W kościele greckokatolickim w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach przypada święto zmarłych – Wszystkich Świętych – i tradycyjnie po mszy wierni udają się na cmentarze, by pomodlić się za dusze zmarłych.
W Przemyślu tradycją były procesje na cmentarz wojenny w Pikulicach. W ubiegłą niedzielę, 3 czerwca, po mszy w soborze św. Jana Chrzciciela spod świątyni wyruszyła procesja prowadzona przez[paywall] wojskową orkiestrę ze Lwowa.
Na cmentarzu w Pikulicach żałobną mszę odprawił Mychajło Kołtun, biskup sokalsko-żółkiewskiego Kościoła greckokatolickiego. Po liturgii reprezentanci władz polskich i ukraińskich, przedstawiciele dyplomacji oraz organizacji, a także delegacje przybyłe z wielu miejscowości na Ukrainie składali wieńce pod krzyżem zwieńczającym kurhan na cmentarzu wojennym.
Podczas tych procesji obecne są dwa wieńce niesione na początku pochodu i zawieszane potem na krzyżu. W tym roku jeden z nich niósł Kazimierz Ścibiwołk. – W procesji szedłem już chyba ze dwadzieścia razy – opowiada.
– Kiedyś wspinałem się i jedynie wieszałem wieńce na krzyżu, bo wtedy nieśli je zawsze starsi, bardziej dostojni. Dzisiaj niosłem wieniec pierwszy raz. Na tym cmentarzu pochowani są żołnierze, więc wieniec dębowy symbolizuje męstwo, a cierniowy cierpienie, jakiego doznali. Dzięki Bogu dzisiaj nie było żadnych awantur i nikt nam nie przeszkadzał – podsumowuje.

fot.Jacek Szwic
Podczas uroczystości nie zabrakło symboli polsko-ukraińskiego pojednania.
Ukraiński Cmentarz Wojenny w Przemyślu-Pikulicach przy ul. Kasztanowej założony został w 1920 roku. Pochowanych jest na nim około 2 tysięcy żołnierzy Armii Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej, dowodzonych przez Semena Petlurę.
Po zakończeniu działań wojennych od listopada 1918 roku żołnierze byli internowani w obozie jenieckim w Przemyślu-Pikulicach. Wielu z nich zmarło w wyniku epidemii i pochowano ich w 4 zbiorowych mogiłach na terenie wcześniejszego wojennego cmentarza austriackiego.
W czasach PRL cmentarz uległ dewastacji i dopiero po 1990 roku, staraniem przemyskich Ukraińców, został odnowiony. W 2000 roku pochowano tu 47 żołnierzy UPA, których szczątki ekshumowano w Birczy i Lisznej, co do dzisiaj budzi w polskich środowiskach patriotycznych wiele kontrowersji.

fot.Jacek Szwic
–Dzisiaj niosłem wieniec pierwszy raz – mówi K. Ścibiwołk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.kto zapłaci za ochrone tej imprezy?i za zamknięcie ulicy Słowackiego?
Co grób banderwoców robi na cmentarzu wojskowym , na którym są pochowani Striłcy Siczowych , bohaterzy ,
Mędy upadlinskie zawsze kłamią ,to tylko przykrywka .darmozjady ,którzy żyją z naszych podatków hołbują sadystów,kolanorantów psychopatów z oun upa typu bandera ,suhewycz.oni walczyli z kobietami,starcami,zdziećmi,anajlepiej z płodami.Krym oddali bez jedmego wystrzału tylko w gębie mocmi,albo z nożem za plecami.
do ddZapłaci ten kto płaci za zamknięcie ulic na procesję Bożego Ciała i za ochronę imprez plenerowych w rynku i za ochronę stadionów przed kibolami, itd. - czyli ma wszyscy.
Pełna relacja: https://youtu.be/BFQeqTiI2DM
Ty zapłacisz. Bankiet że zlecenie wpłaty został wysłany już do twojej chaty.
My tez mielismy swoich wlasnych polskich ktorzy tez zgwałcili, okradali, zabijali itp itd innych ... wiec zluzujcie majtochy
Irka obudz się ,oni wyciągali płody z matek ,zaszywali szczury ,wyłupywali oczy robili sakiewki z ludzkich dłoni przybijali dzieci do drzwi za języki i wieleb wiele wiele podobnych i ochydnych sadystycznych tortur czytaj ze zrozumieniem
kto zapłaci za ochrone tej imprezy?i za zamknięcie ulicy Słowackiego?
Co grób banderwoców robi na cmentarzu wojskowym , na którym są pochowani Striłcy Siczowych , bohaterzy ,
Mędy upadlinskie zawsze kłamią ,to tylko przykrywka .darmozjady ,którzy żyją z naszych podatków hołbują sadystów,kolanorantów psychopatów z oun upa typu bandera ,suhewycz.oni walczyli z kobietami,starcami,zdziećmi,anajlepiej z płodami.Krym oddali bez jedmego wystrzału tylko w gębie mocmi,albo z nożem za plecami.