Reklama

Ulica Mariacka w Przemyślu wreszcie nie będzie straszyć

Problem fatalnego stanu nawierzchni ulicy Mariackiej poruszaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Były plany na jej wyremontowanie, ale brakowało konsensusu między władzami miasta a Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Pozyskanie przez miasto dofinansowania na tę inwestycję wreszcie sprawę zamknęło. Mariacka zyska nowy wygląd.

W planie inwestycyjnym, będącym integralną częścią uchwały budżetowej jeszcze z 2021 r., widniał punkt „Przebudowa ul. Mariackiej w Przemyślu” za kwotę 550 tys. zł. Zakres prac miał objąć: rozebranie istniejącej kostki, chodników, krawężników i ich wymiana, budowę nowych wpustów ulicznych oraz wykonanie nawierzchni jezdni z kostki kamiennej pochodzącej z rozbiórki. Innymi słowy: radni przegłosowali, że na ulicy Mariackiej ma pozostać kostka brukowa. Tyle, że zupełnie nie zdawali sobie sprawy, że zabezpieczona kwota absolutnie na to nie pozwoli[paywall].

Pod taką decyzją „podpisała się” także Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot. Wykonawcą inwestycji miał być Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu. Jednak gdzieś po drodze plany się zmieniły. ZDM rozpoczął procedurę przetargową na „Przebudowę ul. Mariackiej w Przemyślu”, ale musiał ją unieważnić, bo dokumentacja projektowa zawierała ułożenie na ulicy Mariackiej, pominąwszy oczywiście wyremontowane przejście kolejowe, nawierzchni bitumicznej.
Było to zupełnie niezgodne z wytycznymi wspomnianego planu inwestycyjnego. Wówczas dyrektor przemyskiego ZDM Jacek Cielecki powiedział m.in.:

Reklama

– Unieważniliśmy postępowanie, bo musimy zmienić specyfikację warunków zamówienia. Będziemy się starać raz jeszcze o uzyskanie zgody konserwatora zabytków na zmianę nawierzchni tej ulicy z kostki na asfalt.

Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu B. Kot zdania jednak nie zmieniła.

– Nie rozważałam i nie rozważam możliwości, aby na Mariackiej pojawiła się nawierzchnia bitumiczna. Ustalenia były zupełnie inne i tego się trzymam. Stan kostki jest dobry, trzeba znaleźć odpowiedniego wykonawcę do rozebrania obecnej nawierzchni, zabezpieczenia jej i ułożenia z powrotem. Najłatwiej jest zalać wszystko asfaltem

Reklama

– powiedziała.

 

700 tys. zł dotacji

Sprawa utknęła więc w martwym punkcie, bo miasta nie było stać na wyłożenie większej sumy pieniędzy. Ale do czasu. Na szczęście. Na początku lipca br. prezydent Wojciech Bakun poinformował, że udało się pozyskać dotację na remont ul. Mariackiej, oczywiście z uwzględnieniem zaleceń konserwatorskich. Innymi słowy: na Mariackiej zabytkowa kostka pozostanie.

– Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 700 tysięcy złotych i teraz nic już nie stoi na przeszkodzie, aby remont rozpocząć. Doskonale zdawaliśmy i wciąż zdajemy sobie sprawę ze stanu nawierzchni tej ulicy, o czym wielokrotnie wspominali także mieszkańcy. Kilkukrotnie staraliśmy się o pozyskanie dofinansowania, wreszcie się udało. Nawierzchnia zostanie odrestaurowana, pozostanie na niej oczywiście kostka. Powstaną nowe chodniki, dojdzie do wymiany oświetlenia i ten bardzo ważny trakt łączący ulice Mickiewicza i Wincentego Pola będzie wreszcie spełniał swoją rolę

Reklama

– powiedział W. Bakun.

Po ogłoszeniu przetargu i wyłonieniu wykonawcy prace remontowe powinny ruszyć jeszcze w tym roku.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama