Reklama

W Jarosławiu odbyło się uroczyste czepkowanie [ZDJĘCIA]

W czwartek, 29 września, w murach Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu odbyło się uroczyste czepkowanie. Rytuał oficjalnego włączenia pielęgniarek i pielęgniarzy do zawodu, połączony ze złożeniem przyrzeczenia pielęgniarskiego, zgromadził bliskich absolwentów i zacnych gości, na czele z przedstawicielami władz samorządowych i państwowych.

Nie ma większego wyzwania niż poświęcanie siebie dla dobra innych. Jesteśmy z was dumni, bo dzięki waszej pracy przyczyniamy się do zabezpieczenia zdrowia wielu osób – powiedział do grona 149 studentów, absolwentów kierunku pielęgniarskiego, rektor PWSTE w Jarosławiu prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman.

Złożeniu przyrzeczenia  i odebraniu dyplomów potwierdzających zakończenie edukacji towarzyszyły[paywall] podziękowania skierowane zarówno do samych absolwentów, którzy, jak zaznaczył K. Rejman, współtworzyli wielką rodzinę medyczną, jak i nauczycieli prowadzących oraz instytucji, które co roku przyczyniają się do tego, by pielęgniarstwo mogło szczycić się wysokim poziomem kształcenia.

Reklama

Najpilniejsi studenci – oprócz założenia na głowę symbolicznego czepka – otrzymali też wyróżnienia i nagrody książkowe.

Zawód, który wybraliście, jest zawodem szczególnym. Jest powołaniem, którego istotą jest troska o drugiego człowieka oraz jego najważniejsze wartości, jakimi są zdrowie i życiezwróciła do zgromadzonych pierwsza dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia dr Marta Cebulak.

Tradycja zakładania czepka w Polsce rozpoczęła się w 1911 roku. Jak można przeczytać na stronie Wirtualnego Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego, wówczas po raz pierwszy założyły go uczennice Szkoły Zawodowych Pielęgniarek Stowarzyszenia Panien Ekonomek św. Wincentego Paulo w Krakowie.

Nosiły okrągłe czepki z niewielkim wyłogiem. W celach reprezentacyjnych okrywany był on granatowym welonikiem. Czepki później powstających szkół różniły się detalami, jednak zawsze stopnie wtajemniczenia zawodowego sygnalizowano przez nakładanie na nie symboli i znaków w postaci aksamitnych pasków różniących się szerokością i usytuowaniem.

Do dziś jest to symbol niesienia pomocy ludziom.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama