Centrum krwiodawstwa apeluje o oddawanie krwi. „Jest ona potrzebna szczególnie teraz” – podkreśla Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Wypadki wciąż się zdarzają, a porody i trudne operacje wciąż się odbywają, dlatego zapotrzebowanie na krew cały czas jest spore. Krwi nie można wyprodukować – tylko człowiek człowiekowi może ją oddać. Dlatego centra krwiodawstwa wystosowały apel o honorowe oddawanie krwi.
„W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zwracamy się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi. Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz” – piszą.
Trzeba jednak przede wszystkim mieć na względzie odpowiedzialność za zdrowie swoje i innych. Do punktu pobrań można się udać tylko jeśli jesteśmy zdrowi. Przed wyjściem trzeba zmierzyć temperaturę – jeśli przekracza 37 stopni, należy zostać w domu.
W domu powinny zostać także osoby, które przebywały za granicą, miały kontakt z osobami, które wróciły lub z osobami, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem, a także z osobami z objawami przeziębienia albo grypy.
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na Podkarpaciu w poniedziałek, 23 marca, najbardziej brakowało grup: 0 RhD-, A RhD- i B RhD-. Z użytecznego punktu widzenia, najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0 RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków. Pamiętajmy jednak, że każda grupa jest potrzebna i warto zgłaszać się do centrów krwiolecznictwa, gdyż krew nie może być zbyt długo przechowywana.
Obecnie na Podkarpaciu pracują wszystkie oddziały RCKiK, z wyjątkiem Leżajska i Dębicy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze