– Dlaczego Psia Wioska? Marzy nam się miejsce, gdzie psy nie będą siedziały w boksach, na betonowej posadzce lub kojcach z drewnianymi, rozpadającymi się deskami. Chodzi nam o to, aby czuły, że są u siebie w domu – wyjaśnił dr Radosław Fedaczyński.
Centrum Adopcyjne „Ada” w Przemyślu rozpoczęło przygotowania do budowy pierwszej w Polsce i prawdopodobnie nawet w Europie Psiej Wioski. Powstanie w Żurawicy[paywall].
W obiekcie zostaną stworzone lepsze warunki niż w lecznicy. Domki mają być ogrzewane. Na ścianie każdego z nich zawiśnie tabliczka z imieniem czworonożnego lokatora, a wnętrze ma przypominać salon z: dywanem, kanapą czy fotelem. Wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować psa do adopcji. Na kilkunaście psów ma przypadać pięciu opiekunów, którzy będą wychodzić ze zwierzakami na długie spacery. Pomagać będą wolontariusze.
– Skuteczna terapia i przystosowanie takiego zwierzaka do adopcji to nie jest tylko i wyłącznie leczenie weterynaryjne. W pięćdziesięciu procentach to także leczenie ducha tych psiaków. To są w większości pacjenci, którzy trafiają do nas wyciągnięci z traumy, z łańcuchów, z wnyków kłusowniczych – uważa menadżer „Ady” Jakub Kotowicz.
– Koszty przedsięwzięcia mogą być duże, wstępnie jeden domek z wyposażeniem to kilkadziesiąt tysięcy złotych – dodał R. Fedaczyński.
Cała inwestycja, czyli około 30 domków z infrastrukturą, ma kosztować około 3 mln zł. Zbiórka pieniędzy na ten cel już ruszyła, pomóc można m.in. za pomocą portalu pomagam.pl.
– Pewnie nie wszystkim spodoba się ta idea. Ale bardzo prosimy, nie oceniajcie naszego pomysłu, nie komentujcie, że to bezsensowne. Pewnie ktoś zastanowi się, na co potrzebne są nam aż trzy miliony? Działka, oddalona o blisko kilometr od głównej drogi, tonie w błocie. Każdy, kto starał się o naprawę lub budowę nowej drogi od podstaw, wie, jak wielki to koszt. Rozporządzenie o schroniskach nakłada na nas obowiązek utwardzenia całej powierzchni działki, która ma blisko hektar. Znając ceny samych materiałów budowlanych, można sobie przeliczyć, jak wielka to inwestycja. Dojdą do tego prace ziemne, ukrycie w ziemi instalacji wodnej, elektrycznej i cieplnej. Przyłącz wody i prądu z odległości 600 metrów. Nie my wybraliśmy taką lokalizację działki, wynika ona wprost z ustawy – tłumaczy R. Fedaczyński.

fot.ze zbiorów własnych
– Chcemy, aby każdy maltretowany psiak mieszkał w lepszych warunkach niż ich jego oprawca – wyjaśnił dr Radosław Fedaczyński.
Budowa Psiej Wioski składać się będzie z trzech etapów. Pierwszy to przede wszystkim uprzątnięcie i rekultywacja terenu, projekt architektoniczny i budowlany, kosztorys inwestycji. Drugi to powstanie zaplecza infrastrukturalnego. Wreszcie trzeci to stworzenie zaplecza dla czworonożnych podopiecznych.
– Ostatni jest najważniejszy. Zaplecze dla naszych podopiecznych to między innymi: budowa i wyposażenie profesjonalnego zaplecza behawiorystycznego. To tak zwane psie agility. Do tego dojdzie zaplecze rehabilitacyjne, czyli fizjoterapia, bieżnia wodna i basen. Mamy już pierwszy domek przy naszej lecznicy, w pierwotnym założeniu miał on służyć jako domek przygotowujący psiaki do adopcji, a teraz stał się prototypem dla całej psiej wioski – podsumował R. Fedaczyński.
Jeśli ktoś zechciałby wspomóc budowę Psiej Wioski w Żurawicy, może to zrobić na stronie internetowej www.pomagam.pl/psiawioska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ja pierdole psy beda mialy lepiej jak ludzie, to bezdomnych,biednych,schorowanych dzis kazdy ma w huju, BOŻE czy ty masz zamiar cos zrobic ztym co sie dzieje na tej ziemi? kiedy sąd wylejesz na ten świat, w jakich mi czasach przyszlo życ to jest jakis dramat :(
zawsze możesz się wychuśtać jak Ci czasy nie pasują
A mnie sie marzy kurna chata hahahahahahhaahha
Oczywiście wszystkie zwierzęta należy dobrze traktować ale nie dajmy się zwariować .Problem psów zaczyna urastać do granic absurdu.
Absurdem są wredni, paskudni ludzie bez uczuć wobec zwierząt
Będa lepiej miały niż staruszkowie w DPSach . Humanizacja zwierząt deHumanizacja ludzi to początek końca cywilizacji
Masz racje , sam mam w domu dwa koty , a więc nikt nie ma prawa mi zarzucić ,ze nie lubię zwierząt , ale umiar musi być . W końcu to człowiek utrzymuje zwierzę , a nie odwrotnie . Tego nawet zwariowani zieloni / antyPolacy nie mogą zakwestionować . Umiar porządek musi być . Każdy musi znać swoje miejsce , gdyby miało być inaczej , to Bóg ustawiłby na szczycie hierarchii zwierzęta , a nie człowieka
Psom potrzeba nie kolejnych kojców, ale dobrych domów, do których trafią po procedurze adopcyjnej z wizytą przedadopcyjną i zobaczeniem warunków w jakich będą mieszkały i jak będą traktowane. Czy domki, czy kojce czy budy - to nie tak ważne jak towarzystwo kochających i odpowiedzialnych ludzi. Psom nie trzeba kanap a ludzkiej miłości a to taka wioska nie załatwi.
Jestem tego samego zdania. Ta wioska, to również schronisko, a gdzie miłość człowieka, wspólne spacery.Uważam, że to jakiś dziwny "szemrany pomysł z psią wioską / a niedawno na tym terenie siedziały psy/ .
Ja pierdole psy beda mialy lepiej jak ludzie, to bezdomnych,biednych,schorowanych dzis kazdy ma w huju, BOŻE czy ty masz zamiar cos zrobic ztym co sie dzieje na tej ziemi? kiedy sąd wylejesz na ten świat, w jakich mi czasach przyszlo życ to jest jakis dramat :(
zawsze możesz się wychuśtać jak Ci czasy nie pasują
A mnie sie marzy kurna chata hahahahahahhaahha