Reklama

W Przemyślu pojawią się ronda turbinowe? Jest na to szansa

27/03/2019 20:00

Społecznicy z Forum Rozwoju Przemyśla chcą przekształcić trzy istniejące w mieście ronda na turbinowe. Władze miasta uważają pomysł za ciekawy i obiecują rozważyć tę propozycję.

Forum Rozwoju Przemyśla zmienić organizację ruchu na Rondzie Kresowian, Rondzie Paderborn oraz Rondzie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To trzy skrzyżowania o ruchu okrężnym w ciągu ul. Lwowskiej na odcinku od jednej do drugiej obwodnicy miasta. Zmiana ma polegać na tym, że [paywall]już przed rondem na jezdni znajdzie się poziome oznakowanie (m.in. strzałki i linie ciągłe) zobowiązujące kierowców do zajęcia odpowiedniego pasa przed wjazdem na rondo. Tak jest na jedynym w Przemyślu rondzie turbinowym na Budach.

 

Reklama

Nieduży koszt, a jest bezpieczniej

„Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są w naturalny sposób kierowane bezkolizyjnie do odpowiedniego wylotu ronda, co przez całkowite wyeliminowanie przeplatania strumieni ruchu, zmniejsza ryzyko kolizji” – napisali autorzy pomysłu na swojej stronie na portalu społecznościowym.

„Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie, także przy zjeździe z niego, nie występują już punkty kolizyjne z innymi pojazdami. Natomiast w przypadku stłuczki, winowajca jest szybko i bezdyskusyjnie ustalony, co nie jest możliwe w przypadku ronda klasycznego dwupasmowego” – zaznaczają.

Reklama

Pomysłodawcy zauważają, że koszt wprowadzenia proponowanych zmian jest niewielki i „ogranicza się praktycznie do zakupu farby oraz oznakowania pionowego”. Droższą propozycją jest zamontowanie separatorów ruchu, które oddzielają dwa pasy ruchu. Wymaga to nie tylko zakupu wspomnianych separatorów, ale także ingerencji w nawierzchnię. „Zdajemy sobie sprawę, że z uwagi na znaczny koszt takiego przedsięwzięcia, w chwili obecnej taka przebudowa jest niemożliwa. Jednak apelujemy, aby ZDM w miarę możliwości, rozważył docelowo właśnie budowę wyniesionych separatorów pasów ruchu” – zaznaczają społecznicy z Forum Rozwoju Przemyśla.

 

Reklama

Urząd oceni możliwości

Ich pomysł nie jest nowy. Z taką inicjatywą wyszli już w 2016 r. Teraz ponawiają swoją propozycję. „Mając na uwadze dobro mieszkańców Przemyśla, a w szczególności kierowców samochodów, mamy głęboką nadzieję, że nowe władze miasta (w przeciwieństwie do poprzednich) spojrzą przychylnie na proponowane przez nas zmiany i wprowadzają je w życie co znacznie podniesienie bezpieczeństwo ruchu i ułatwi przemieszczanie się po mieście” – czytamy w ich apelu.

Odpowiedź magistratu, daje nadzieję, że pomysł zostanie wcielony w życie. – Propozycja Forum Rozwoju Przemyśla jest ciekawa, a rozwiązania organizacji ruchu w postaci ronda turbinowego z pewnością zwiększają bezpieczeństwo kierowców i zwykle są chwalone przez nich – mówi Witold Wołczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Przemyślu. – Członkowie Forum zamierzają w najbliższych dniach skierować swój pomysł drogą oficjalną do prezydenta miasta, a to pozwoli na ocenę rozwiązań przez właściwe komórki miejskie i inne służby pod względem możliwości ich wprowadzenia, koniecznego zakresu zmian i oczywiście kosztów takiej przebudowy. To dopiero da nam odpowiedź na ile ta propozycja jest możliwa do realizacji – zaznacza.


Rondo Kresowian.


Rondo Prezydenta Kaczyńskiego.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    vales - niezalogowany 2019-03-27 22:12:26

    Najpierw niech władze miasta zrobią drogę w kierunku Medyki  i wiele innych dróg a potem można zająć się czymś co nie dawno powstało.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ANDRZEJ - niezalogowany 2019-03-27 23:12:19

    Świetny pomysł, te ronda powinny już dawno tak wyglądać, na etapie projektu. Rondo turbinowe kilku krotnie zwiększy przepustowość i usprawni ruch. Klasyczne ronda to nic innego jak wąskie gardła.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Daniel - niezalogowany 2019-03-27 23:18:52

    Jedyne słuszne rondo. Skończy się nawracanie na rondzie zewnętzrnym pasem.  Liczę, że szybko to wejdzie w życie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama