Klimatyczne nekropolie i zabytkowe świątynie trzech obrządków, zachwycające cuda natury i zakątki owiane ludowymi legendami – Centrum Kultury w Wielkich Oczach zaprasza na wycieczkę bez wstawania z fotela.
„Wirtualnie po gminie Wielkie Oczy” to projekt finansowany z programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura w sieci. Wsparciem objęto placówki, które ze względu na pandemię musiały przenieść działalność do internetu. CK sięgnęło po środki i zabierze widzów na 6 wędrówek po okolicy.
– Pierwszy film opowiada o wyjątkowych świątyniach rzymskokatolickich: kościołach modrzewiowym i pw. NMP Królowej Polski w Łukawcu oraz kościołach w Wielkich Oczach i w Potoku Jaworowskim. W drugim materiale przybliżymy widzom cerkwie, a mamy ich 6 w naszym regionie. Znajdują się w Wielkich Oczach, Łukawcu, Kobylnicy Wołoskiej, Żmijowiskach, Wólce Żmijowskiej i Bihalach. W trzeciej produkcji skupimy się na opowiedzeniu historii naszych terenów poprzez odwiedzenie izb pamięci: kultury żydowskiej w synagodze oraz dwóch poświęconych świętemu Janowi Pawłowi II, zlokalizowanych w szkole i kościele w Łukawcu – opowiada Agnieszka Sopel, dyrektorka Centrum Kultury w Wielkich Oczach.
– Następnym przystankiem naszej wirtualnej wędrówki będą synagoga w Wielkich Oczach oraz dawny dwór obronny, wzniesiony w XVII wieku, choć istnieje przypuszczenie, że wcześniej przez Mohiłów lub Modrzewskiego. To dzisiejsza siedziba urzędu gminy. W piątym filmie wrócimy do tematyki sakralnej i pospacerujemy po 5 cmentarzach. Zatrzymamy się także przy obelisku w lesie na Czaplakach, gdzie podczas II wojny światowej rozbił się polski bombowiec. Ostatni film opowie o lokalnych cudach natury. Odwiedzimy pomniki przyrody, na przykład Pięć Sosen, którego nazwa pochodzi od 5 sosen wyrastających z jednego pnia. Według ludowych przekazów dzieciom ukazała się tam Matka Boża, więc postawiono kaplicę. Zaprezentujemy też piękno rezerwatu przyrody „Moczary” oraz stawy, których jest sporo w naszych lasach – kontynuuje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Każdego turystę przyjeżdżającego do W O razi smród kloaczny. W gminie nie ma metra kanalizacji a tu filmiki kręcą. Nakręćcie jak gówno płynie rowami, nawet w centrum W O
Każdego turystę przyjeżdżającego do W O razi smród kloaczny. W gminie nie ma metra kanalizacji a tu filmiki kręcą. Nakręćcie jak gówno płynie rowami, nawet w centrum W O