Reklama

W Radymnie będzie instalacja wychwytująca zapachy

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Radymna miało być bojowo. Nie było, a przybyli na obrady mieszkańcy, przede wszystkim osiedla Jagiełły, z uwagą wysłuchali informacji burmistrza miasta Krzysztofa Romana na temat problematycznej wytwórni mas bitumicznych przy ulicy Złota Góra.

Problem związany z nieprzyjemną wonią, wydobywającą się z ulokowanej niemal w centrum miasta wytwórni mas bitumicznych, opisaliśmy w nr. 37 naszego tygodnika, z 16 września br. Mieszkańcy osiedla Władysława Jagiełły skarżyli się, że mają dość wszechobecnego smrodu świeżo produkowanego asfaltu, który zatruwał im życie przede wszystkim podczas upalnych dni. Zarówno władze miasta, jak i właściciele wytwórni, czyli firma PBI WMB z Sandomierza, nie odżegnali się od odpowiedzialności. Chcą wspólnymi siłami sprawę rozwiązać. Każdy kolejny tydzień przybliża do tego obie strony.[paywall]
– Jesteśmy po cyklu rozmów z właścicielami, którzy podjęli decyzję o zamontowaniu specjalnej instalacji do wychwytywania zapachów. To ma być prototyp w naszym regionie. Takie urządzenia działają we Francji przy produkcji organicznej, przede wszystkim surowców spożywczych – tłumaczy burmistrz Radymna Krzysztof Roman. – Najprawdopodobniej instalacja zostanie zamontowana do końca bieżącego roku. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną spełnione wszelkie wymogi formalne, czy uda się uzyskać pozwolenia ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu czy ochrony środowiska. My jesteśmy na tak i nie będziemy stwarzać żadnych dodatkowych problemów. O tym, czy urzadzenie zadziała, będziemy się m ogli przekonać dopiero wiosną przyszłego roku, bo w zimie asfaltu firma nie produkuje – dodał K. Roman.

Poczekajmy na efekty

Ta informacja dała mieszkańcom osiedla Jagiełły nadzieję. Niektórych z nich jednak nie usatysfakcjonowała. Złożyli w radymniańskim urzędzie miasta petycję z prośbą o to, aby wytwórnia zupełnie znikła z krajobrazu Radymna. – To niemożliwe. Poczekajmy na efekty pracy tej instalacji. Umowa podpisana przez poprzednie władze miasta jest ważna do 2023 roku i po prostu nie stać nas na jej wcześniejsze wypowiedzenie – podsumował burmistrz Radymna.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama