Społecznicy z Forum Rozwoju Przemyśla chcą przekształcić trzy istniejące w mieście ronda na turbinowe. Władze miasta uważają pomysł za ciekawy i obiecują rozważyć tę propozycję.
Forum Rozwoju Przemyśla zmienić organizację ruchu na Rondzie Kresowian, Rondzie Paderborn oraz Rondzie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To trzy skrzyżowania o ruchu okrężnym w ciągu ul. Lwowskiej na odcinku od jednej do drugiej obwodnicy miasta. Zmiana ma polegać na tym, że [paywall]już przed rondem na jezdni znajdzie się poziome oznakowanie (m.in. strzałki i linie ciągłe) zobowiązujące kierowców do zajęcia odpowiedniego pasa przed wjazdem na rondo. Tak jest na jedynym w Przemyślu rondzie turbinowym na Budach.
„Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są w naturalny sposób kierowane bezkolizyjnie do odpowiedniego wylotu ronda, co przez całkowite wyeliminowanie przeplatania strumieni ruchu, zmniejsza ryzyko kolizji” – napisali autorzy pomysłu na swojej stronie na portalu społecznościowym.
„Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie, także przy zjeździe z niego, nie występują już punkty kolizyjne z innymi pojazdami. Natomiast w przypadku stłuczki, winowajca jest szybko i bezdyskusyjnie ustalony, co nie jest możliwe w przypadku ronda klasycznego dwupasmowego” – zaznaczają.
Pomysłodawcy zauważają, że koszt wprowadzenia proponowanych zmian jest niewielki i „ogranicza się praktycznie do zakupu farby oraz oznakowania pionowego”. Droższą propozycją jest zamontowanie separatorów ruchu, które oddzielają dwa pasy ruchu. Wymaga to nie tylko zakupu wspomnianych separatorów, ale także ingerencji w nawierzchnię. „Zdajemy sobie sprawę, że z uwagi na znaczny koszt takiego przedsięwzięcia, w chwili obecnej taka przebudowa jest niemożliwa. Jednak apelujemy, aby ZDM w miarę możliwości, rozważył docelowo właśnie budowę wyniesionych separatorów pasów ruchu” – zaznaczają społecznicy z Forum Rozwoju Przemyśla.
Ich pomysł nie jest nowy. Z taką inicjatywą wyszli już w 2016 r. Teraz ponawiają swoją propozycję. „Mając na uwadze dobro mieszkańców Przemyśla, a w szczególności kierowców samochodów, mamy głęboką nadzieję, że nowe władze miasta (w przeciwieństwie do poprzednich) spojrzą przychylnie na proponowane przez nas zmiany i wprowadzają je w życie co znacznie podniesienie bezpieczeństwo ruchu i ułatwi przemieszczanie się po mieście” – czytamy w ich apelu.
Odpowiedź magistratu, daje nadzieję, że pomysł zostanie wcielony w życie. – Propozycja Forum Rozwoju Przemyśla jest ciekawa, a rozwiązania organizacji ruchu w postaci ronda turbinowego z pewnością zwiększają bezpieczeństwo kierowców i zwykle są chwalone przez nich – mówi Witold Wołczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Przemyślu. – Członkowie Forum zamierzają w najbliższych dniach skierować swój pomysł drogą oficjalną do prezydenta miasta, a to pozwoli na ocenę rozwiązań przez właściwe komórki miejskie i inne służby pod względem możliwości ich wprowadzenia, koniecznego zakresu zmian i oczywiście kosztów takiej przebudowy. To dopiero da nam odpowiedź na ile ta propozycja jest możliwa do realizacji – zaznacza.
Rondo Kresowian.

Rondo Prezydenta Kaczyńskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Najpierw niech władze miasta zrobią drogę w kierunku Medyki i wiele innych dróg a potem można zająć się czymś co nie dawno powstało.
Świetny pomysł, te ronda powinny już dawno tak wyglądać, na etapie projektu. Rondo turbinowe kilku krotnie zwiększy przepustowość i usprawni ruch. Klasyczne ronda to nic innego jak wąskie gardła.
Jedyne słuszne rondo. Skończy się nawracanie na rondzie zewnętzrnym pasem. Liczę, że szybko to wejdzie w życie.
i co to da ?? bardzo często tamtędy przejeżdżam ukrainiec i kierowca z rejestracją np. z jarosławia mając strzałkę na jezdni na wprost to i tak skręca na lewo
To fakt. Co jakiś czas przyjeżdżam do Przemyśla i za każdym razem stwierdzam, że straszny tu brud. Pełno śmieci, które goni wiatr. Kurz, brud. Czy mieszkańcom i włodarzom miasta to nie przeszkadza? Lubicie taplać się w tym?
Dobry kierowca przejeżdża przez te ronda (od czasu ich powstania) jakby były turbinowe :)
Ronda nie są problemem, tylko przemyscy kierowcy i jakiś dziadek, który zatwierdza projekty w zarządzie dróg, co polikwidował przedwojenne ronda i te nowe też mu nie pasują. To co trzeba zrobić pilnie - to skrzyżowanie Krakowskiej z tzw. obwodnicą. Tam są i będą groźne wypadki. A leśnemu dziadkowi z zarządu dróg polecam przejazd obwodnicą Jarosławia - żeby zobaczył - jak ma wyglądać bezkolizyjna obwodnica i to zbudowana za państwowe pieniądze - a nie miejskie, jak w Przemyślu. I nikt tam nie projektował pasa z kostki brukowej, bo obwodnica to nie spacerniak...
Aż do momentu gdy wjedzie w ciebie zły kierowca... Wina oczywiście będzie twoja.
Nasi "geniusze" od dróg niech rozwiążą problem Zadwórzańskiej i Krakowskiej,którą spieprzyli na etapie projektowania.Chodzili jak pawie w czasie budowy rządni podziwu.Tam jest największe zagrożenie a stłuczki to już codzienna norma,którego o dziwo nie widzą.A teraz robią za wizjonerów Już widzą ronda turbinowe? Ciekawe co jeszcze widza by spieprzyć ?
Bo może! A o tej możliwości świadczy znak C12 mówiący o ruchu okrężnym i linie poziome wytyczające pasy okrężnie wokół placu, wyspy.
Ronda rondami ale czy w tym roku bedzie malowanie oznakowanie poziome?
Brawo Tadeusz ,, Krakowska -obwodnica w pierwszej koljnosci.
A kiedy ktoś zajmie się dojazdem autobusu na szczytowe ul.Przemyśla : Wandy ,Sucharskiego ,Akacjową ? Ludzie oczekują na pilne załatwienie tego problemu !.
A to gmina niech robi drogę bo do miasta teren nie należy.
Boshe - wystarczy znać parę stron. Ułatwię Ci - Tak.http://zdm-przemysl.com/136/oznakowanie-poziome-ulic-na-terenie-miasta-przemysla-w-2019-roku.html
Fajny pomysł. Ale żeby to działało w pełni. Powinni oddzielić pasy na rondzie krawężnikiem.
Piszcie to miasta i MZK. Najlepiej zebrać podpisy od zainteresowanych i najlepiej to Wy zaproście ich na spotkanie do siebie.
Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Fakt połowa mieszkańców do brudasy. Ale co zrobisz - Ukarasz? Niech każdy zacznie od siebie.
Na stronie Forum Rozwoju Przemyśla jest rzeczywiście artykuł i nawet pismo do ZDM w Przemyślu na temat tego rozwiązania, ale z.. 2016 roku.Czy jest jakaś aktualizacja w temacie, że pojawił się ten artykuł? Dziękuję za odpowiedź.
Witam 1. Masakra. 2 . 1 rysu. do poprawki 2 rysu. do poprawki. 3 rysu. do kosza 3. Lepiej kup sobie kolorowanki do malowania a nie rysuj bzdur
Najpierw niech władze miasta zrobią drogę w kierunku Medyki i wiele innych dróg a potem można zająć się czymś co nie dawno powstało.
Świetny pomysł, te ronda powinny już dawno tak wyglądać, na etapie projektu. Rondo turbinowe kilku krotnie zwiększy przepustowość i usprawni ruch. Klasyczne ronda to nic innego jak wąskie gardła.
Jedyne słuszne rondo. Skończy się nawracanie na rondzie zewnętzrnym pasem. Liczę, że szybko to wejdzie w życie.