Staś Vaduva-Miciak to 17-miesięczny chłopiec pochodzący z Chłopic. Choruje na rzadką metaboliczną chorobę zwaną zespołem Leigha. Rokowania nie są optymistyczne. Lekarze w Polsce dawali chłopczykowi nie więcej niż 3 lata życia. Pojawiła się jednak nadzieja...
W pomoc choremu chłopczykowi zaangażowali się również inni. Strażacy ochotnicy z terenu gminy Chłopice (Łowiec, Jankowic, Zamiechowa i Lutkowa) wspólnie pozowali do kalendarza charytatywnego, który później rozprowadzili na terenie swoich miejscowości. – Nikt z nas nie miał większych oporów, żeby wystąpić w kalendarzu. Dla nas było to nowe doświadczenie, wcieliliśmy się w rolę modeli. Była to chwila przyjemności, dzięki której zrobiliśmy coś dobrego. Wierzymy, że dobro wraca – mówi Dariusz Nasiewicz, komendant OSP Lutków.

Styczniowa konsultacja w szpitalu Bambino Gesu w Rzymie, u doktora Enrico Silvio Bertini, potwierdziła chorobę.
Łącznie zebrano kwotę 6 tys. 385 zł, która została oficjalnie przekazana na konto chłopca 9 lutego br., podczas uroczystej sesji Rady Gminy Chłopice. – To już druga edycja kalendarza, który pomaga. Wspólnie możemy wesprzeć mieszkańca naszej gminy. Mamy w planie zorganizowanie w najbliższym czasie na terenie gminy innych wydarzeń charytatywnych – mówi wójt gminy Chłopice Andrzej Czyż.
Dla rodziców każda pomoc się liczy, czy to finansowa, czy mentalna. Obecnie powstało konto, na które można wpłacać środki na kosztowne leczenie i rehabilitację chłopca. Każdy kontakt, rozmowa, konsultacja specjalistyczna również są cenne . Do rodziców chłopca odezwał się też szpital w Kalifornii i poprosił o przesłanie dokumentacji oraz kart informacyjnych na temat choroby Stasia. Placówka stosuje leczenie eksperymentalne, na które być może uda się go zakwalifikować. Wszystko wymaga jednak czasu, którego chłopiec ma mało.

fot.UG Chłopice
Sesja fotograficzna strażaków z gminy Chłopice do kalendarza charytatywnego, który ma wspomóc leczenie i rehabilitację Stasia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Staś niestety zmarł kilka dni temu...... ;-(
Staś niestety zmarł kilka dni temu...... ;-(