Reklama

W przemyskiej „czwórce” od 20 lat zachęcają do zabawy ortografią. Kto w tym roku zasłużył na laury? [ZDJĘCIA]


Dwudzieste, jubileuszowe „Przemyskie Dyktando” za nami! 16 maja w Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu młodzi uczestnicy z 11 szkół podstawowych, podzieleni na dwie kategorie wiekowe, zmierzyli się z przygotowanymi dla nich wyzwaniami ortograficznymi. Jubileusz zobowiązuje. Dlatego w tym roku, z inicjatywy władz miasta, kontynuacją etapu międzyszkolnego będzie I Przemyskie Dyktando w Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl.


20 lat to sporo czasu, a właśnie od tylu już niestrudzona przemyska „czwórka” organizuje „Przemyskie Dyktando”, pokazując, że ortografia może być czymś, w co warto się bawić. Niemal od samego początku przedsięwzięcie to koordynuje w placówce Dorota Mykita. W tym roku pomagały jej w tym zadaniu nauczycielki „czwórki” Renata Fedewicz, Urszula Jurczyszyn-Baran i Beata Policht. Od 10 lat teksty dyktanda przygotowuje natomiast przemyska poetka i specjalistka od ortograficznych wyzwań Maria Żemełko. Nie inaczej było w tym roku. 35 uczniów przemyskich szkół podstawowych (SP nr 1, 4, 6, 11, 14, 15, 16, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 2 KAMON, Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. I. Newtona, Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Absolwentów I LO), podzielonych na dwie grupy (junior młodszy i junior starszy), zmagało się z dwoma różnymi, dostosowanymi stopniem trudności do wieku i poziomu edukacji tekstami, pełnymi ortograficznych zasadzek. By w nie nie wpaść, trzeba się było wykazać znakomitą znajomością zasad pisowni.

Na starcie połamania piór życzyli piszącym dyrektor SP 4 Agnieszka Kowaliw i dyrektor przemyskiej delegatury Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Tomasz Dziumak.

Reklama

– Przynajmniej kilkoro z was zobaczymy 25 maja w Centrum Dowodzenia Twierdzy Przemyśl, gdzie pod patronatem prezydenta Przemyśla odbędzie się „I Przemyskie Dyktando”, na którym przemyślanie powyżej 14 roku życia będą mogli sprawdzić znajomość zawiłości ortograficznych i interpunkcyjnych języka polskiego – tymi słowami zwróciła się do przybyłych uczniów pierwsza z wymienionych, zaznaczając, że udział w wyzwaniu będą mogli wziąć wszyscy chętni poza polonistami, którzy z oczywistych powodów zostali wykluczeni.

I Przemyskie Dyktando będzie wspólnym przedsięwzięciem prezydenta miasta Przemyśla i Szkoły Podstawowej nr 4. Wydarzenie to będzie też okazją do oficjalnego wręczenia nagród laureatom etapu międzyszkolnego.

Reklama

Przemyślanka z najlepszą znajomością ortografii w Polsce

Otuchy piszącym tuż przed startem dodała autorka obu dyktand M. Żemełko. Z kolei wspomniany wcześniej T. Dziumak podkreślił, że takie inicjatywy, jak ta[paywall] pielęgnowana w SP 4, są bardzo cenne, bo wzmacniają kompetencje językowe i pokazują, że warto wzbogacać swoje umiejętności posługiwania się nienaganną polszczyzną. Przypomniał też, że pierwsze dyktando ogólnopolskie wygrała właśnie przemyślanka, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. – Może i przed wami takie laury – zwrócił się do uczniów.

Lektorki dyktand – w kategorii junior młodszy Dorota Mykita, zaś w kategorii junior starszy Beata Policht – starały się uczestnikom ułatwić zadanie, precyzyjnie objaśniając zasady.

Reklama

Ortograficznych pułapek w treści dyktand było sporo, ale znaleźli się wśród piszących tacy, dla których umiejętne zastosowanie zasad ortografii w tekście pisanym to bułka z masłem (nazwiska laureatów w ramce).

Na uczniów i gości czekał też poczęstunek zapewniony przez szkolną Radę Rodziców, w oczekiwaniu na podsumowanie zmagań mogli też obejrzeć spektakl „Mały Książę” w wykonaniu uczniów klasy 5a, którzy do występu przygotowywali się pod okiem Grażyny Klatki. Słów kilka o swoich książkach skierowała też do zebranych Maria Żemełko. Honorowy patronat nad 20. Przemyskim Dyktandem sprawował prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

Reklama

Laureaci: (alfabetycznie)

Kategoria junior młodszy: Jan Fuksa – Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Absolwentów I LO (opiekun Dorota Jamroz), Alicja Góral – SP nr 4 (opiekun Anna Siwy), Hanna Humeniuk – SP nr 15 (opiekun Marta Szymańska), Szymon Winiarz – SP nr 16 (opiekun Joanna Górska).

Kategoria junior starszy: Michał Gudz – SP nr 15 (opiekun Agnieszka Pomianek), Maria Mazur – SP nr 16 (opiekun Ana Kalita), Pola Nycz – SP nr 14 (opiekun Elżbieta Gradowska-Gibała), Jakub Strzelec – SP nr 14 (opiekun Elżbieta Gradowska-Gibała).

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/05/2025 14:46
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama