10 czerwca br. uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu uczestniczyli w warsztatach poświęconych problemowi bullyingu i mobbingu.
Warsztaty przeprowadziła kierownik jarosławskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie Dorota Grząba.
O problemach związanych z bullyingiem i mobbingiem mówi się coraz częściej, bo, niestety, to problem coraz powszechniejszy. Bullying i mobbing to formy przemocy, które niosą poważne i często długotrwałe skutki. Dlatego tak ważne jest, aby uczniowie wiedzieli, jak je rozpoznawać i gdzie szukać pomocy, gdy sami się z nimi zetkną[paywall].
Bullying jest formą przemocy rówieśniczej, która ma miejsce wtedy, gdy ktoś celowo rani i poniża drugą osobę swoimi słowami lub zachowaniem, robi to wielokrotnie i często w obecności innych osób z grupy lub klasy. Raport Instytutu Badań Edukacyjnych wskazuje, że 54 procent uczniów szkół podstawowych, 36 procent uczniów szkół ponadpodstawowych padło ofiarą obmawiania, izolowania i nastawiania klasy przeciwko nim. 62 procent uczniów deklaruje, że doświadcza bullyingu przynajmniej czasami.
– Nasi licealiści w oparciu o fragmenty książki Magdaleny Georg ,,Anka i jej prześladowca” rozpoznawali profile ofiary i agresora. Scenki dramowe i wchodzenie w role bohaterów pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć skutki zachowań przemocowych. Mogli też spojrzeć na sytuacje z różnych perspektyw, co pomoże im we wzmacnianiu empatii i przeciwdziałaniu agresji w przyszłości
Reklama
– wyjaśnił dyrektor jarosławskiego liceum ks. Grzegorz Delmanowicz.
Warsztaty zostały zorganizowane przez nauczycielkę języka polskiego oraz bibliotekarza w PKLO Beatę Bałendo.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze