Reklama

Uszkodzili drzewa. Teraz je ratują pod okiem konserwatora

08/03/2018 17:00

Pod koniec lutego zakończono prace naprawcze w Parku Miejskim w Jarosławiu. Rozpoczęta w styczniu rewitalizacja obiektu została przerwana w zaledwie kilka dni po jej rozpoczęciu. Teraz, po wdrożeniu programu, mającego na celu ratowanie uszkodzonego w jej trakcie drzewostanu i pozytywnym zaopiniowaniu przez konserwatora zabytków, właściwe prace mają zostać wznowione.

Na początku roku do parku im. Bohaterów Monte Cassino w Jarosławiu wjechał ciężki sprzęt. W ten sposób rozpoczęła się rewitalizacja, na którą miasto[paywall] otrzymało dofinansowanie w wysokości 4 mln zł w ramach programu Interreg Polska –Słowacja. Prace przerwano w kilka dni po ich rozpoczęciu. Inwestor nie zastosował się do wytycznych konserwatora zabytków i zamiast podjąć się trudniejszej metody wykonywania prac przewiertem sterowanym, potrzebny do ułożenia nowej infrastruktury wykop wykonał koparką. Działania te uszkodziły korzenie kilkudziesięciu drzew, a prace nad właściwą rewitalizacją wstrzymano na rzecz wdrożenia programu naprawczego.

Nakazane przez konserwatora prace naprawcze wykonywano do końca lutego. W ich zakres wchodziło zabezpieczenie systemu korzeniowego uszkodzonych drzew oraz założenie ekranów. Ponadto, jako że uszkodzenia dotyczyły wysokich drzew, nakazano obniżenie środków ciężkości pni oraz zmniejszenie masy ich koron. Czy zatem drzewa zostały uratowane, czy istnieje ryzyko ich powalenia przez wiatr i wreszcie czy spacer po parku będzie bezpieczny?

Reklama

Nie da się przewidzieć każdego scenariusza

– Program naprawczy został napisany przez wysokiej klasy specjalistę z wieloletnim doświadczeniem – mówi nam Jan Gremski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu. – Inwestor przeprowadził nakazane prace zgodnie ze sztuką. Drzewa to jednak materiał żywy, nie da się przewidzieć każdego scenariusza. Mogę zapewnić, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by je uratować i by w parku było bezpiecznie. Sytuacja wymaga jednak ciągłego monitorowania i taki nadzór mamy zamiar prowadzić – dodaje.

Przerwane prace nad rewitalizacją parku mają zostać wznowione na początku marca. Pierwotnie planowano ich zakończenie we wrześniu bieżącego roku. Obecnie należy zakładać, że termin ten nie zostanie dotrzymany. Nie można też mieć pewności, czy natychmiast po rewitalizacji park zostanie ponownie oddany do użytku.

Reklama


fot.Bartłomiej Pacek
Na razie najbardziej widocznym efektem rewitalizacji jest kurtyna ograniczająca widok.


bap
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jarek - niezalogowany 2018-03-08 18:26:18

    a czy winny został ukarany?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    l - niezalogowany 2018-03-09 06:54:45

    nie  pouczony przez straż miejską

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    granda banda - niezalogowany 2018-03-09 09:28:53

    A gdzie konserwator byl wczesniej?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości