Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota opublikowało najnowszy ranking, w którym podsumowane zostały wydatki samorządów ze środków unijnych w latach 2004 – 2014. Podliczono, ile pieniędzy z Unii Europejskiej dostały poszczególne polskie miasta i gminy.
Miasto Przemyśl zajęło pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu. Oficjalne wyniki ogłoszone zostały podczas odbywającego się w Katowicach (1 – 2 października br.) XIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów. Imprezę zorganizowała spółka „Municipium”, wydawca Wspólnoty. Podczas gali inwestorów samorządowych nagrodę w imieniu prezydenta miasta odebrała naczelnik Wydziału Rozwoju Inwestycji Funduszy Zewnętrznych UM w Przemyślu Beata Bielecka[paywall].
Łącznie w ciągu 10 lat Przemyśl otrzymał z Unii Europejskiej około 475 mln zł. Na razie nie wiadomo, jakimi kryteriami kierowali się autorzy rankingu, bo oficjalnie zostanie on opublikowany w najbliższym wydaniu pisma. Jeśli brać pod uwagę unijne dofinansowania pozyskane przez samorząd, nie uwzględniające jednostek i spółek, to będzie to kwota 405,5 mln zł. Lista przedsięwzięć, które były realizowane w Przemyślu w latach 2004 – 2014, jest bardzo długa. O wielu zwykły mieszkaniec może nawet nie wiedzieć. Zawiera ponad 100 projektów z różnych dziedzin. Największą inwestycją ostatniego 10-lecia jest oczywiście budowa dwóch nitek obwodnicy miasta, której łączny koszt wyniósł ponad 347 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to kwota prawie 272 mln zł.
Pierwszą inwestycją, która mogła być zrealizowana dzięki pomocy UE, była modernizacja oczyszczalni ścieków. Przemyśl dostał ponad 28 mln zł. Miliony złotych dotacji poszły także m.in. na: modernizację ulicy Bakończyckiej, rewaloryzację Kopca Tatarskiego i budowę Fortecznej Trasy Turystycznej, modernizację Zamku Kazimierzowskiego wraz z rewitalizacją Parku Miejskiego, termomodernizację obiektów oświatowych, remont i modernizację kompleksu sportowego przy ul. 22 Stycznia, rozwój systemu komunikacji publicznej w mieście, kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych, rewitalizację kompleksu powojskowego przy ul. Grodzkiej, przebudowę ul. Ofiar Katynia wraz z odwodnieniem. Miliony złotych zostały przekazane także na remonty, przebudowy czy modernizację dróg.
Przemyśl otrzymał również prawie 3,5 mln zł na zagospodarowanie znajdujących się na terenie miasta obiektów Twierdzy Przemyśl. Z unijnego dofinansowania ochoczo korzystała Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego sp. z o.o., której udało się pozyskać ponad 30 mln zł. Ponad 14 mln zł na przebudowę jazu piętrzącego wodę na przepławkę dla ryb otrzymało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Miejski Zakład Komunikacji dzięki 2,7 mln zł mógł zmodernizować swój tabor oraz wybudować układ kogeneracyjny wraz z przebudową infrastruktury towarzyszącej do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Ponad 3 mln zł dostał Szpital Miejski w Przemyślu na kompleksową informatyzację. Z kolei Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. otrzymało prawie 2 mln zł na modernizację ciepłowni Zasanie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Czy te matołki z UE mają świadomość na co idzie duża część tej kasiory ?!?!
Na zarobek prywatnych firm z pod sutanny R.Ch ?