Reklama

W Przemyślu ruszyły szczepienia nauczycieli

W piątek, 12 lutego, w wybranych szpitalach węzłowych w Polsce ruszyły szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19. W Przemyślu akcja szczepień obejmująca tę grupę zawodową wystartowała w poniedziałek, 15 lutego. Zainteresowanie jest duże.

Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wynika, że w pierwszej turze rejestracji na szczepienia, która trwała od 8 do 10 lutego, obejmującej uczących stacjonarnie w klasach I-III szkół podstawowych (w tym pracowników świetlicy) oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu, w całej Polsce zgłosiło się 268 tys. nauczycieli, czyli około 65 proc. uprawnionych. To dużo.

– Na Podkarpaciu było to 10 tys. 734 nauczycieli z 1535 placówek – wylicza Justyna Sadlak z Biura Prasowego MEiN (stan na 12. bm.). Druga tura zapisów na szczepienia przeciwko COVID-19, adresowana do[paywall]  nauczycieli do 65 roku życia ze wszystkich szkół i placówek, w tym również tych, którzy nie zgłosili się w I turze, a byli do tego uprawnieni, a także nauczycieli akademickich, ruszyła w poniedziałek, 18 lutego.

Z najświeższych danych MEiN wynika, że do tej pory, a więc zarówno w I, jak i II etapie do szczepienia zarejestrowanych jest już 361 tys. nauczycieli.

Chętnych sporo, ale nie 100 procent

– Muszę przyznać, że zainteresowanie szczepieniami w gronie nauczycielskim jest bardzo duże – przyznaje Maciej Kozłowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Przemyślu.

– Ludzie chcą się szczepić i jest to budujące. W naszej placówce w pierwszej turze zapisów zgłosiło się jakieś 90 procent uprawnionych. Być może ci niezdecydowani jeszcze zmienią zdanie i dołączą do zapisów w drugiej turze rejestracji. Środowisko nauczycielskie czekało na możliwość zaszczepienia. Nie ukrywam, że nauczyciele jednak obawiają się zachorowania. Ci, którzy wrócili do nauki stacjonarnej, pracują przecież w bezpośrednim kontakcie z dziećmi, więc możliwość kontaktu z wirusem jest duża – dodaje.

– Mieliśmy w szkole przypadki zachorowań, sam zresztą też byłem chory, ale mimo to jestem zdecydowany się zaszczepić – uzupełnia M. Kozłowski.

Reklama

W Szkole Podstawowej nr 6 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Przemyślu na szczepienia w piątek, 12 lutego, zapisanych było 50 procent nauczycieli z grupy uprawnionej, ale liczba ta może wzrosnąć, jako że w poniedziałek ruszyła druga tura zapisów.

– Nie jest to więc na razie stuprocentowe zainteresowanie – mówi Halina Kasyan, dyrektor SP 6 w Przemyślu. Dodaje też, że powrót najmłodszych dzieci do szkół był wyczekiwany i przez uczniów, i przez samych nauczycieli, wszyscy byli już mocno zmęczeni nauczaniem zdalnym.

– Nasza szkoła jest przestronna, jesteśmy w stanie odseparować od siebie poszczególne klasy. Radzimy sobie, jak możemy – zapewnia. Co ciekawe, w placówce nie było specjalnego zainteresowania testami przesiewowymi, na które nauczyciele mogli się zgłaszać dobrowolnie.

– Powiem szczerze, że w naszej szkole z tej możliwości skorzystały zaledwie 2 osoby i w obu przypadkach wynik był ujemny. Mamy to szczęście, że do tej pory zachorowalność nauczycieli na COVID-19 była u nas znikoma – dodaje H. Kasyan.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jaro - niezalogowany 2021-02-18 13:47:21

    Jaki poziom umysłowy nauczyciela, taki pomysł na szczepionkę. Od lat poziom intelektualny i wiedza u nauczycieli leci na dno

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2021-02-18 13:57:16

    Tak jak i wszystkich w tej krainie .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jj - niezalogowany 2021-02-18 18:21:26

    Życzę duuuuuuzo zdrowia i szczęscia. Bedzie potrzebne 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama