Mimo czasowego zawieszenia działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przemyślu przy ulicy Sobótki 23 oraz w Korytnikach ich uczestnicy nie próżnują. Szyją maseczki mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2.
– Po zawieszeniu działalności zarówno uczestnicy warsztatów, jak i terapeuci znaleźli się w nowej rzeczywistości. Musieli zmienić zasady kontaktowania się oraz codziennych terapii. Wspólnie postanowiliśmy aktywnie włączyć się w pomoc w walce z pandemią koronawirusa, szyjąc maski ochronne – powiedział prezes przemyskiego oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem Andrzej Berestecki[paywall].
Swoista produkcja odbywa się w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Przemyślu i Korytnikach oraz w domach niektórych terapeutów i uczestników warsztatów. Materiał służący do uszycia masek pozyskali nieodpłatnie ze... swojego sklepu „Z drugiej ręki”, który mieści się w Przemyślu przy ul. Opalińskiego 13.
– W całości jest prany w odpowiedniej temperaturze, następnie krojony według wzoru, zszywany i prasowany. Maseczki wykonywane są w różnych wariantach – są na gumkę i na wstążeczkę, aby mogły być dostosowane do różnej wielkości głowy. Większość posiada kieszonkę na włożenie dodatkowego filtra. Szyjemy także bez kieszonki dla osób, które mają dyskomfort oddechowy ze względu na grubość maseczki. Na przestrzeni ostatnich dni uszyliśmy przeszło tysiąc masek – powiedziała kierownik WTZ przy ul. Sobótki Aneta Błońska.
Prezes przemyskiego oddziału towarzystwa A. Berestecki już przekazał maseczki do sponsorów i zaprzyjaźnionych przemyskich instytucji: Wydziału Spraw Społecznych UM, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Domu Pomocy Społecznej czy domów dziecka w Przemyślu.
– Dzięki temu nasi terapeuci i niektórzy uczestnicy mogą się aktywnie włączyć w działania profilaktyczne, a tym samym poszerzyć swoją pracę zdalną, w wyniku której przygotują maseczki także dla siebie i swoich bliskich. Jako towarzystwo od wielu lat wspieramy osoby niepełnosprawne na wielu płaszczyznach ich życia prywatnego i zawodowego. W naszych placówkach osoby niepełnosprawne są aktywizowane i przystosowywane zarówno do pracy, jak i życia publicznego – powiedział A. Berestecki.
Nie byłoby to możliwe, gdyby nie oddana praca terapeutów, kadry kierowniczej i przedstawicieli stowarzyszenia, oczywiście przy ogromnym wsparciu rodziców i opiekunów uczestników warsztatów. – Jesteśmy wdzięczni także zarządowi Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który obniżył nam prawie czterokrotnie czynsz za wynajmowane pomieszczenia za nasz nieczynny obecnie i nieprzynoszący zysku sklep „Z drugiej ręki”. Jesteśmy przekonani, że praca, którą wykonujemy, jak również działania innych podmiotów biorących udział w walce z pandemią, przyniosą wymierne skutki. Razem przetrwamy ten specyficzny czas, życzymy wszystkim zdrowia i uśmiechu na twarzach – podsumował A. Berestecki.
Na konto Wojewódzkiego Szpitala im św. ojca Pio w Przemyślu członkowie Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy oraz Stowarzyszenia Muzycznego „Viento” przekazali 5 tys. 833 zł 25 gr z prowadzonej przez kilkanaście dni zbiórki.
„Wszystkim naszym darczyńcom pięknie dziękujemy. Wierzymy, że mimo wszystko sytuacja będzie się poprawiać, jednak w razie czego nie omieszkamy ponownie poprosić wszystkich o wsparcie naszych służb medycznych. Dbajmy o siebie i pilnujmy siebie – to najlepszy sposób troski o innych w zaistniałej sytuacji” – napisali pomysłodawcy zbiórki.
W podziękowaniu za wszystkie wpłaty zaprosili do wysłuchania (oczywiście wirtualnie) utworu Fascinating Drums nagranego podczas tegorocznego „Koncertu Noworocznego”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.normalnie babajaga ,szyj chłopie dawaj a nie reklamuj sie ,daj spokoj nie odwalaj pacałychy,.........aha nono.......no nie rozumię takich ludzi .to jest niesłychane przedsięwzięcie narobiłeś się aż ci pot do tyłku leci
hmmm a gdzie Pan Kamiński, jak to foto bez niego ? ...... bijmy piane ciemny lud to kupi
Uuuu widać a raczej słychać wycie i kwik pogorbowców K15 którzy uważają że mają monopol na pomaganie
Chyba raczej na pomaganie ze zrzutka.pl. WTZ od siebie daje a nie z cudzych...
Odebrała je uroczyście pani sekretarka miss Zusa
A co ma robić radny Berestecki? W końcu oprócz donoszenia informacji do okw i brania kasy z pefronu nic nie zrobił.
Wykapana agentka E.M.C.AM i DŻEJMS BłOND na PLANIE nowego serialu pt.JAK OSZUKAĆ ZUS
normalnie babajaga ,szyj chłopie dawaj a nie reklamuj sie ,daj spokoj nie odwalaj pacałychy,.........aha nono.......no nie rozumię takich ludzi .to jest niesłychane przedsięwzięcie narobiłeś się aż ci pot do tyłku leci
hmmm a gdzie Pan Kamiński, jak to foto bez niego ? ...... bijmy piane ciemny lud to kupi
Pani psycholog ?