W związku z trwającymi już wakacjami oraz sezonem urlopowym, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej podpowiada o co należy zadbać, by podróż i przekraczanie granicy przebiegły sprawnie.
„Planując podróż z wyprzedzeniem sprawdźmy terminy ważności dokumentów. Pamiętajmy, że każdy podróżny, w tym dzieci, muszą mieć swój dokument”
– zaznacza rzecznik prasowy BiOSG przypominając jednocześnie, że podstawowym dokumentem podróży w przypadku wyjazdów poza strefę Schengen jest paszport. W przypadku wyprawy do krajów w tej strefie, do podróży wystarczy dowód osobisty. Uświadamia jednak, że nawet podróżując po krajach strefy Schengen, przy braku kontroli na granicy, podróżni mają obowiązek posiadania dokumentu potwierdzającego ich tożsamość i obywatelstwo.
„Upewnijmy się czy w kraju docelowym wymagana jest wiza. Kompleksowe informacje o wymogach w poszczególnych krajach świata dostępne są w aplikacji „Polak za granicą” oraz serwisie internetowym MSZ RP pod zakładką „Informacje dla podróżujących””
– wylicza dalej por. SG Piotr Zakielarz dodając, że kontrola na granicy dokonywana jest nie tylko przez Straż Graniczną. Przewożone towary sprawdzane są też m.in. przez Służbę Celno-Skarbową.
Chociażby o tym, że przewóz niektórych towarów i „pamiątek z wakacji” jest niedozwolony, bądź wymaga uprzedniego zgłoszenia i odpowiedniej dokumentacji. Warto to sprawdzić chociażby na stronie internetowej granica.gov.
„W serwisie dostępne są również szacunkowe czasy oczekiwania na przekroczenie granicy, na kierunku wyjazdowym z Polski. Dzięki tym informacjom możemy wybrać dogodne przejście graniczne oraz miejsce, gdzie najszybciej przekroczymy granicę”
– przekazuje por. P. Zakielarz.
Podróżując drogą lotniczą, zgłaszajmy się na lotnisko z wyprzedzeniem – najlepiej ok. 2 godziny przed planowanym wylotem.
„Na lotnisku przejdziemy nie tylko kontrolę graniczną (o ile nasz lot jest poza strefę Schengen), ale również kontrolę bezpieczeństwa. Pamiętajmy o bagażach. Pozostawienie bagażu bez opieki powoduje uruchomienie procedury bezpieczeństwa, która może nie tylko spowodować spóźnienie na upragniony lot, ale również może wiązać się z karą w postaci mandatu”
Reklama
– uświadamia BiOSG.
Na całym odcinku podkarpackiej granicy z Ukrainą, z wyjątkiem oznakowanych szlaków turystycznych w Bieszczadach, obowiązuje zakaz wejścia na ten 15-metrowy pas mierzony od linii granicy. Często z ciekawości czy chęci zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia, turyści łamią przepisy.
„Wejście na pas drogi granicznej to wykroczenie, za które grozi mandat do 500 złotych. W określonych przypadkach — w sytuacji przekroczenia granicy, czyn może być zakwalifikowany jako przestępstwo”
– ostrzega służba prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
opr. MR
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze