7 marca w kościele parafialnym pw. św. Piotra i Pawła w Kaszycach, a następnie na tamtejszym cmentarzu, przy zbiorowej mogile ofiar pacyfikacji, odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii miejscowości.
Wydarzenie było nawiązaniem do bolesnej historii, jaka rozegrała się 7 marca 1943 roku, kiedy faszystowski okupant dokonał potwornej zbrodni na ludzkości, mordując w bestialski sposób 136 mieszkańców wsi Kaszyce, w tym wiele dzieci kobiet i starców. Rokrocznie obecni mieszkańcy miejscowości oddają hołd pomordowanym, organizując obchody rocznicowe będące świadectwem pamięci o tych, którzy zginęli w dramatycznych okolicznościach.
Uroczystości rozpoczęto mszą św. w miejscowym kościele parafialnym, odprawioną przez dziekana dekanatu Żurawica ks. dra Mariana Hofmana oraz proboszcza parafii w Wacławicach ks. Andrzeja Stopyrę. W jej trakcie tradycyjnie już uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kaszycach, przygotowywani przez Małgorzatę Żak-Lorenowicz, przedstawili program artystyczny upamiętniający tragiczne wydarzenia z przeszłości. Następnie mieszkańcy gminy Orły, zaproszeni goście i przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, na czele z wójtem gminy Orły Bogusławem Słabickim, udali się na cmentarz, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze przy mogile ofiar pacyfikacji. W obchodach udział wzięli m.in. poseł Andrzej Zapałowski, radny wojewódzki Mirosław Majkowski, wicestarosta powiatu przemyskiego Jan Janusz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Jan Paczek, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Przemyślu Janusz Hołyszko, radna powiatu Teresa Hałuszka, przedstawiciele służb mundurowych, Związku Inwalidów Wojennych RP w Przemyślu, sołtys wsi Kaszyce oraz delegacje rodzin pomordowanych, przedstawiciele OSP Kaszyce, KGW Kaszyce czy Klubu Sportowego Biało-Czerwoni Kaszyce.
W ramach obchodów odwiedzono także Izbę Pamięci poświęconą wydarzeniom z 1943 roku, która znajduje się w Filii Bibliotecznej w Kaszycach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze