Reklama

W „Magnezie” szukają znaków tożsamości

Do 30 września br. w Galerii „Magnez” w muzeum w Przeworsku, znajdującego się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego można podziwiać wystawę czasową zatytułowaną „Ludowe stroje przeworskie – w poszukiwaniu znaku tożsamości” w ramach realizacji projektu pod nazwą „Stroje przeworskie: wpływ na przyszłość przeworskiej wsi”.

Wystawa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Korzystającym z dotacji, a jednocześnie organizatorem całego przedsięwzięcia jest Starostwo Powiatowe w Przeworsku[paywall].

Eksponaty, które pochodzą ze zbiorów muzeum w Przeworsku oraz z muzeów w: Przemyślu, Jarosławiu i Rzeszowie, przedstawiają bogatą historię ludowego ubioru przeworskiego. Wystawa umożliwia poznanie charakterystycznych elementów kobiecego i męskiego ubioru codziennego oraz obrzędowego. Podziwiać można m.in.: kamizelki, gorsety, spódnice, fartuszki, żupany, kożuchy, obuwie, chusty czy pasy. Unikalne eksponaty są doskonałym źródłem wiedzy na temat historii ludowych strojów przeworskich i ich przemian, które dokonywały się na przestrzeni czasu.

Wystawie towarzyszyć będzie cykl lekcji muzealnych, w który zaangażowana została młodzież Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu. Uczniowie po zapoznaniu się z ekspozycją stworzą „Ludowe logo”, które funkcjonować będzie jako rozpoznawalny znak tożsamości przeworskiej kulturowości ludowej. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama