Reklama

Uczcili pamięć walczących pod Barakiem [ZDJĘCIA]

W Szydłowcu (województwo mazowieckie) odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterskich żołnierzy walczących w bitwie pod Barakiem. Wziął w nich udział dowódca Garnizonu Przemyśl, a zarazem szef 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Daniel Błotko.

Obchody w tym malowniczym mieście na Mazowszu trwały dwa dni. Upamiętnienie żołnierzy walczących w bitwie pod Barakiem to jeden z powodów ich organizacji, drugim było 100-lecie powołania Korpusu Ochrony Pogranicza. Formacji, której celem była ochrona wschodnich granic II RP. Przemyska brygada dziedziczy tradycje Brygady KOP „Podole”.

Po mszy św. w kościele pw. św. Zygmunta, w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej, uczestnicy przemaszerowali ulicami Szydłowca na cmentarz parafialny, gdzie przed pomnikiem „Żołnierzom Poległym w obronie Ojczyzny 1939 – 1944” i kwaterach wojennych odbył się uroczysty apel pamięci[paywall].

Reklama

Po apelu dowódca 20. Przemyskiej BOT płk Daniel Błotko wraz z innymi delegacjami oddał cześć poległym we wrześniu 1939 r., składając biało-czerwone wiązanki kwiatów i zapalając znicze pod monumentem upamiętniającym jedną z zaciętych bitew wojny obronnej Polski 1939 r., stoczoną 8 września pod Barakiem.

Kulminacyjnym wydarzeniem 85. rocznicy bitwy pod Barakiem było spotkanie na terenie Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu, gdzie nastąpiło złożenie prochów z mogił pięciu żołnierzy KOP w kolumbarium przy pomniku oraz odsłonięcie muralu upamiętniającego 100-lecie powołania Korpusu Ochrony Pogranicza.

Reklama

 

Bitwa pod Barakiem

7 i 8 września 1939 r. oddziały rezerwowej 36. Dywizji Piechoty, złożonej z żołnierzy
163. pułku piechoty z Brygady „Podole” Korpusu Ochrony Pogranicza, 165. pułku piechoty i batalionu żołnierzy z rozbitej 7. Dywizji Piechoty i 7. Pułku Artylerii Lekkiej zaatakowały ciągnące w kierunku Iłży zgrupowanie 1. Dywizji Lekkiej Wermachtu. Starcia oddziałów polskich z niemieckimi były krwawe – Polacy rozgromili niemiecki zagon pancerny, zniszczyli 52 samochody pancerne i 7 czołgów, zabijając 232 żołnierzy niemieckich. W dwudniowych walkach poległo 124 polskich żołnierzy, którzy pochowani zostali na szydłowieckim cmentarzu parafialnym.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 08/10/2024 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości