Reklama

Wicepremier Gowin o nowej ustawie o szkolnictwie wyższym

06/03/2018 13:30

– Zależy nam rozwoju również małych uczelni, położonych z dala od dużych ośrodków akademickich – podkreślił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. W miniony piątek, 2 bm. lider „Polski Razem” gościł w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu i Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Podczas wizyty w Przemyślu szef resortu nauki przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

– Zależy nam na tym, aby podnosił się ogólny poziom kształcenia na polskich uczelniach, a także poziom badań naukowych – przekonywał. – Uczelnie zawodowe mają swoją niezbywalną misję – po pierwsze kształcą na potrzeby rynku pracy, lokalnego, subregionalnego i regionalnego. Po drugie są one[paywall] ośrodkiem lokalnych elit. Pod tym względem przemyska uczelnia rzeczywiście odgrywa unikalną rolę, gdyż jest to jedyna uczelnia zawodowa, która od początku miała charakter uczelni humanistycznej i chociaż pan rektor słusznie wkłada ogromny wysiłek, żeby uruchomić też na niej kierunki studiów bardziej związane z gospodarką, to jednak ten unikalny charakter szkoły wschodnioeuropejskiej zostanie zachowany (...) – mówi polityk.

Reklama

Jego zdaniem „bardzo ważny jest też element misji”.

– To jest szkoła wschodnioeuropejska, szkoła, której misją od początku było budowanie dialogu między Polską a Ukrainą – kontynuował. – Wiemy, że stosunki polsko-ukraińskie obciążone są trudnymi czasami i tragicznymi kartami przeszłości. Wiemy też w jak trudnym położeniu znajdują się dziś nasi ukraińscy sąsiedzi. Ukraina jest państwem napadniętym, państwem znajdującym się w stanie wojny. Chcę zapewnić, że niezależnie od konieczności wyjaśniania wszystkich bolesnych kart z przeszłości, na czele ze zbrodnią wołyńską, nasz rząd i państwo polskie konsekwentnie będą wspierać prodemokratyczne i prozachodnie tendencje Ukrainy – zapewniał.

Reklama

Minister nauki i szkolnictwa wyższego deklarował, że chce, aby nowa ustawa weszła w życie 1 października br. Zwrócił uwagę, że przygotowywane zapisy to m.in. zupełnie nowa klasyfikacja dyscyplin naukowych, zdecydowane zwiększenie autonomii uczelni, nowy model kształcenia doktorantów i system finansowania ośrodków akademickich. Jarosław Gowin pytany, czy jest szansa, aby Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską przekształcić w akademię stwierdził, że „na gruncie obecnych przepisów niezbędne jest to, aby w dwóch dyscyplinach uczelnia miała prawo nadawania doktoratu”. Miejscowa szkoła nie spełnia tego warunku.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2018-03-06 14:40:21

    Uczelnie są w takim samym stanie jak PISoBOLSZEWICKI ich nadzorca, biedują i ledwo wiążą koniec z końcem.https://wiadomosci.wp.pl/gowin-o-wynagrodzeniu-wiceministrow-doslownie-bieduja-6225113674536577a

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2018-03-06 15:08:38

    Zwłaszcza w takich "potężnych ośrodkach akademickich jak Przemyśl".

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gufin - niezalogowany 2018-03-06 16:01:55

    Ino popitkę mamy Gowin!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości