Watahę 6 wilków spostrzeżono w okolicach trzech miejscowości w gminie Zarzecze. Zwierzęta nie wyrządziły szkód i dość prawdopodobne, że nie ma ich już w okolicy. Doniesienia o obecności drapieżników zaniepokoiły jednak władze na tyle, że postanowiły przestrzec przed ich obecnością mieszkańców.
– Widok wilków na tym terenie nie powinien nikogo dziwić – informuje Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, choć dodaje, że na ziemi przeworskiej faktu podchodzenia tych zwierząt do zabudowań nie notowano od dawna. – Kiedyś takich przypadków było więcej, o czym świadczy choćby miejscowa legenda o wilczej sośnie w Gniewczynie – przypomina opowieść o mężczyźnie, który – ratując się przed wilkami – wdrapał się na sosnę, a potem w podzięce za ratunek powiesił na niej kapliczkę. Tak dramatyczne sceny mieszkańcom raczej nie grożą, choć jak zawsze w przypadku dzikich zwierząt niczego nie można być pewnym. Z takiego założenia wyszedł też wójt gminy Tomasz Bury, wydając ostrzeżenie o wilkach[paywall] .
„Jak podkreślają przyrodnicy, wilki nie atakują ludzi, chyba że w obronie młodych lub kiedy są chore i czują się osaczone. Pomimo to należy zachować ostrożność przy wchodzeniu do lasu oraz w bezpośrednim sąsiedztwie z lasem” – czytamy w piśmie sygnowanym przez wójta. – Wilki wiedzą, że ze strony ludzi niewiele im grozi, w związku z tym nie wykazują specjalnej bojaźni, natomiast też nie ma specjalnych powodów do obaw, bo to nie jest tak, że te wilki napadają na pierwszego napotkanego człowieka – wyjaśnia E. Marszałek. W dokumencie włodarz gminy apeluje przede wszystkim o dopilnowanie zwierząt domowych, szczególnie psów. – Te drapieżniki raczej szukają naturalnego pożywienia albo łatwego pożywienia: pasących się na pastwiskach owiec, których zresztą jeszcze się nie wypasa lub psów na posesjach. Tutaj może być zagrożenie i apel do właścicieli psów, żeby trzymali swoje zwierzęta bezpiecznie, jest uzasadniony – przekonuje Marszałek, sugerując, by psy zamykać na noc w pomieszczeniach. Odradza też trzymanie psów na uwięzi, bo zdarzały się przypadki, że wilki tak zabezpieczone czworonogi, , odgryzały z łańcucha.
O panice w sołectwach gminy Zarzecze mowy nie ma. Mieszkańcy albo nie wiedzą, albo do sprawy podchodzą z dystansem. Przede wszystkim dlatego, że wilki widziane były tylko raz i nikomu nie dokuczyły. – Otrzymałem pismo z gminy i rozwiesiłem je na wsi – informuje sołtys Zalesia Wiesław Stecko, przekonując, że choć mieszka pod lasem, wilków ani nie widział, ani nie słyszał. Mimo to ostrożność nie zawadzi, a działania wójta, mimo że najbardziej pasuje do nich określenie „dmuchanie na zimne”, trzeba uznać za uzasadnione. Wszak pojawienie się drapieżników w miejscach, kiedy nie widziano ich od lat, może co niektórych zaskoczyć.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zamiast wilków to PiS napada i rabuje bezbronne kobiety z należnej im emerytury.https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/wczesniejsze-emerytury-zus-moze-wstrzymac-wyplate/ednbdwd
W mojej miejscowości Bachorzec gmina Dubiecko 10 marca o 6 rano obok naszego domu wataha wilków 6sztuk goniła sarnę widok był przerażający były poprostu ogromne .
Wilki robią takie spustoszenie w zwierzynie leśnej że nie było tak ,mnożą się wrogów w przyrodzie nie mają ,polować nie wolno ,ciekawy jestem jak to będzie dalej
Powinny byc regolowane populacje co maja zrobic krowki na ląnce przywioza.ne do łańcuchów ..to nie sredniowiecze co to buszmenami jestesmy?jako jedyni w europie robia taki eksperyment na nas mieszkancach ,jak wilki pouja w lesie domnie przychodza sarny pod dom bo lesie rzez skonczyc z ochrona wilka szalency sam boje sie o moje krowy
Proszę to zgłosić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krośnie. Czym więcej takich zgłoszeń tym lepiej dla nas i naszego ezpieczeństwa.
Gdzie zgłaszać zagryzienia zwierząt?Wszystkie przypadki zagryzienia zwierząt hodowlanych, czy choćby psów należy zgłaszać w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Nasz region podlega pod Wydział Spraw Terenowych w Krośnie (ul. Bieszczadzka 1). Szkody należy zgłaszać telefonicznie 13 43 72 831 lub 783 921 790.
Zgadzam się. Jeszcze poprzedniej zimy pasło się niedaleko ponad 20 saren a teraz nie widziałam ani jednej. Teraz można zobaczyć częściej wilka niż sarnę.
Zamiast wilków to PiS napada i rabuje bezbronne kobiety z należnej im emerytury.https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/wczesniejsze-emerytury-zus-moze-wstrzymac-wyplate/ednbdwd
W mojej miejscowości Bachorzec gmina Dubiecko 10 marca o 6 rano obok naszego domu wataha wilków 6sztuk goniła sarnę widok był przerażający były poprostu ogromne .
Wilki robią takie spustoszenie w zwierzynie leśnej że nie było tak ,mnożą się wrogów w przyrodzie nie mają ,polować nie wolno ,ciekawy jestem jak to będzie dalej