Reklama

Upamiętnili czterech braci Deców [ZDJĘCIA]

W Grzegorzówce (gmina Hyżne), niemal na granicy powiatu przeworskiego i rzeszowskiego, odbyły się uroczystości upamiętniające czterech braci Deców, zamordowanych 4 grudnia 1942 r. przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom.

Odsłonięcie obelisku wraz z tablicą pamiątkową poprzedziła msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala w kościele Matki Bożej Bolesnej w Grzegorzówce-Wólce. W uroczystościach udział wzięła m.in. Irena Filip (córka zamordowanego Władysława Deca) czy mieszkańcy Grzegorzówki i Hadli Szklarskich. Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej reprezentował Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Tablica pamiątkowa w Grzegorzówce została bowiem sfinansowana z środków rzeszowskiego oddziału IPN[paywall].

Przed rozpoczęciem uroczystości delegacja Instytutu Pamięci Narodowej złożyła kwiaty przy pomniku w Pantalowicach (gmina Kańczuga), który m.in. upamiętnia tragiczną śmierć Władysława Deca oraz zapaliła znicze na grobie Bronisława, Stanisława i Tadeusza Deców, znajdującym się na cmentarzu w Jaworniku Polskim (powiat przeworski).

Reklama

Okoliczności śmierci braci

Na przełomie jesieni i zimy 1942 r. w lasach w okolicach Grzegorzówki, Hadli Szklarskich i Pantalowic ukrywała się ludność żydowska. Pomoc bliźnim nieśli m.in. mieszkańcy tych wsi.

Taką postawę przejawiali również bracia Decowie: Bronisław, Stanisław i Tadeusz, którzy wraz z rodzicami Marią i Józefem mieszkali w leśniczówce w Hadlach Szklarskich (obecnie w administracyjnych granicach wsi Grzegorzówka).

Bracia Decowie wybudowali leśny bunkier, w którym schronienie znalazło kilkoro Żydów. W pomoc dla potrzebujących zaangażowany był również najstarszy z braci Władysław, który wraz z żoną i trójką dzieci mieszkał w Pantalowicach. W wyniku nieszczęśliwego wypadku, najprawdopodobniej w trakcie polowania, Niemcy odkryli leśny bunkier przygotowany przez braci Deców. Jedna z ukrywających się Żydówek za obietnicę ratowania życia wskazała osoby, które udzielały jej pomocy.

Reklama

4 grudnia 1942 r. niemiecka żandarmeria wraz z pojmaną kobietą udała się do Pantalowic. Doszło do tragicznych wydarzeń. Za udzielanie pomocy Żydom w Pantalowicach przez Niemców zostali zamordowani: Jakub Kuszek, Zofia Kuszek, Justyna Kubicka, Władysław Dec, Wincenty Lewandowski i Emilia Lewandowska. Wieczorem tego samego dnia Niemcy udali się do leśniczówki w Hadlach Szklarskich, gdzie zastrzelili Bronisława (21 lat), Stanisława (23) i Tadeusza (19) Deców. Zamordowani bracia spoczęli na cmentarzu parafialnym w Jaworniku Polskim. Władysław został pochowany w Pantalowicach.

9 lutego 2010 r. bracia Decowie zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Odznaczenia odebrała w Rzeszowie Irena Filip, córka Władysława Deca, z rąk Marii Kaczyńskiej, małżonki prezydenta RP.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama