Reklama

Trwa budowa Psiej Wioski w Żurawicy

To będzie pierwsza w Polsce „Psia Wioska”. Na liczącym ok. 2 hektary terenie w Żurawicy stanie 40 domków. Sześć z nich jest już prawie na ukończeniu. Łączny koszt przedsięwzięcia to 3 mln zł. Pomysłodawcą jest lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński, szefujący m.in. Centrum Adopcyjnemu Lecznicy dla Zwierząt „Ada”.

To będzie miejsce jedyne w swoim rodzaju. Ma być domem dla skrzywdzonych psów. Pomysłodawcy chcą stworzyć swoim podopiecznym takie warunki, które maksymalnie ułatwią zwierzętom i ludziom proces adopcyjny[paywall]. – Niestety, większość zwierząt trafiających pod naszą opiekę doznała krzywdy ze strony ludzi. Niska wykrywalność przestępstw związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami, a także niska karalność powodują, że liczba naszych podopiecznych z roku na rok rośnie. Mamy chęci, wiedzę i doświadczenie. Mamy również bezinteresownych wolontariuszy, niemniej nasze wszystkie działania pociągają za sobą olbrzymie koszty – wyjaśniła Justyna Nadwodna, dyrektor finansowy Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, będącego ważnym elementem lecznicy „Ada”.

Jeden kosztuje 38 tys. zł

Centrum adopcyjne przy lecznicy nie mieści już wszystkich czworonogów. Musi zostać rozbudowane. Przy ul. Zamoyskiego, gdzie swoją siedzibę ma „Ada”, nie ma już miejsca. Padł pomysł budowy schronienia dla nich w Żurawicy. W jednym domku będzie mieszkało po dwa, trzy psy. Oczywiście te agresywne dostaną domek na wyłączność. Koszt jednego to 38 tys. zł. Na terenie Psiej Wioski powstaną też utwardzone dróżki, wodny plac zabaw dla psów, basen i pomieszczenie do rehabilitacji. Będzie również budynek administracyjny i kotłownia na biomasę. Poza domkami behawioralnymi weterynarze chcą wybudować jeszcze taki, który będzie przystosowany dla szczeniaków i ratunkowy. Pierwszy domek już stoi. Znajduje się tuż obok lecznicy „Ada”. Czworonogi były w nim przygotowywane do adopcji. Teraz stanowi wzór dla powstającej wioski. Sześć domków jest w fazie przygotowań. Ich szkielety są ocieplane. Psy zobaczą, że świat to nie tylko ciemna i zimna buda.

Reklama

– Takie profesjonalne zaplecze będzie gotowe do udzielenia pełnej opieki weterynaryjnej i behawiorystycznej psom wymagającym pomocy. Przetrzymywanie zwierząt w odpowiednio dostosowanych warunkach jest kluczem do pomyślnej rehabilitacji. A potem adopcji – powiedział lek. wet. R. Fedaczyński.

30 listopada br., o g. 18 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbędzie się koncert charytatywny muzyki filmowej i musicalowej. Celem będzie wsparcie budowy „Psiej Wioski”. Całkowity dochód ze sprzedaży cegiełek zostanie przekazany właśnie na ten cel.  Na scenie wystąpią – zespół Michelangelo Ensemble oraz solistka Joanna Dobrakowska (mezzosopran).


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    knot - niezalogowany 2019-11-18 07:03:50

    cos sie komus pokreciło w główce

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    och - niezalogowany 2019-11-18 07:26:36

    fajnie sie buduje za nie swoje

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zoo - niezalogowany 2019-11-18 10:21:36

    To jest miłość i pasja do zwierząt, januszowa ciemnota tego nie zrozumie...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama