Przed nami kolejny upalny weekend. Wiele osób z pewnością postanowi go spędzić nad wodą. Ku przestrodze korzystających z uroków wodnych kąpieli policjanci z regionu przygotowali ABC bezpiecznego wypoczynku na terenie kąpielisk, apelując o rozsądek.
„Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo, a szczególnie najmłodszych, zależy w dużej mierze od nas samych. (..) Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik”
– podkreślają mundurowi.
Przestrzegają też przed korzystaniem z dzikich kąpielisk, które zawsze mają nieznane dno i głębokość, co więcej woda w takich zbiornikach może być skażona.
„Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych” – czytamy na stronie KWP w Rzeszowie.
Reklama
Jak podają policjanci, najczęstsze przyczyny utonięć, których w tym sezonie nie brakuje, są: brak umiejętności pływania, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pływanie w stanie po spożyciu alkoholu i w miejscach zabronionych, a także skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu, lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody czy zanurzaniu osób pływających, pływanie obok statków i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych, nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.
Podstawowe zasady bezpiecznej kąpieli to m.in.: nieskakanie do wody, gdy jesteśmy rozgrzani, niepływanie w czasie burzy, mgły, porywistego wiatru, nieskakanie do wody w miejscach nieznanych, niewypływanie na materacu czy kole na głęboką wodę, niewchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Nie powinno się też zażywać kąpieli na czczo (wzmożona przemiana materii osłabia organizm, jak i bezpośrednio po posiłku. W przypadku wybierania się w dłuższą trasę pływacką, najlepiej płynąć asekurowanym przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Aby być widocznym dla innych w wodzie, można użyć bojki na szelkach. Niebezpieczne jest też pływanie po zachodzie słońca, pływanie żaglówkami, łódkami czy kajakami bez kapoka lub będąc pod wpływem alkoholu. Rodzice zaś winni pamiętać, że dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod ich opieką.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze