Reklama

Trzeba pamiętać! W Przemyślu pamiętali o ofiarach Holokaustu

05/02/2023 09:33

Piątek, 27 stycznia, był Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchody odbyły się również w Przemyślu, który przed II wojną w tym regionie był dużym żydowskim ośrodkiem. W 1939 roku mieszkało tu około dwudziestu tysięcy Żydów.

W kwietniu 1947 roku w mieście mieszkało blisko sześciuset Żydów. Był to skutek eksterminacji narodu żydowskiego, zaplanowanej i realizowanej przez hitlerowskie Niemcy.

W Przemyślu nazistowskie represje zaczęły się już we wrześniu 1939 roku. Wtedy nad Wiarem i na żydowskim cmentarzu odbyły się masowe egzekucje, w których zginęło około sześciuset Żydów.

16 lipca 1942 roku utworzono getto, w którym stłoczono około dwudziestu dwóch tysięcy Żydów z miasta i powiatu przemyskiego. Z dworca odjeżdżały transporty do obozów zagłady w: Bełżcu, Oświęcimiu i janowskiego we Lwowie. Miejsca kaźni Niemcy urządzali też w[paywall] najbliższych okolicach miasta: w Łętowni, Lipowicy, lesie grochowieckim.

W getcie do jego likwidacji jesienią 1943 roku trwały mordy i masowe egzekucje.


Miejsce pamięci

W jednym z takich miejsc na podwórzu Szkoły Podstawowej nr 7 przy ulicy Kopernika, gdzie hitlerowcy rozstrzelali 1580 Żydów, odbyła się pierwsza część obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Pod tablicą upamiętniającą ofiary tej zbrodni zebrali się: wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, starosta przemyski Jan Pączek, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun oraz jego zastępca Bogusław Świeży, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu oraz innych przemyskich organizacji i stowarzyszeń.

W obchodach uczestniczyli również potomkowie żydowskich mieszkańców Podkarpacia, którzy mieszkają dzisiaj w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Ukrainie.

W kolejnych wystąpieniach przewijały się wypowiedzi o tym, że należy kultywować pamięć o ofiarach Holokaustu, żeby zrozumieć, do czego prowadzi totalitaryzm. Te słowa miały szczególne znaczenie, zwłaszcza dzisiaj, kiedy w sąsiednim kraju trwa wojna i świat dowiaduje się o kolejnych przykładach rosyjskiego ludobójstwa.

Obecni na uroczystości duchowni obrządku rzymskokatolickiego i greckokatolickiego modlili się za ofiary w swoich językach, a pan Ringler odmówił kadisz.

Reklama

Na cmentarzu

Godzinę później uczestnicy uroczystości zebrali się na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Słowackiego, gdzie miała miejsce druga część obchodów. Tutaj, oprócz jeszcze przedwojennych i niewielu współczesnych grobowców, są również masowe groby szczątków ofiar ekshumowanych w okolicach Przemyśla.

Pod jedną z tablic upamiętniających kilka tysięcy ofiar zabrzmiały modlitwy i kadisz, po czym zgromadzeni zapalili znicze i żydowskim zwyczajem układali kamyki na macewach.

Organizatorami przemyskich obchodów byli: prezydent miasta Przemyśla, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.


fot.Jacek Szwic
Druga część uroczystości na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Słowackiego.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama