W czwartek, 29 września, w murach Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu odbyło się uroczyste czepkowanie. Rytuał oficjalnego włączenia pielęgniarek i pielęgniarzy do zawodu, połączony ze złożeniem przyrzeczenia pielęgniarskiego, zgromadził bliskich absolwentów i zacnych gości, na czele z przedstawicielami władz samorządowych i państwowych.
– Nie ma większego wyzwania niż poświęcanie siebie dla dobra innych. Jesteśmy z was dumni, bo dzięki waszej pracy przyczyniamy się do zabezpieczenia zdrowia wielu osób – powiedział do grona 149 studentów, absolwentów kierunku pielęgniarskiego, rektor PWSTE w Jarosławiu prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman.
Złożeniu przyrzeczenia i odebraniu dyplomów potwierdzających zakończenie edukacji towarzyszyły[paywall] podziękowania skierowane zarówno do samych absolwentów, którzy, jak zaznaczył K. Rejman, współtworzyli wielką rodzinę medyczną, jak i nauczycieli prowadzących oraz instytucji, które co roku przyczyniają się do tego, by pielęgniarstwo mogło szczycić się wysokim poziomem kształcenia.
Najpilniejsi studenci – oprócz założenia na głowę symbolicznego czepka – otrzymali też wyróżnienia i nagrody książkowe.
– Zawód, który wybraliście, jest zawodem szczególnym. Jest powołaniem, którego istotą jest troska o drugiego człowieka oraz jego najważniejsze wartości, jakimi są zdrowie i życie – zwróciła do zgromadzonych pierwsza dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia dr Marta Cebulak.
Tradycja zakładania czepka w Polsce rozpoczęła się w 1911 roku. Jak można przeczytać na stronie Wirtualnego Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego, wówczas po raz pierwszy założyły go uczennice Szkoły Zawodowych Pielęgniarek Stowarzyszenia Panien Ekonomek św. Wincentego Paulo w Krakowie.
Nosiły okrągłe czepki z niewielkim wyłogiem. W celach reprezentacyjnych okrywany był on granatowym welonikiem. Czepki później powstających szkół różniły się detalami, jednak zawsze stopnie wtajemniczenia zawodowego sygnalizowano przez nakładanie na nie symboli i znaków w postaci aksamitnych pasków różniących się szerokością i usytuowaniem.
Do dziś jest to symbol niesienia pomocy ludziom.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze