Reklama

Widzisz barszcz? Dzwoń!

22/07/2015 08:48

Straż Miejska w Przemyślu przyjmuje sygnały o przypadkach zauważenia groźnego dla zdrowia i życia barszczu Sosnowskiego. O miejscach jego występowania można powiadomić jej funkcjonariuszy pod numerami telefonów: 986 lub 16 676 70 70.

„W związku z pojawieniem się na terenie miasta Przemyśla przy starej cegielni występowania groźnego chwastu – barszcz Sosnowskiego, zwracamy się do mieszkańców naszego miasta z prośbą o przekazywanie informacji dotyczących przypadków pojawienia się tego groźnego chwastu. Roślina ta w polskich warunkach może dorastać do 4 metrów wysokości, liście duże pierzastodzielne, dolne trójkątnego kształtu (podobne do łopianu). Kwiaty na wysokich łodygach zebrane w gęsty, duży baldach koloru białego” – informują służby prasowe Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren. Dodatkowo wydziela silne substancje parzące. Działanie substancji nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.

„Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenia skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie znikające blizny oraz zapalenie spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików oraz dzieci” – ostrzegają urzędnicy.
del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ll - niezalogowany 2015-07-22 11:29:52

    Wikipedia:"Gatunek trafił do Polski w latach 50. XX wieku jako dar uczonych radzieckich z Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie[6]. Zaczęto go uprawiać jako roślinę paszową w latach 70. XX wieku. Najchętniej uprawiany był na Podhalu, Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim[21]. Po porzuceniu upraw barszcz Sosnowskiego zaczął się rozprzestrzeniać samorzutnie w wielu regionach Polski. W połowie lat 80. XX wieku w Polsce i w innych krajach zaniechano uprawy barszczu Sosnowskiego, wprowadza się ograniczenia w jego uprawie i zwalcza istniejące stanowiska[14]. Od 2011 roku ze względu na zagrożenie dla gatunków rodzimych lub siedlisk przyrodniczych ewentualna uprawa tego gatunku w Polsce wymaga zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska[28]. RozmnażanieRoślina rozmnaża się wyłącznie za pomocą nasion, których wytwarza wielkie ilości. Plon nasion uzyskanych z 1 ha pozwala na obsianie 100–200 ha[18]."

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ron Oczywistek - niezalogowany 2015-07-22 18:58:14

    Myślę że nie ma co za bardzo demonizować tej roślinki, bo można by ją wykorzystać do jakichś pożytecznych i szlachetnych celów. Na ten przykład posmyrdać jakiegoś pana urzędnika po worku mosznowym ?!? Albo nie, po worku mosznowym i dodatkowo po zwieraczu !!! Ciekawe jakie były by efekty takiego zabiegu ?!?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości