Reklama

W Przemyślu bez „dziury” budżetowej, ale biednie

Ponad 4 mln zł nadwyżki zakłada projekt budżetu miasta Przemyśla na 2016 r. Jest jednak mniejszy od zeszłorocznego o prawie 15 mln zł. Projekt uchwały trafił niedawno do radnych, którzy w poniedziałek, 21 grudnia br., będą decydować, czy jest do przyjęcia.

Dochody miasta w przyszłym roku mają wynieść 296 mln 557 tys. 452 zł, wydatki zaplanowano na kwotę 292 mln 417 tys. 452 zł. 36 mln zł ma wynosić limit zobowiązań z tytułu zaciąganych kredytów i pożyczek. Autorzy projektu uchwały budżetowej stworzyli także rezerwę ogólną w wysokości 300 tys. zł oraz rezerwy celowe z przeznaczeniem na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego (693 tys. zł), jednorazowego dodatku uzupełniającego dla nauczycieli (1 mln 953 tys. zł) oraz realizację zadań inwestycyjnych (4 mln 167 tys. zł). Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji ma otrzymać dotację w wysokości 2 mln 374 tys. 577 zł[paywall].
Tradycyjnie najwięcej miasto wyda na oświatę i wychowanie. Zaplanowana kwota to 104 mln 205 tys. 271 zł. 57 mln zł przeznaczone ma zostać na pomoc społeczną, ale ta nie obciąży zbytnio budżetu, lwia część tej kwoty to dotacje z budżetu państwa. Na ochronę zdrowia ma pójść 8 mln 669 tys. 698 zł, gospodarka komunalna i ochrona środowiska pochłonie – 16 mln 595 tys. 194 zł, gospodarka mieszkaniowa – 3 mln 783 tys. 924 zł, transport i łączność – 19 mln 26 tys. zł. Kwota zaplanowana na utrzymanie administracji publicznej to 20 mln 357 tys. 247 zł. W porównaniu z tymi przeznaczonymi np. na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (4 mln 713 tys. zł), kulturę fizyczną (6 mln 457 tys. 427 zł), a zwłaszcza turystykę (50 tys. zł), to wciąż spora suma.
Bardzo mizernie wygląda plan zadań inwestycyjnych w mieście zaplanowanych na 2016 r. Obejmuje budowę ronda na popularnych „Budach”, ciąg dalszy adaptacji budynków przy ulicy Tarnawskiego na lokale komunalne, rozbudowę ulicy Tatarskiej i stadionu lekkoatletycznego Juwenia przy ul. Dworskiego oraz termomodernizację Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi.

Jak było w zeszłym roku?

Jak już wspomnieliśmy, budżet na 2016 r. jest skromniejszy od zeszłorocznego, różnica wynosi prawie 15 mln zł. Projekt na 2015 r. zakładał dochody w wysokości 311 mln 304 tys. 676 zł. Nadwyżka budżetowa wynosiła 2 mln 689 tys. zł. Wyraźnie widać, że w tym roku o prawie 5 mln zł obniżono wydatki na administrację publiczną (2015 r. – 25 mln 158 tys. zł). Mniejsze (o 3 mln 400 tys. zł) pieniądze przeznaczono na oświatę i wychowanie. Podobnie na ochronę zdrowia (o 1 mln 200 tys. zł) oraz kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (o 500 tys. zł). O 1,2 mln zł więcej zaplanowano za to na kulturę fizyczną.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    dosc - niezalogowany 2015-12-08 07:26:31

    POSIr ludzie sa wazniejsze sprawy niz stara hala,stare lodowisko i słynny stok!!a ile np idzie na szpitale,komunikacje itd?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dosc - niezalogowany 2015-12-08 07:27:50

    jeszcze jedno-a sport?lepiej dac na sport niz koledze w POSIRZE,ktory na niczym sie nie zna

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Qwerty - niezalogowany 2015-12-08 13:26:22

    Nadwyżka jakim kosztem. Grupy młodzieżowe 2004 i 2005 z Polonii nie mają pieniędzy na treningi, na śmieszną  hale nawet nie chcą  dac, na turnieje, na wyjazdy. Nic nie mają poplanowane. Żadnych informacji od prezesa. Co to ma być.  I oni chcą później mieć piłkę na poziomie.  pytam się z czego Panie Prezydencie i Prezesie.  Wszystkie wyjazdy sponsoruja rodzice.  Gdyby nie rodzice to byłoby wielkie  G......  Weźcie sie do roboty bo za to bierzecie co miesiąc pieniążki i to nie małe. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości