Podobne bale organizowane były przed II wojną światową w Garnizonie Jarosław. Do tradycji tej wrócono w Jarosławiu w 2016 roku i z powodzeniem jest ona kontynuowana. W tym roku przedstawiciele służb mundurowych z terenu powiatu jarosławskiego bawili się na Balu Oficerskim 25 lutego. Miejscem wydarzenia był Jaśminowy Dwór w Rokietnicy.
Co roku bal uświetnia występ Powiatowego Ogniska Baletowego z tańcami narodowymi, a rozpoczyna wspólny polonez. Nie inaczej było i tym razem. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym starosty jarosławskiego Kamila Dziukiewicza, który podkreślił tradycje wojskowe powiatu.
– Oficerowie i żołnierze, którzy tu służyli, stanowili elitę społeczeństwa, wzór patriotyzmu i oddania Ojczyźnie. Z dumą i wzruszeniem patrzę, jak kontynuujecie te chlubne tradycje polskiego munduru, podtrzymując etos żołnierskiej służby, który od pokoleń kształtował historię naszego narodu. Nie mam wątpliwości, że jesteście godnymi spadkobiercami tych tradycji. Dzisiejszy wieczór ma szczególny wymiar, bo jest nie tylko okazją do świętowania, ale także hołdem dla wspaniałego dziedzictwa przedwojennego Garnizonu Jarosław. To właśnie na tych chwalebnych tradycjach budujemy współczesne poczucie tożsamości i dumy – tymi słowami zwrócił się zgromadzonych.
Reklama
Obecność wojska w przestrzeni miejskiej Jarosławia zaznaczyła się w okresie 1782 – 1939. Tu warto wspomnieć, że garnizon wojskowy w Jarosławiu, tworzony przez garnizon cesarsko-królewski i austriacki w latach 1782 – 1918, był czwartym w Galicji – po Lwowie, Krakowie i Przemyślu – pod względem liczby żołnierzy. W latach 1918 – 1939 na terenie Jarosławia funkcjonował zaś Garnizon Jarosław Wojska Polskiego, utworzony po odzyskaniu[paywall] niepodległości przez Polskę. Jego obecność w Jarosławiu od końca XVIII stulecia do 1939 r. stymulowała rozwój miasta, zaś jego liczna załoga wpisała się w rozkwit gospodarczy, społeczny, kulturalny i sportowy miasta. Z obecności wojska w okresie pokoju korzystali bowiem mieszkańcy miasta i okolic, prowadząc działalność gospodarczą i świadcząc usługi na rzecz garnizonu i żołnierzy.
„Wojsko zapewniało społeczności miejskiej bezpieczeństwo i oddziaływało dynamizująco także na inne sfery życia” – czytamy w historyczno-archiwalnych materiałach źródłowych.
Reklama
Jednym z elementów tradycji jarosławskiego garnizonu były właśnie bale oficerskie. Tegoroczny obfitował w atrakcje. Jedną z nich był pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klasy policyjnej jarosławskiego „Ekonomika”. Wydarzenie zaszczycił też swoją obecnością burmistrz Jarosławia Marcin Nazarewicz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze