Reklama

Uczniowie ZS w Dębowie medalistami Mistrzow Polski w biegu na orientację

05/12/2015 15:00

Przed kilkunastoma laty zajęcia z wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Dębowie wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie, ponieważ nie było dzisiejszej infrastruktury sportowej. Konieczność szukania ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży spowodowała, że w Dębowie wyszkolili się medaliści mistrzow Polski w biegu na orientację.

– Kiedy jeszcze nie było sali gimnastycznej, coś trzeba było robić z uczniami podczas zajęć sportowych. Nie było też boiska, jedynie jakaś łąka, na której można było prowadzić lekcje wuefu. Wtedy narodził się pomysł biegania na orientację, to sport, który znałam z czasów harcerskich. Początkowo była to forma zabawy, która w końcu osiągnęła tak wysoki poziom sportowy – wyjaśnia trenerka klubu Azymut Dębów Maria Ziętek- Leśnicka.

Klub Azymut Dębów powstał w 2003 r. Zrzesza nie tylko uczniów Zespołu Szkół. Wśród członków są również absolwenci, a także osoby pracujące. Zawodnicy biegów na orientację startują[paywall] w kilku kategoriach: dzieci do 10 lat, dzieci starsze do 12 lat, młodzicy do 14 lat, juniorzy młodsi do 16 lat, juniorzy do 18 lat, młodzieżowcy do 20 lat, seniorzy w przedziale wiekowym 21 – 35 lat. Startują również osoby starsze. Każdy zawodnik podczas zawodów jest wyposażony w kompas i elektroniczną kartę startową, potocznie zwaną czipem, na którym potwierdza swoją obecność na punkcie kontrolnym.

Reklama

– W okresie od marca do listopada, kiedy jest w miarę dobra pogoda, trenujemy w lesie oraz jeździmy na kilkudniowe konsultacje startowe lub treningowe. W okresie zimowym zaczynamy czysto biegowe treningi oraz zajęcia ogólnorozwojowe na sali, czasami są to zajęcia z mapką. Kładziemy materace, płotki, różnego rodzaju przeszkody, na których można ustawić punkty kontrolne. Wtedy uczniowie muszą po kolei je znaleźć. Jeśli jest pogoda, robimy sobie mikrosprinty na boisku szkolnym. Sala sportowa, jak również cały teren wokół, są zmapowane – mówi trenerka.

Zawodnicy, poza dobrą kondycją, muszą posiadać umiejętność czytania mapy, aby podczas biegu umieć podjąć szybką decyzję wyboru drogi do następnego punktu. Dystanse w biegu na orientację są różne. Ci najmłodsi biegają ok. 1,5 km. Seniorzy natomiast pokonują trasy 20-kilometrowe, a nawet dłuższe. Zawody organizowane są również nocą, najmłodsza grupa, która może brać w nich udział, to 16-latkowie.

Reklama
– Dla dzieci w ramach treningów przeprowadzane są również zabawy nocą na terenie szkoły. Jest to ogrodzony i bezpieczny teren, na którym nikt się nie zgubi. Czasami młodzi zawodnicy  poczują trochę strachu, ale dzięki temu się przyzwyczajają, bo w przyszłości także czeka ich start w zawodach nocą – przyznaje Maria Ziętek-Leśnicka.

Sukcesy Karola Huby

W przyszłym roku na Podkarpaciu odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów, współorganizowane przez Azymut Dębów. To wielkie przedsięwzięcie, do którego przygotowania trwają od dwóch lat. Największe szanse spośród członków klubu na reprezentatywnie Polski ma Karol Huba, uczeń III klasy gimnazjum w Dębowie. W tym roku na mistrzostwach Polski zdobył trzy medale: dwa w biegach narciarskich – brąz w biegu klasycznym i srebro w sztafetowym, które wywalczył wraz z koleżanką Agnieszką Leśnicką. Trzeci medal to srebro w klasycznym biegu na orientację. Kiedy chłopak miał 13 lat, zdobył III miejsce na Mistrzostwach Polski Dzieci. W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, w których biorą udział zawodnicy z 4 województw, zdobywał medale każdego roku. Karol Huba bierze udział również w zawodach za granicą, gdzie także zajmował wysokie lokaty.

– Sześć lat temu, kiedy byłem w trzeciej klasie, wiele razy słyszałem o tym, jak starsi koledzy biegają i zdobywają medale. Kilka razy spróbowałem na wuefie biegać z mapą i spodobało mi się. To dużo ciekawsza dyscyplina od zwykłych biegów – mówi medalista mistrzostw Polski Karol Huba. – Nie znamy mapy z wyznaczoną trasą przed startem, otrzymujemy ją dopiero w momencie startu,. Wszystko trzeba robić w biegu, bo szkoda czasu, żeby zatrzymywać się i ją czytać – dodaje sportowiec.

Reklama

Członkowie UKS Azymut Dębów odnoszą wiele zwycięstw na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim. Jednak docelową i najważniejszą imprezą każdego roku są dla nich mistrzostwa Polski, z których przywieźli w sumie 13 medali. Co ważne, obecny rok był tym rekordowym, ponieważ zawodnicy zdobyli ich aż 6.

Poza biegami na orientację członkowie Azymutu uczestniczą w innych sportowych wydarzeniach. Ostatnio wzięli udział w Biegu Niezłomnych – Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który wygrali w obydwu kategoriach: dziewcząt i chłopców.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    czytelnik - niezalogowany 2016-01-13 00:05:17

    Z takiej małej miejscowości ? Medale Mistrzostw Polski ? Super, widać, że można. Gratulacje

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama