśla Robert Bal. Gości z Ukrainy osobiście powitał zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak. Chcemy budować na nowo relacje polsko-ukraińskie przede wszystkim przez pryzmat tego, co nas, Polaków i Ukraińców, łączy – wyjaśnił D. Lasek, dodając: – Kiedyś to właśnie te dzieci i młodzież, nowe pokolenia Polaków i Ukraińców, przejmą odpowiedzialność za swoje państwa i decydować będą o kształcie relacji międzysąsiedzkich. Obserwując, w jaki sposób dzieci i młodzież obu narodów wspólnie spędzały czas, jak wspólnie się bawiły, uczestniczyły w turnieju piłkarskim, w którym naczelną zasadą było szlachetne współzawodnictwo, wymieniały się kontaktami, wierzymy, że tego typu doświadczenia są wyrazem pewnego kierunku, jaki warto obrać, by kształtować nowe pokolenia.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama