Reklama

Tysiące wiernych w procesji Bożego Ciała [GALERIA]

16/06/2017 15:33

„Symbolem tego dnia jest wędrówka z Chrystusem ulicami naszych miasta i wsi. Tym samym nawiązujemy do pięknego znaczenia, które przypisujemy drodze. Życie ludzkie jest drogą, życie ludzkie jest wędrówką – łatwiejszą czy trudniejsza, ale ciągle przecież idziemy do przodu” – powiedział arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski, podczas procesji Bożego Ciała w Przemyślu.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęła mszą świętą przy bazylice archikatedralnej. Po jej zakończeniu licznie zgromadzeni wierni wraz z duchownymi wyruszyli do kolejnych ołtarzy. Do pierwszego z nich umiejscowionego na schodach przed wejściem do[paywall] greckokatolickiego soboru archikatedralnego monstrancję z Najświętszym Sakramentem niósł arcybiskup Józef Michalik, były metropolita przemyski, a do kolejnego w Rynku arcybiskup Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego. Tam właśnie pasterz przemyskiego Kościoła arcybiskup Adam Szal wygłosił kazanie. Zwrócił w nim uwagę na symbolikę Bożego Ciała, a także zachęcał słuchających go do częstego uczestnictwa w eucharystii, która – jak stwierdził – jest „zasiewem miłości, dobroci”. Ponadto hierarcha przypomniał wszystkim bez wyjątku o potrzebie życia według Ewangelii zawierające wskazówki, drogowskazy do wędrówki człowieka.

Na trasie procesji przy drzewcach baldachimu zmieniali się policjanci, żołnierze i „sokiści”. Tuż za nim kroczyli przedstawiciele wspomnianych formacji mundurowych, a wśród nich nadinspektor dr Krzysztof Pobuta, komendant wojewódzki policji w Rzeszowie oraz dr Józef Hałyk,  komendant główny Straży Ochrony Kolei w Warszawie. Dwa ostatnie ołtarze znajdowały się po zasańskiej stronie miasta: przy kościele Świętej Trójcy i kościele św. Józefa. Tam również zebrali odśpiewali „Ciebie Boga wysławiamy”. Końcowym akcentem uroczystości była akcja „Chlebek dobroci”, czyli możliwość finansowego wsparcia letniego wypoczynku podopiecznych Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej w Przemyślu prowadzonej przez siostry michalitki.
red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama