Zwiedzili sejmowy gmach, uczestniczyli w sejmowych obradach i zjedli posiłek w towarzystwie posłów i pracowników jednej z najważniejszych instytucji w stolicy. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruchniku wizytę w stolicy wspominać będą długo, a moc atrakcji przerosła ich oczekiwania.
Dwudniowy pobyt uczniów klas VII i VIII SP nr 1 w Pruchniku w Warszawie miał miejsce w drugim tygodniu lutego. Do stolicy wybrali się z opiekunami, korzystając z zaproszenia posła Tadeusza Chrzana, który również dofinansował wyjazd.
Inicjatywa była też efektem współpracy szkoły z biurem poselskim T. Chrzana i Urzędem Miejskim w Pruchniku. Te dwa dni były[paywall] dla młodzieży bardzo intensywne i z pewnością niezapomniane.
Na początek zwiedzili budynek Sejmu – w tym Centrum dla Zwiedzających, podziemny korytarz i wystawę dotyczącą sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej. Co więcej uczestniczyli w obradach, a z mównicy sejmowej przywitała ich wicemarszałek Małgorzata Gosiewska.
Była też okazja do zamienienia kilku zdań z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem czy posłanką Teresą Pamułą, a także skorzystania z oferty sejmowej restauracji, gdzie uczniowie zjedli obiad w towarzystwie posłów i pracowników gmachu na Wiejskiej.
By poszerzyć nieco wiedzę na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu, młodzież wzięła też udział w poświęconej temu zagadnieniu prelekcji w sali posiedzeń.
To był dopiero przedsmak dwudniowych atrakcji, którymi były też: wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego będąca niecodzienną lekcją na temat powstańczej rzeczywistości oraz zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik i Stadionu Narodowego. Te dwa ostatnie punkty były szczególnie miłą niespodzianką dla młodych naukowców i sportowców.
Wyjazd był wspaniałą okazją, aby zobaczyć wiele miejsc w parlamencie, znanych dotąd jedynie z telewizyjnych transmisji oraz takich, których nie odwiedza się co dzień. Siódmo- i ósmoklasiści z Pruchnika wrócili do szkolnej rzeczywistości trochę zmęczeni, ale za to bogatsi w nowe doświadczenia i z pewnością zadowoleni.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze