Reklama

W okolicach 3 miejscowości spostrzeżono watahę wilków. Wójt dmucha na zimne

21/03/2019 18:30

Watahę 6 wilków spostrzeżono w okolicach trzech miejscowości w gminie Zarzecze. Zwierzęta nie wyrządziły szkód i dość prawdopodobne, że nie ma ich już w okolicy. Doniesienia o obecności drapieżników zaniepokoiły jednak władze na tyle, że postanowiły przestrzec przed ich obecnością mieszkańców.

– Widok wilków na tym terenie nie powinien nikogo dziwić – informuje Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, choć dodaje, że na ziemi przeworskiej faktu podchodzenia tych zwierząt do zabudowań nie notowano od dawna. – Kiedyś takich przypadków było więcej, o czym świadczy choćby miejscowa legenda o wilczej sośnie w Gniewczynie – przypomina opowieść o mężczyźnie, który – ratując się przed wilkami – wdrapał się na sosnę, a potem w podzięce za ratunek powiesił na niej kapliczkę. Tak dramatyczne sceny mieszkańcom raczej nie grożą, choć jak zawsze w przypadku dzikich zwierząt niczego nie można być pewnym. Z takiego założenia wyszedł też wójt gminy Tomasz Bury, wydając ostrzeżenie o wilkach[paywall] .


Nie bardzo jest się czego bać?

„Jak podkreślają przyrodnicy, wilki nie atakują ludzi, chyba że w obronie młodych lub kiedy są chore i czują się osaczone. Pomimo to należy zachować ostrożność przy wchodzeniu do lasu oraz w bezpośrednim sąsiedztwie z lasem” – czytamy w piśmie sygnowanym przez wójta. – Wilki wiedzą, że ze strony ludzi niewiele im grozi, w związku z tym nie wykazują specjalnej bojaźni, natomiast też nie ma specjalnych powodów do obaw, bo to nie jest tak, że te wilki napadają na pierwszego napotkanego człowieka – wyjaśnia E. Marszałek. W dokumencie włodarz gminy apeluje przede wszystkim o dopilnowanie zwierząt domowych, szczególnie psów. – Te drapieżniki raczej szukają naturalnego pożywienia albo łatwego pożywienia: pasących się na pastwiskach owiec, których zresztą jeszcze się nie wypasa lub psów na posesjach. Tutaj może być zagrożenie i apel do właścicieli psów, żeby trzymali swoje zwierzęta bezpiecznie, jest uzasadniony – przekonuje Marszałek, sugerując, by psy zamykać na noc w pomieszczeniach. Odradza też trzymanie psów na uwięzi, bo zdarzały się przypadki, że wilki tak zabezpieczone czworonogi, , odgryzały z łańcucha.

Reklama


... toteż się nie boją

O panice w sołectwach gminy Zarzecze mowy nie ma. Mieszkańcy albo nie wiedzą, albo do sprawy podchodzą z dystansem. Przede wszystkim dlatego, że wilki widziane były tylko raz i nikomu nie dokuczyły. – Otrzymałem pismo z gminy i rozwiesiłem je na wsi – informuje sołtys Zalesia Wiesław Stecko, przekonując, że choć mieszka pod lasem, wilków ani nie widział, ani nie słyszał. Mimo to ostrożność nie zawadzi, a działania wójta, mimo że najbardziej pasuje do nich określenie „dmuchanie na zimne”, trzeba uznać za uzasadnione. Wszak pojawienie się drapieżników w miejscach, kiedy nie widziano ich od lat, może co niektórych zaskoczyć.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-03-22 09:08:03

    Zamiast wilków to PiS napada i rabuje  bezbronne kobiety z należnej im emerytury.https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/wczesniejsze-emerytury-zus-moze-wstrzymac-wyplate/ednbdwd

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Lila - niezalogowany 2019-03-22 09:53:03

    W mojej miejscowości Bachorzec  gmina Dubiecko 10 marca o 6 rano obok naszego domu wataha wilków 6sztuk goniła sarnę widok był przerażający były poprostu ogromne .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gif - niezalogowany 2019-03-22 13:31:37

    Wilki robią takie spustoszenie w zwierzynie leśnej że nie było tak ,mnożą się wrogów w przyrodzie nie mają ,polować nie wolno ,ciekawy jestem jak to będzie dalej 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama