Reklama

W Przemyślu powstaną 3 ronda turbinowe [GRAFIKI]

08/07/2019 17:00

Na trzech rondach i jednym skrzyżowaniu wzdłuż obwodnicy zmieni się oznakowanie, a co za tym idzie zasady poruszania się.

Zmiany dotyczą rond: Kresowian (przy kościele na Błoniach), Paderborn (obok Castoramy) i Lecha Kaczyńskiego (skrzyzowanie z „nową” obwodnicą miasta). Nowa organizacja pojawi się także na skrzyżowaniu alei Wolności z ulicą Zadwórzańską, czyli popularnym „wyjeździe z ZUS-u” .

 

Ronda turbinowe

Przed rondami pojawią się[paywall] znaki poziome i pionowe, które będą wskazywać na którym pasie należy się ustawić, w zależności od planowanego kierunku jazdy. Co więcej, na każdym z nich zostaną wymalowane linie oddzielające pasy – ciągłe lub przerywane oraz odcinki wyłączone z ruchu. Takie oznakowanie będzie jednoznacznie wskazywać, z którego pasa należy się kierować w poszczególne zjazdy. Dla kierowców powinno to być ułatwienie. Pod warunkiem, że będą się stosować do znaków.

Reklama

Takie rozwiązania nazywane są rondami turbinowymi. W ich przypadku, dokonanie właściwego wyboru pasa ruchu jest szczególnie ważne, gdyż nie ma później możliwości zmiany pasa z zewnętrznego na wewnętrzny lub odwrotnie. – Zaletą takiego ronda jest to, że nie ma żadnych punktów kolizyjnych. Najważniejsze to zwracać uwagę na oznakowanie i go przestrzegać – mówił Jerzy Świetlicki, instruktor nauki jazdy, w naszym tekście o zasadach poruszania się po rondach turbinowych.

Ich utworzenie postulowano od dawna. Do tej pory z jakiegoś powodu nikt się nad tym poważnie nie pochylił. Co ciekawe, rondo turbinowe było nawet rozważane podczas projektowania ronda Paderborn. Uznano jednak, że wystarczy zwykłe rondo dwupasowe. Teraz – po kilku latach, zdecydowano się na zmianę.

Reklama

 

Obwodnica

Reorganizacji ulegnie także skrzyżowanie al. Wolności z ul. Zadwórzańską. Często dochodzi tam do kolizji, a kierowcy wyjeżdżający z podporządkowanej skarżą się na słabą widoczność od strony mostu Brama Przemyska. O tym problemie pisaliśmy wielokrotnie.

Teraz na środkowym pasie obwodnicy powstanie pas rozbiegowy dla aut włączających się do ruchu. Przed skrzyżowaniem, pojazdy jadące od strony miasta, zostaną skierowane na prawy pas, dzięki czemu te wyjeżdżające z Zadwórzańskiej będą miały wolny pas środkowy.

Zgodnie z zapowiedzią Zarządu Dróg Miejskich i Urzędu Miejskiego, zmiany obowiązują od poniedziałku, 8 lipca. Popołudniu tego dnia wciąż obowiązywało stare oznakowanie.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    XXll - niezalogowany 2019-07-08 21:44:08

    A kiedy zostanie odblokowane GARDŁO przy wyjeżdzie z ul.Basztowej na ul.Słowackiego.?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Rondo - niezalogowany 2019-07-09 05:22:24

    Teraz to będą się prać 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Janko - niezalogowany 2019-07-09 12:28:07

    kierowcy w Przemyślu nie potrafią jeździć przez ronda. Masakra. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama