Reklama

W PGM mają problem. Rozliczenia dotrą do mieszkańców z opóźnieniem


Zwłoka w dostarczeniu rozliczeń za zużycie wody przez przemyski PGM wywołała szereg obaw i zniecierpliwienie mieszkańców. Spółka bije się w piersi i tłumaczy powody poślizgu. – Zapewniamy, że mieszkańcy nie poniosą żadnych finansowych konsekwencji opóźnień w dostarczeniu rachunków – mówi prezes przedsiębiorstwa Grzegorz Pietrusza.


Mieszkańcy budynków administrowanych przez PGM w Przemyślu mają problem z rachunkami za wodę. Nie otrzymali rozliczeń w zwyczajowym terminie, czyli w pierwszym kwartale. W związku z tym pojawiły się obawy o nałożenie odsetek i ewentualne problemy z zapłatą większych sum. Z naszą redakcją skontaktował się w tej sprawie jeden z mieszkańców miasta. Jak mówi, rozliczenia za wodę dawno już powinny dotrzeć do lokatorów, tymczasem nadal ich nie ma.

– Nie wiemy, jaka będzie wysokość zapłaty w związku z tym poślizgiem. Rachunki, kiedy już dotrą, mogą być wyższe z racji wydłużenia terminu, za który zostaną wystawione, więc i ich zapłata może stanowić problem dla części osób. Pytanie też, czy opóźnienie w naliczaniu opłat przez spółkę PGM nie będzie się wiązało z konsekwencjami finansowymi dla mieszkańców w postaci odsetek? – wyraził niepokoje mieszkańców mężczyzna.

Reklama

Z jego relacji wynikało, że problem spowodowany jest „wysypaniem” się komputerowego systemu... Sprawdziliśmy u źródła, jak przedstawia się sytuacja związana z opóźnieniami.

Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Przemyślu G. Pietrusza przyznaje, że problem rzeczywiście jest.

– Rozliczenia wody robimy zazwyczaj do końca marca, czyli w pierwszym kwartale. Niemniej jednak napotkaliśmy na komplikacje wynikające z wdrażania KSEF-u. Kolokwialnie mówiąc, wyskoczyły nam pewne błędy w naliczaniu, ale jesteśmy już na dobrej drodze do rozwiązania problemu. Aktualnie przeprowadzamy testy. Myślę więc, że jeszcze w kwietniu, ewentualnie na początku maja te rozliczenia będą robione – odniósł się do zgłoszonego problemu.

Reklama

– Mogę uspokoić mieszkańców, na pewno nie będziemy z tego powodu naliczać odsetek. Okresy płatności będą biegły od terminów dostarczenia rozliczeń, więc żadnych dodatkowych ujemnych skutków opóźnień nie należy się spodziewać. Po prostu system musi być pewny i stabilny – mówi. – Z rozliczeniami jest różnie, nie zawsze kwota jest większa, bo część mieszkańców ma zwroty wynikające z nadpłaty. Poza tym mieszkańcy przecież płacą zaliczki, więc sytuacja dotycząca rozliczeń będzie wyglądać jak co roku – dodaje.

Czy problemów z wprowadzeniem KSEF nie udało się uniknąć?

– Do zmiany się przygotowywaliśmy, ale jak to w życiu, zawsze mogą po drodze wyjść jakieś niespodziewane historie. Wszystkiego nie da się przewidzieć – wyjaśnia G. Pietrusza.

Reklama

Za zaistniałe niedogodności spółka przeprasza mieszkańców. – Postaramy się jak najszybciej uruchomić proces wysyłki rozliczeń – zapewnia prezes PGM.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/04/2026 19:53
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama