To będzie pierwsza w Polsce „Psia Wioska”. Na liczącym ok. 2 hektary terenie w Żurawicy stanie 40 domków. Sześć z nich jest już prawie na ukończeniu. Łączny koszt przedsięwzięcia to 3 mln zł. Pomysłodawcą jest lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński, szefujący m.in. Centrum Adopcyjnemu Lecznicy dla Zwierząt „Ada”.
To będzie miejsce jedyne w swoim rodzaju. Ma być domem dla skrzywdzonych psów. Pomysłodawcy chcą stworzyć swoim podopiecznym takie warunki, które maksymalnie ułatwią zwierzętom i ludziom proces adopcyjny[paywall]. – Niestety, większość zwierząt trafiających pod naszą opiekę doznała krzywdy ze strony ludzi. Niska wykrywalność przestępstw związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami, a także niska karalność powodują, że liczba naszych podopiecznych z roku na rok rośnie. Mamy chęci, wiedzę i doświadczenie. Mamy również bezinteresownych wolontariuszy, niemniej nasze wszystkie działania pociągają za sobą olbrzymie koszty – wyjaśniła Justyna Nadwodna, dyrektor finansowy Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, będącego ważnym elementem lecznicy „Ada”.
Centrum adopcyjne przy lecznicy nie mieści już wszystkich czworonogów. Musi zostać rozbudowane. Przy ul. Zamoyskiego, gdzie swoją siedzibę ma „Ada”, nie ma już miejsca. Padł pomysł budowy schronienia dla nich w Żurawicy. W jednym domku będzie mieszkało po dwa, trzy psy. Oczywiście te agresywne dostaną domek na wyłączność. Koszt jednego to 38 tys. zł. Na terenie Psiej Wioski powstaną też utwardzone dróżki, wodny plac zabaw dla psów, basen i pomieszczenie do rehabilitacji. Będzie również budynek administracyjny i kotłownia na biomasę. Poza domkami behawioralnymi weterynarze chcą wybudować jeszcze taki, który będzie przystosowany dla szczeniaków i ratunkowy. Pierwszy domek już stoi. Znajduje się tuż obok lecznicy „Ada”. Czworonogi były w nim przygotowywane do adopcji. Teraz stanowi wzór dla powstającej wioski. Sześć domków jest w fazie przygotowań. Ich szkielety są ocieplane. Psy zobaczą, że świat to nie tylko ciemna i zimna buda.
– Takie profesjonalne zaplecze będzie gotowe do udzielenia pełnej opieki weterynaryjnej i behawiorystycznej psom wymagającym pomocy. Przetrzymywanie zwierząt w odpowiednio dostosowanych warunkach jest kluczem do pomyślnej rehabilitacji. A potem adopcji – powiedział lek. wet. R. Fedaczyński.
30 listopada br., o g. 18 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbędzie się koncert charytatywny muzyki filmowej i musicalowej. Celem będzie wsparcie budowy „Psiej Wioski”. Całkowity dochód ze sprzedaży cegiełek zostanie przekazany właśnie na ten cel. Na scenie wystąpią – zespół Michelangelo Ensemble oraz solistka Joanna Dobrakowska (mezzosopran).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To jest miłość i pasja do zwierząt, januszowa ciemnota tego nie zrozumie...
Buraki nie mają empatii dla zwierząt,więc będą przeciwni temu projektowi...
wiecie czego podkarpacie takie biedne i zacofane bo złość i zazdrość zatruła umysły co niektórym ale dalej narzekajcie bo co wam zostało no co...
A co sądzisz o burakach którzy nie mają empatii dla ludzi,np sąsiadów którzy nie mogą wypocząć po nocnej zmianie bo pieski pozostawione na blisko 10 godzin bez opieki szaleją w pustych mieszkaniach? Nie przeszkadzają mi zwierzęta trzymane w domach jednorodzinnych ale przeszkadzają mi trzymane w blokach z uwagi na ich hałaśliwe zachowanie, przeszkadzają mi obesrane chodniki i każdy metr trawy. Nie przeszkadza mi projekt budowy psiej wioski ,przeszkadzają mi ciągłe pretensje i narzekanie p.Fedaczyńskiego na wszystkich którzy nie przynoszą kasy ,na miasto że nie daje pieniędzy na leczenie zwierząt bo pan doktor musi zarabiać . Ten pan może robić co chce za zarobione pieniądze od ludzi trzymających zwierzęta często w złych warunkach bo takie są np w blokach. Czy zostawianie dużego a choćby małego psa w pustym mieszkaniu nie jest znęcaniem się nad zwierzęciem?
3 mln za 40 domkow? Uwierza w to tylko ludzie ktorzy nie maja pojecia jakie sa ceny, faktur nie bedzie bo po co! :) ale kase dajcie przyda im sie ale mi tez rowniez moge podac konto bankowe pomagam zwierzakom ratuje interwencyjnie itp duzo by opisywac... To kto chetny na przelewik? Napisze jak doktor! Ckliwa historia zwierzaka nie do odratowania i podam nume konta i ludzie jestescie ze mna? Jestescie z tym zwierzakiem co wlasnie umiera ale strzele fote i zrobie zbiorke???? Jak jestescie zrobcie przelew nie wyslesz to znaczy ze nie dbasz o zwierzeta :)
I biznes się kręci. Wstyd że Życie drukuje takie laurki, i nikt sobie nie zada kilku prostych pytań: kto będzie utrzymywał to schronisko, i jak to się ma do faktu że Ada ma podpisane umowy z gminami na usługi odławiania i przechowywania bezdomnych psów. Od doświadczonych dziennikarzy wypada wymagać minimum profesjonalizmu
Niedawno było głośno o jakiejś chorej sarnie. A nie wiem czy wiecie, że każdy z nas może za zgodą starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu do 6 miesięcy przetrzymywać zwierzynę łowną, jeżeli weszliśmy w jej posiadanie w wyniku osierocenia, wypadku lub innego uszkodzenia ciała zwierzyny, mając na uwadze potrzebę podjęcia koniecznej opieki i leczenia. Po 6 miesiącach należy ją przekazać uprawnionym podmiotom w celu dalszej hodowli (art. 9 ust. 2 ustawy Prawo łowieckie). Nie jest nikomu potrzebne wykształcenie weterynaryjne, ani nie istnieje obowiązek przekazania zwierzęcia do lecznicy dla zwierząt. Nikt nie musi nikomu płacić za leczenie, które w przypadku zwierząt dziwnym trafem jest horrendalnie drogie. Przyznam, że jak słyszę jak to bez "fachowców" nie można zająć się chorym zwierzęciem, to mnie mdli.
Psia wioska powiadacie ?!? No a co z innymi zwierzakami jak np. świnie, kury, gęsi, indyki z krowami na czele ?!?YOUTUBE.COM - (ODC 1) KROWY
Alez wy ludzie zazdrosni i paskudni. Żal czytać taką wylewaną żółć. Sami nic w zyciu nie zrobią ale pierwsi do krytyki i liczenia cudzych pieniędzy. Bleee
Proszę poczytać na FB "Ada to nie wypada"
https://www.facebook.com/groups/2564839123631040/cała prawda o Ada
Bardzo dobrze ktoś w końcu musi dbać o te biedne zwierzaki, popieram i napewno będę wspierać
cos sie komus pokreciło w główce
fajnie sie buduje za nie swoje
To jest miłość i pasja do zwierząt, januszowa ciemnota tego nie zrozumie...