Temat stanu drewnianych kładek i schodków na Zniesieniu oraz tamtejszego placu zabaw, który przestał się nadawać do użytkowania, był już co najmniej kilka razy przedmiotem naszych tekstów interwencyjnych. Po placu zabaw nie ma już śladu, tymczasem pojawiły się nowe mostki, schody, a ścieżki wysypane zostały drobnym kamieniem. W niektórych miejscach są też nowe ławki. Te pozytywne zmiany cieszą i rodzą apetyt na więcej.
Remont drewnianych schodków i pomostów na Zniesieniu to przedsięwzięcie, na które mieszkańcy czekali od dawna. Przy ładnej pogodzie nie brakuje w tym rejonie spacerowiczów, chętnie zaglądają tu także odwiedzający miasto turyści. Warto zatem, by miejsce to było prawdziwą wizytówką, a przez ostatni czas tak niestety nie było. Na szczęście to się powoli zmienia, co jest możliwe dzięki realizacji większego projektu pn. „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl na cele turystyki kulturowej, etap III”. Inwestorem prac na Zniesieniu jest Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Są one realizowane dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.
– Część dotycząca Przemyśla to prace pod hasłem: „Rewitalizacja Fortu XV Zniesienie wraz z rewitalizacją terenu wokół Krzyża Zawierzenia”, obejmujące: wymianę nawierzchni ciągów pieszych, wymianę na nowe drewnianych mostków pieszych, remont i wymianę na nowe drewnianych schodów terenowych, rewitalizację terenu wokół Krzyża Zawierzenia. Jak mogą już zauważyć spacerujący w okolicach Zniesienia, wykonawca zbudował już nowe mostki i schody terenowe, wymienione zostały także częściowo nawierzchnie ścieżek spacerowych – poinformował Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu.
Reklama
Z informacji z magistratu wynika, że prace mają być kontynuowane do czerwca przyszłego roku (m.in. nowe nasadzenia), a na realizację całego projektu Związek Gmin przeznaczył 3 mln 998 tys. 400 zł. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że w tej niemałej kwocie mieszczą się również prace na terenach innych gmin: Przemyśl (Fort VIII Łętownia, Fort III Łuczyce), Orły (Fortu XI „Duńkowiczki”), Medyka (Fort XV „Borek”, Fort I „Salis Soglio”)[paywall].
Na rewitalizację czeka także mała architektura i otoczenie Krzyża Zawierzenia. Jeszcze w maju br. informowaliśmy, że realne są plany dotyczące placu zbaw na Zniesieniu oraz że samorząd czyni przymiarki do odmowy postumentu figury Jezusa i placu wokół Krzyża Zawierzenia. Prace planowane przy Krzyżu Zawierzenia, jak również zamiary odnośnie tamtejszego placu zabaw (zużyte urządzenia zostały zdemontowane), stanowią element projektu pn. „Odnowa i zagospodarowanie przestrzeni publicznych MOF Przemyśl zwiększających możliwości wypoczynku i rekreacji”, który miasto chce realizować w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zapisanych w Strategii ZIT MOF Przemyśl.
– Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania projektu wraz z kosztorysem przez wykonawcę, a termin zakończenia tego opracowania to 14 października bieżącego roku – informuje W. Wołczyk.
Projekt ten obejmuje też remont i konserwację Parku Miejskiego i budowę placu zabaw przy dolnej stacji kolei krzesełkowej przy ul. Sanockiej. – Ponadto w projekcie planuje się fizyczną odnowę starego dorzecza Sanu w miejscowości Buszkowice w gminie Żurawica oraz budowę infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej nad stawem w Medyce. Po opracowaniu wspomnianej dokumentacji oraz niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń na cały zakres rzeczowy projektu przygotowany zostanie wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Wybór projektu prowadzony będzie w trybie niekonkurencyjnym. Na jego realizację przeznaczono środki w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia i nie będzie on konkurował z innymi projektami – przedstawia szczegóły W. Wołczyk. Wniosek o dofinansowanie będzie mógł być złożony w 2026 roku. By miasto mogło liczyć na finansowe wsparcie, będzie musiało spełnić wszelkie wymogi formalne i merytoryczne określone przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie – instytucję Zarządzającą Programem. Realizacja przedsięwzięcia będzie więc możliwa dopiero po zatwierdzeniu wniosku i podpisaniu umowy o dofinansowanie.
Włodarz Przemyśla Wojciech Bakun wspomniał też o pomyśle na utworzenie w okolicach Zniesienia winnicy miejskiej. Jak się dowiedzieliśmy, jest to na razie zupełnie wstępna koncepcja, która jest analizowana.
– Jeżeli ten pomysł się skonkretyzuje – z pewnością o tym poinformujemy – podsumowuje W. Wołczyk.
Plany i już rozpoczęte działania zyskały aprobatę mieszkańców, o czym świadczyć mogą pozytywne komentarze w sieci. Nie brakuje jednak obaw o to, czy ładnego efektu nie zepsuje brak konserwacji drewnianych elementów, co w przypadku tego materiału wydaje się koniecznością. Władze miasta zapewniają jednak, że realizując każdą z inwestycji, starają się ją wpisać do wydatków utrzymaniowych na kolejne lata i tak ma być także z tym zadaniem. Pojawiły się też pomysły sugerujące, że dotychczasową infrastrukturę można by uzupełnić np. o park linowy, żeby uatrakcyjnić teren. Jak również o podjazdy czy rampy zamontowane obok schodów, które byłyby dobrym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze