Niezwykłą lekcję historii przeżyli 9 kwietnia br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu. Tego dnia odbyła się inscenizacja szkolnych obchodów tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski.
Do koronacji Chrobrego w Gnieźnie doszło dokładnie 18 kwietnia 1025 r. Tysięczna rocznica przypadła w br. w Wielki Piątek. Młodzi aktorzy zadbali o detale samego aktu nałożenia insygniów monarszych i namaszczenia księcia Bolesława na króla. Władca – wobec biskupa, możnych i wiernego ludu – złożył przysięgę dotyczącą sprawiedliwego panowania. Po tej podniosłej chwili nie zabrakło wiwatów i gratulacji oraz radowania się muzyką i tańcem[paywall]. Nowy król pasował dzielnych wojów na rycerzy, a następnie przyglądał się ich zmaganiom w turnieju. Najmężniejszego śmiałka hojnie obdarzył sakiewką pełną brzęczących monet. Z kolei damy zaprezentowały się podczas pokazu mody dworskiej. Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z zagadkami i niespodziankami związanymi z XI-wieczną rzeczywistością. Był również czas na podziwianie prac plastycznych ukazujących oblicze Chrobrego czy gier edukacyjnych przygotowanych przez uczniów.
– Projektu edukacyjnego, do którego przystąpiliśmy, nie zrealizowalibyśmy z takim rozmachem, gdyby nie zaangażowanie uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Bez tego można byłoby jedynie o tym marzyć
Reklama
– powiedziała szkolny koordynator przedsięwzięcia Beata Łuc- Piela. Stroje z epoki użyczyli młodym aktorom z jarosławskiej „czwórki”: Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Pąsowa Róża”, ojcowie dominikanie z Jarosławia i Zespół Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze