Reklama

Uczcili pamięć bohaterów [GALERIA]

W ostatni czwartek kwietnia w Jarosławiu odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy AK, którzy nie zawahali się poświęcić życia dla wolności Ojczyzny. Upamiętnienie znajduje się na terenie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Główną część wydarzenia poprzedziła msza św. odprawiona w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, której przewodniczył proboszcz – ks. prał. Krzysztof Szczygielski razem z ks. Jerzym Bartoszkiem. Na eucharystii nie zabrakło licznie przybyłych mieszkańców, młodzieży, kombatantów i przedstawicieli władz państwowych oraz lokalnych.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było natomiast późniejsze odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej, poległych w bohaterskiej walce z funkcjonariuszami reżimu komunistycznego 27 października 1944 roku. To: dowódca drużyny Tadeusz Bernatowicz ps. ,,Twardy” (l. 30), Eugeniusz Czajło ps. ,,Zew” (l. 21), Marian Różycki ps. ,,Stalka” (l. 21), Andrzej Wachałowicz ,,Sztaba” (l. 19) –  zmarły po kilku dniach z odniesionych ran, Rozalia Surmiak (l. około 40) – żona szkolnego woźnego, zabita w drzwiach własnego domu.

Reklama

Upamiętnienie na murze placówki poświęcił ks. prałat Andrzej Surowiec. Wydarzeniu towarzyszył apel poległych zakończony salwą honorową oddaną przez żołnierzy Wojskowej Asysty Honorowej 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu oraz złożenie wieńców i kwiatów przez przybyłe delegacje. Wśród uczestników byli między innymi reprezentanci rodzin ofiar.

– Odsłaniając tę tablicę, nie tylko przywracamy pamięć o naszych bohaterach – żołnierzach Armii Krajowej – ale również przekazujemy młodemu pokoleniu przesłanie o wolności, która nigdy nie jest dana raz na zawsze. To miejsce będzie symbolem naszej wdzięczności i pamięci, której nie wolno nam utracić – podkreślił w okolicznościowym przemówieniu starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz.

Reklama

Podniosły moment zaakcentowano też okolicznościowymi występami artystycznymi.

Inicjatorami powstania tablicy byli: Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu, Związek Kombatantów RP i Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/05/2025 09:26
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama