Reklama

W urzędzie pracy jest limit, bo... jest za mało pracowników

04/09/2019 18:00

– Urząd pracy jest czynny do godziny 15, ale już po ósmej usłyszałem, że tego dnia nie mogę się zarejestrować, bo dziennie przyjmują tylko 12 osób i limit jest wyczerpany – irytuje się pewien przemyślanin, który zadzwonił do naszej redakcji. Podobne sygnały spływają do nas co jakiś czas. Dlaczego? Okazuje się, że czasem również w urzędzie pracy brakuje rak do pracy.

Czytelnik chciał się zarejestrować jako osoba bezrobotna, ale w wybranym dniu mu się to nie udało. – Kazali przyjść w innym terminie. Tylko co robią przez resztę dnia? I dlaczego nie ma stosownej informacji na temat przyjmowania ludzi? – nie kryje irytacji mężczyzna.

Z jednej strony można by uznać, że bezrobotny – skoro nie pracuje – ma przecież dużo czasu, więc przyjście innego dnia nie powinno stanowić problemu. Z drugiej jednak strony, bezrobotny też człowiek i ma prawo być odpowiednio obsłużony. Poza tym są różne sytuacje rodzinne i zdrowotne. Problem mogą mieć też mieszkańcy z dalszych stron powiatu przemyskiego, np. gminy Bircza lub Stubno.

Reklama

Podobne sygnały od osób, którym nie udało się zarejestrować w wybranym terminie, spływają do nas co jakiś czas. Dlaczego takie sytuacje się zdarzają? Wyjaśnia dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy[paywall] w Przemyślu Iwona Kurcz-Krawiec.

– Jeśli chodzi o ten konkretny przypadek, w tym dniu petentów obsługiwał tylko jeden pracownik. Drugi był na planowanym urlopie, trzeci na nieplanowanym zwolnieniu lekarskim. W związku z tym nie byliśmy w stanie obsłużyć więcej osób – tłumaczy.

Jak mówi dyrektor urzędu, do rejestracji bezrobotnych wyznaczonych jest trzech pracowników i nie można do tego zadania oddelegować innych z dwóch powodów. Po pierwsze, procedura jest skomplikowana i trzeba mieć odpowiednie przygotowanie. Po drugie, inni mają swoje obowiązki i ucierpiałyby inne działy. A te zajmują się m.in. rozliczaniem różnych dotacji i programów.

Reklama

– Limit 12 osób na jednego pracownika jest podyktowany dość długą procedurą rejestracji bezrobotnych. Jeśli przyjdzie osoba zaraz po szkole, bez doświadczenia zawodowego, jest szybciej. Jeśli zgłasza się ktoś, kto ma kilka, a nawet kilkanaście świadectw pracy, to trwa dłużej, ponieważ wszystkie świadectwa i dokumenty musimy sprawdzić, aby później zgłosić do ZUS-u. Często wyłapujemy błędy i bezrobotny musi iść do byłego pracodawcy, aby je skorygować – objaśnia I. Kurcz-Krawiec.

Pytana, jak długo trwa obsługa jednej osoby, odpowiada, że minimum 25 minut.

Reklama

Aby uniknąć kolejek, są dwa sposoby. Do obu potrzebny jest internet. Można zgłosić chęć rejestracji, a urząd wyznacza termin nie dłuższy niż 7 dni roboczych. Wówczas należy przyjść z wszystkimi dokumentami.

Drugi sposób nie wymaga nawet osobistego wstawiennictwa w urzędzie pracy. Wymagane jest natomiast posiadanie profilu zaufanego ePUAP lub certyfikatu kwalifikowanego. Wówczas można wysłać zarówno wniosek o rejestrację, oświadczenia, jak i skany wszystkich potrzebnych dokumentów. Status osoby bezrobotnej nabywa się wtedy z dniem złożenia wniosku.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Prawda - niezalogowany 2019-09-04 19:01:10

    Mało ludzi z wyższym wykształceniem jest bezrobotnymi,tylko lepiej wysłać na staż za 950zł na pół roku a i tak etat znajomi lub rodzina dostanie a ten dalej gdzieś na staż.Zresztą panie z UP dobrze wiedzą ile rodziny tam pracuje,ewentualnie znajomi na staż do UM i po miesiącu już jest na etacie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    obywatel - niezalogowany 2019-09-04 19:17:50

    Żenada, Żenada i jeszcze raz Żenada. Zwykła ludzka uczciwośc, sumienie i szacunek do drugiego człowieka nakazują, aby człowiek mógł się zarejestrować w godzinach pracy urzędu. Tymczasem jako osoba bezrobotna trzeba przyjechać na 6 rano lub wcześniej i zająć sobie miejsce w kolejce. Urząd natomiast, co jest śmieszne i kuriozalne, odmawia rejestracji osobom, które przyszły później np po 8:00, bo skończyły się numerki. A jak ktoś mieszka dalej i autobus się spóźni lub tak przyjeżdża to co?  Każą przyjechać następnego dnia. Wstyd. I to ma być instytucja, która ma pomagać ludziom??? Żenujące jest to, iż takie praktyki, o których mowa w artykule, są tolerowane przez panią dyrektor "Urzędu". Wstyd, że osoba będąca dyrektorem urzędu pracy po prostu raczy sie tłumaczyć zasłaniając się paragrafami, przepisami, "ze mają inne prace" jeszcze w ciągu dnia, a brak po prostu ludzkiej życzliwości w stosunku do osób, które są bezrobotne. Pytanie, czy to celowe takie działanie, aby odmawiać rejestracji wszystkim przybyłym ludziom w danym dniu??? Sam tego doświadczyłem. Dlatego o tym piszę. Dyrektor powinien dawać przykład swoim podwładnym, dyscyplinować ich, mobilizowac do pracy, a kiedy przychodzę do urzedu celem terminu jako bezrobotny, to widzę w tych pokojach ludzi ospałych, znudzonych, czekających tylko końca dnia. Gdzieś tam siedzą jacyś młodzi przy biurkach i niewiadomo co w zasadzie robią, bo starsi pracownicy i tak przyjmują bezrobotnych. Słowem wstyd i żenada. Kilka razy już o tym piszą, a zmian na lepsze brak. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    bezrobotny - niezalogowany 2019-09-04 19:26:04

    Brak zmian w Przemyślu. Ta instytucja w ogóle nie pomaga. Żeby jeszce coś zaproponowali. Nic. Trzeba zreformować te urzędy pracy, bo to tylko trzymanie ludzi małoefektywnych na etatach państwowych. Przynajmniej w Przemyślu. Może czas na zmianę dyrektora urzędu pracy??? Jest tylu bezrobotnych, to niech wezmą ich do pracy do urzędu, a wtedy będzie można przyjmować więcej ludzi za dnia. To po prostu jest kpina i brak szacunku do ludzi." Brak numerków. dzisiaj już nie rejestrujemy" Wstyd !!! Tym bardziej, że są bezrobotni, którzy mają niekiedy wyższe wykształcenie i kwalifikacje niż niektórzy pracownicy przemyskiego urzędu pracy.  O takie trzymanie na etatach ludzi aby tylko do emerytury. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama