Izba pamięci to wspólnie przedsięwzięcie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu oraz Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości”. Akcja została wsparta przez tamtejsze starostwo powiatowe oraz województwo podkarpackie, które jest partnerem całorocznego przedsięwzięcia „Jarosławskie dla Niepodległej”.
Prace nad powstaniem izby pamięci w jarosławskiej „budowlance” trwają od dłuższego czasu. Od kilkudziesięciu lat natomiast szkoła dbała o pamięć pierwszych więźniów, czyli uczniów, którzy z jej murów trafili w 1940 r. do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz[paywall].
– Teraz ekspozycja zostanie wzbogacona o nowe elementy, w tym dokumenty i pamiątki, które do tej pory znajdowały się w podziemiach Powiatowego Urzędu Pracy w Jarosławiu przy ulicy Słowackiego, a więc tam, gdzie w czasie wojny była siedziba gestapo. Izba zyska również nową oprawę graficzną – powiedziała Iwona Zelwach.
Członkowie Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości” od dłuższego czasu prowadzą kwerendę dokumentów oraz pamiątek, które znajdą się na ekspozycji. Pochodzą one zarówno ze zbiorów szkoły, jak również osób prywatnych, w tym regionalistów, takich jak Jerzy Czechowicz. Część została w ub.r. zabezpieczona, po przejęciu archiwum podobnej izby pamięci, która do tej pory znajdowała się we wspomnianych piwnicach PUP. Otwarcie izby planowane jest na 17 września br.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze