Reklama

Uwaga krwiodawcy – potrzebna krew!

28/03/2020 12:12

Centrum krwiodawstwa apeluje o oddawanie krwi. „Jest ona potrzebna szczególnie teraz” – podkreśla Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Wypadki wciąż się zdarzają, a porody i trudne operacje wciąż się odbywają, dlatego zapotrzebowanie na krew cały czas jest spore. Krwi nie można wyprodukować – tylko człowiek człowiekowi może ją oddać. Dlatego centra krwiodawstwa wystosowały apel o honorowe oddawanie krwi.

„W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zwracamy się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi. Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz” – piszą.

Reklama

Trzeba jednak przede wszystkim mieć na względzie odpowiedzialność za zdrowie swoje i innych. Do punktu pobrań można się udać tylko jeśli jesteśmy zdrowi. Przed wyjściem trzeba zmierzyć temperaturę – jeśli przekracza 37 stopni, należy zostać w domu.

W domu powinny zostać także osoby, które przebywały za granicą, miały kontakt z osobami, które wróciły lub z osobami, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem, a także z osobami z objawami przeziębienia albo grypy.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na Podkarpaciu w poniedziałek, 23 marca, najbardziej brakowało grup: 0 RhD-, A RhD- i B RhD-. Z użytecznego punktu widzenia, najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0 RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków. Pamiętajmy jednak, że każda grupa jest potrzebna i warto zgłaszać się do centrów krwiolecznictwa, gdyż krew nie może być zbyt długo przechowywana.

Reklama

Obecnie na Podkarpaciu pracują wszystkie oddziały RCKiK, z wyjątkiem Leżajska i Dębicy.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama