Reklama

W MNZP koniec z barierami – czas na poręcze [ZOBACZ ZDJĘCIA]

21/03/2026 07:37

W piątek, 19 marca br. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej doszło do prezentacji inwestycji zrealizowanej za ponad milion zł. Jej celem było zwiększenie dostępności do oferty placówki dla osób niepełnosprawnych. Projektem objęte zostały: budynek główny Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Dzwonów i Fajek oraz Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

Dyrektor muzeum, Jan Jarosz wyraził zadowolenie z ukończonego projektu. Podziękował pomysłodawcy i wykonawcom. Zauważył, że kultura powinna być dostępna dla każdego, a muzeum chce likwidować bariery uniemożliwiające osobom z niepełnosprawnością korzystanie w pełni z muzealnych wystaw.

Firma odpowiedzialna za realizację projektu – „Przestrzeń Dostępna Jakub Nowak” – wykonała m.in.: osiemnaście tyfloplanów (wypukłe mapy przeznaczone dla osób niewidomych), ścieżki naprowadzające, poręcze zakończone płytkami w języku Braille'a, remont toalet i razem z firmą „Audiotour” – dwa info-kioski.

Reklama

Pomysłodawca i inicjator projektu Piotr Krzeszowski przyznał, że było to największe i najtrudniejsze przedsięwzięcie odkąd pracuje w muzeum. Dodał, że nikt nie zamierza osiadać na laurach i planowane są nowe inicjatywy.

Na ten projekt budżet łącznie wyniósł ponad milion zł, z czego ponad 600 tyś. pochodziło z programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia”. Reszta pieniędzy była wkładem własnym Urzędu Marszałkowskiego.

Osoby niepełnosprawne zaproszone z tej okazji do muzeum również ucieszyły się z tej inwestycji. Maciej Białek, osoba niewidząca od 27 lat wypowiedział się na temat tyfloplanów:

Reklama

– To jest naprawdę świetne rozwiązanie, dlatego że daje nam wyobrażenie eksponatu jego kształtu, wielkości, ornamentyki, a nie dotykamy oryginału często bardzo cennego, delikatnego.

Inwestycję skomentował również Krystian Greneczko uczeń kl.4 technikum reklamy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr. 3 w Przemyślu:

Dla mnie ta inwestycja jest bardzo ważna, bo osoby niepełnosprawne na wózkach, czyli tak jak ja i moi koledzy tutaj obecni, możemy swobodnie korzystać z tego miejsca

Miłosz Borzęcki

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/03/2026 10:54
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama