Miniony tydzień był rekordowy, jeśli chodzi o zakażenia koronawirusem zarówno w kraju, jak i naszym regionie. Dane z ostatnich dwóch dni są jednak optymistyczne – zachorowalność spadła.
W sobotę padł rekord dobowego wzrostu zakażeń w Polsce. Odnotowano ich aż 843. Ale wysoką liczbę zachorowań odnotowywano również w poprzednich dniach – właściwie każdy kolejny przynosił rekord. Sytuacja zaczęła się stabilizować w niedzielę.
We wtorek poinformowano o 551 nowych zakażeniach w Polsce i 16 w województwie podkarpackim. Większość dotyczyła Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Jeden zarażony pochodzi z pow. jarosławskiego, a trzech z przemyskiego. Wyzdrowiały natomiast 34 osoby – m.in. 16 z jarosławskiego, 4 z przeworskiego i 2 z Przemyśla.
Niestety każdego dnia SARS-Cov-2 zbiera śmiertelne żniwo także w naszym subregionie. Przez kilka dni codziennie umierała przynajmniej jedna osoba z któregoś powiatu subregionu przemyskiego[paywall].
Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 27 osób, 3655 poddane jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 552 osoby. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 112 osób.
Od początku wykonywania testów badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1660 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 924 osoby wyzdrowiało, a 72 zmarły.
Ogniska w regionie
W Przemyślu i powiecie przemyskim mamy 3 ogniska koronawirusa. Największe to szpital wojewódzki, gdzie potwierdzono 43 wyniki dodatnie, w tym u 19 pacjentów, 19 osób z personelu medycznego oraz 5 osób z kontaktu.
Oddziały dermatologii i wewnętrzny zostały zamknięte, wstrzymane są wypisy i przyjęcia, a chorzy pacjenci zostali przeniesieni do Centrum Medycznego w Łańcucie. Pozostałe osoby z kontaktu przebywają w izolacji.
Drugie ognisko jest w Urzędzie Gminy w Dubiecku, gdzie potwierdzono zakażenie u 5 pracowników oraz 6 osób, które miały z nimi kontakt.
Na terenie gminy Dubiecko odnotowano również drugie ognisko zachorowań w Drohobyczce. jest ono powiązane z urzędem gminy, ale także uroczystościami rodzinnymi. Ogółem potwierdzono 28 zakażeń, w tym wśród 25 mieszkańców oraz 3 osób z innych miejscowości. Dwie osoby z tego ogniska zmarły.
W Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu odnotowano 17 pozytywnych wyników, w tym 10 pacjentów i 7 osób personelu.
Dwa przypadki potwierdzono u pracowników Urzędu Gminy w Lubaczowie. Zachorowały także 3 osoby z kontaktu. W tym ognisku odnotowano 1 zgon.
W związku z wprowadzeniem na terenie kraju dodatkowych obostrzeń w niektórych powiatach, sanepid, wspólnie z policją i strażą miejską, przeprowadził od soboty do poniedziałku 387 kontroli w zakładach pracy, gastronomii, sklepach, salonach fryzjerskich i innych obiektach. Udzielono 114 pouczeń oraz nałożono 3 mandaty w zakładach żywienia zbiorowego i w sklepie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze