Od 4 do 6 lipca br. Tomasz Bandrowicz był delegatem technicznym podczas Ogólnopolskiego Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych, który odbył się w Kielcach. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że właśnie podczas tych zawodów – pierwszy raz w historii turniejów bocce organizowanych w Europie – swój debiut w roli sędziów mieli wychowankowie specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego. Konkretnie – uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu.
Innowacja pedagogiczna pod nazwą „Bocce furtką do reintegracji społecznej uczniów z niepełnosprawnością intelektualną” to projekt autorstwa właśnie T. Bandrowicza, nauczyciela wychowania fizycznego w SOSW nr 1 w Przemyślu. Innowacja została nagrodzona przez ministra edukacji i nauki w konkursie „Kierunek – innowacja”. Pan Tomasz, oprócz pracy w zawodzie nauczyciela, pełni funkcje koordynatora bocce w Special Olympics Europe Eurasia i jest międzynarodowym sędzią bocce w Special Olympics. Na swoim koncie ma już udział w roli sędziego bocce podczas Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w: Los Angeles, Abu Dhabi, czy Berlinie.
Od 4 do 6 lipca br. po raz kolejny pełnił również funkcję delegata technicznego podczas Ogólnopolskiego Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych, który odbył się w Kielcach. I jak już wspomnieliśmy, właśnie podczas tych zawodów – pierwszy raz w historii turniejów bocce organizowanych w Europie – w roli sędziów debiutowali uczniowie SOSW nr 1 z Przemyśla: Laura Musiał, Martyna Ryzner, Katarzyna Wojdyła i Beata Wojdyła (uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną), którzy wspierani byli przez rodziców – Monikę Musiał i Marcina Ryznera (również sędziów).
– Ideą tej innowacji pedagogicznej jest szkolenie uczniów do pełnienia odpowiedzialnej roli sędziów podczas zawodów różnej rangi. Projekt zaplanowany jest na cztery lata, a imprezą docelową są Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2027 roku odbędą się w Chile
– wyjaśnił T. Bandrowicz[paywall].
O wyjątkowości projektu świadczy przybycie do Kielc przedstawicieli Special Olympics Europe Eurasia, czyli Irlandczyka Michaela Spelmana (główny koordynator bocce w SOEE) oraz Mirosława Krogulca (wiceprezes ds. sportu i rozwoju organizacyjnego w SOEE), którzy przyglądali się pracy sędziów. Gościem honorowym zawodów była pani prezydentowa Agata Kornhauser-Duda.
– Pani prezydentowa miała okazję poznać się z sędziami, wysłuchać wskazówek związanych z sędziowaniem. Dowiedziała się o jedynym w Europie boczodromie, który znajduje się w Przemyślu. Praca sędziów została oceniona celująco, zarówno pod względem techniki sędziowania, jak również pod względem wyglądu. To drugie dzięki profesjonalnym strojom, które ufundowała firma Henkel. Co ważne: podczas zawodów podjęto decyzję o rozszerzeniu przemyskiego projektu na kolejne państwa w Europie. To dla nas ogromny prestiż i duma
– powiedział T. Bandrowicz.
Wyjazd do Kielc możliwy był dzięki partnerom projektu: firmie „Henkel”, firmie „Jako” Polska, FHU „Metpol” oraz Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu nr 1 w Przemyślu.
Pracę przemyskich sędziów, podczas zawodów w Kielcach można zobaczyć na filmie – www.youtube.com/watch?v=K1P5Jl4o7dQ&t=2s.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze