Od 3 czerwca br. weszły w życie nowe przepisy unijne w sprawie przewożenia pieniędzy przez granicę. Jeśli będzie to kwota co najmniej 10 tys. euro, przy wjeździe i wyjeździe z UE trzeba złożyć deklarację tych środków właściwym organom celnym służby celno-skarbowej lub organom straży granicznej. Środek lokomocji nie ma tu znaczenia.
– Unijne rozporządzenie rozszerza obowiązki osób przemieszczających środki pieniężne przez granicę i obszary kontroli przeprowadzanych przez służby graniczne. Dotyczy to przepływu pieniędzy w transporcie, na przykład pieniędzy wwożonych do[paywall] Unii Europejskiej lub wywożonych z Unii w przesyłkach pocztowych, kurierskich, cargo lub ładunkach kontenerowych. Rozszerzono także definicję środków pieniężnych o towary używane jako wysoce płynne środki przechowywania wartości i karty przedpłacone – wyjaśniła zastępca rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Agnieszka Siwy.
W przypadku, gdy pieniądze w transporcie w wysokości co najmniej 10 tys. euro są wwożone do Unii lub wywożone z Unii to: jeśli deklarację składa podróżny – ma obowiązek zgłoszenia pieniędzy, jeśli pieniądze są przesyłane w przesyłkach – organy celne mogą wymagać od nadawcy lub odbiorcy lub ich przedstawiciela danych środków pieniężnych – w zależności od przypadku – aby złożył deklarację ujawnienia pieniędzy w ciągu 30 dni.
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze