Do 13 kwietnia br. w naszym regionie prowadzona będzie akcja doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. Specjalnie przygotowane dla nich preparaty od wtorku, 4 bm., są zrzucane z samolotów i wykładane ręcznie.
Szczepienie prowadzone jest na terenie całego województwa podkarpackiego. To zabieg prowadzony cyklicznie, w okresie od wiosny do jesieni. Podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii Janusz Ciołek informuje, że dystrybucja szczepionek poprzez zrzuty będzie się odbywała z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych, natomiast ręcznie pakiety będą wykładane wokół zabudowań ludzkich, dlatego należy zachować wzmożoną ostrożność, gdyż kontakt człowieka z preparatem ukrytym w wydającej specyficzny zapach przynęcie wymaga jednak konsultacji lekarskiej. Trzeba pamiętać, że w przypadku dostania się szczepionki na skórę, należy ją natychmiast przemyć wodą z mydłem. Podnoszenie szczepionek nie jest też wskazane z innego powodu. Po dotknięciu przez człowieka stają się one zupełnie bezwartościowe, bowiem lisy nie ruszą przynęty, jeśli wyczują na nich zapach ludzkiej skóry.
Podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii apeluje ponadto, by w czasie trwania akcji szczepień i 2 tygodnie po jej zakończeniu trzymać w zamknięciu zwierzęta domowe i gospodarskie, nie pozwalając im na kontakt ze szczepionką i powstrzymywać się od polowań.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze