Reklama

Uczcili „wyklętych”

W tym roku w kilku odsłonach i grupach m.in. władze miasta, powiatu, radni, kombatanci, przedstawiciele wojska uczcili przypadający 1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.

Dzień ten został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby zachować w pamięci tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Wśród nich nie brakuje osób związanych z nadsańskim miastem. Od 10 lat władze Przemyśla, powiatu przemyskiego oraz dowództwa Garnizonu Przemyśl wspólnie oddają im cześć, zapalając znicze i składając kwiaty na ich grobach. 1 marca br. odbyło się kilka takich ceremoniałów[paywall]. Najpierw grób majora Władysława Koby na cmentarzu na Zasaniu oraz Alicji Wnorowskiej na Cmentarzu Głównym odwiedzili m.in. prezydent miasta Wojciech Bakun, starosta przemyski Jan Pączek oraz delegacja reprezentująca dowódcę Garnizonu Przemyśl, na czele z szefem 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk. Rafałem Kluzem. W gronie kombatantów znalazł się m.in. syn Alicji Wnorowskiej – Stanisław. W tej samej delegacji hołd wyklętym oddało kierownictwo Centrum Kulturalnego w Przemyślu – Janusz Czarski i Janusz Zapotocki, który jednocześnie jest wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Przemyślu. Uroczystości zakończyła msza św. w intencji żołnierzy wyklętych, odprawiona przez kapelana garnizonu Przemyśl, ks. ppłk. Rafała Kapronia.

Kilka godzin później cześć żołnierzom oddali przedstawiciele parlamentarzystów i inni samorządowcy z Przemyśla i powiatu przemyskiego, m.in.: przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Przemyskiego Bożena Ryczan, wójtowie – Medyki Marek Iwasieczko oraz Żurawicy Tomasz Szeleszczuk. Złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy grobach mjr. W. Koby i A. Wnorowskiej oraz przed dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Krasińskiego i pomnikiem Armii Krajowej na Cmentarzu Głównym.


fot.ze zbiorów własnych
W drugiej delegacji byli m.in.: przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Przemyskiego Bożena Ryczan, wójtowie – Medyki Marek Iwasieczko oraz Żurawicy Tomasz Szeleszczuk.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadek - niezalogowany 2021-03-02 17:53:26

    Wstyd...czcić przestępców...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyślanin - niezalogowany 2021-03-02 18:17:02

    Leśni bandyci, dezerterzy, mordercy kobiet i dzieci...dzięki Bronkowi z PO doczekali się święta, a dzieki PiS, przymiotu glorii i chwały...to faktycznie przykre...kraj który tyle przeszedł, chwali nazistów i swołocz leśną...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Lwowianin - niezalogowany 2021-03-02 20:00:35

    CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama