Reklama

Więcej lokali i hałas czy zastój branży i spokój mieszkańców? O problemach Starego Miasta

06/09/2019 18:00

Nieustanne hałasy, wrzaski, awantury, bójki i oddawanie moczu gdzie popadnie – to bolączki mieszkańców ścisłego centrum miasta, wynikające z istnienia barów i pubów. Z drugiej strony pojawia się argument: jeśli Przemyśl ma być miastem turystycznym, to lokale w centrum są konieczne. – Jak komuś nie pasuje, może się przeprowadzić na peryferie miasta – padają słowa. O problemie rozmawiano podczas ostatniej sesji rady miejskiej.

Przewodnicząca zarządu osiedla „Stare Miasto” Anna Grad-Mizgała wskazała na szereg uciążliwości, z jakimi borykają się mieszkańcy. Chodziło jej o konkretny lokal, który niedawno ustawił w pasie drogowym ogródek. Zapowiedziała złożenie oficjalnego protestu do prezydenta, ponieważ zarząd osiedla negatywnie zaopiniował ten projekt. – W naszym piśmie podnieśliśmy szereg argumentów, które mam mieszkańcy sygnalizują – mówiła.

Co tak dokucza ludziom?[paywall] – Zanieczyszczenie okolicy pubu, nieustanne hałasy, wrzaski, podjeżdżanie samochodów, oddawanie moczu gdzie popadnie, awantury, bójki – wyliczała A. Grad-Mizgała.

Reklama

 

Jako mieszkańcy cierpimy

Twierdziła, że w weekendy, w nocy natężenie hałasu ze wspomnianego ogródka sięga 80 decybeli. – Właścicielka tego pubu nie jest w stanie w żaden sposób zapanować nad prowadzonym przez siebie interesem. Twierdzi, że zakłócenia na ulicach przylegających do tego lokalu, nie są jej sprawą, bo przecież nie może odpowiadać za ludzi, którzy wychodzą z jej lokalu. A my, jako mieszkańcy, jesteśmy narażeni bez przerwy na scysje – mówiła.

Jej głos poparła Anna Hayder, przewodnicząca Przemyskiej Rady Seniorów. Jak mówiła, do tego organu również wpływały sygnały o nocnych uciążliwościach powodowanych przez klientów lokali gastronomicznych. – Proszę coś z tym zrobić – powiedziała.

Reklama

Odmienne zdanie miał przewodniczący osiedla „Przemysława” Henryk Hawryś. Stwierdził, że jeśli Przemyśl ma być miastem turystycznym, to lokale w centrum są konieczne. – Słucham, że tylko zamykać, a w mieście turystycznym można się bawić do rana. W innych miastach tak jest – powiedział.

 

Miasto musi się rozwijać

Stwierdził, że w Przemyślu lokali rozrywkowych jest za mało i należy zrobić wszystko, aby ich przybywało. – Panie prezydencie, mały czynsz i do przodu. Żeby to miasto się rozwijało, potrzebne są udogodnienia dla właścicieli kamienic – zaapelował.

Reklama

– Jak komuś coś nie pasuje, może sprzedać i iść na peryferie miasta – uznał.

Prezydent zwrócił uwagę, że zgoda na ogródek jest czym innym niż przestrzeganie ciszy nocnej. – My nie dajemy zgody na łamanie prawa. To, że nie będzie ogródka nie oznacza, że ktoś nie będzie się wydzierał pod oknami – zauważył.

Wojciech Bakun przyznał rację H. Hawrysiowi, mówiąc, że imprezy i wieczorny ruch są specyfiką starówek. Jako przykład podał koncerty w czasie Wincentiady, po których ludzie jeszcze się długo bawili na ulicach i wracali do domów po północy. – Ciężko mi w takiej sytuacji interweniować – powiedział, przy czym zaznaczył: – Czym innym jest zgoda na rozwijanie swoich działalności. My chcemy, żeby się rozwijała działalność okołoturystyczna. Po imprezie Bike Town rozmawiałem z niektórymi restauratorami, którzy mają swoje lokale w obrębie Starego Miasta. Do jednej z restauracji w kolejce czekało się dwie godziny, żeby w ogóle zająć miejsce. To pokazuje braki, które mamy, jeżeli chodzi o gastronomię w naszym mieście – mówił.

Reklama

 

Centra się wyludniają

– Takie sytuacje będą odstraszać turystów, a nie przyciągać. Turysta przyjedzie i jaki będzie miał obraz miasta? Jest co zobaczyć, tylko nie za bardzo jest miejsce, gdzie można coś zjeść. Dlatego chcemy, żeby ulice Franciszkańska i Kazimierzowska zmieniały pozwoli swój charakter na taki, w którym jest dużo więcej usług okołogastronomicznych – mówił.

– Jeżeli chodzi o samo zamieszkanie w tej strefie, to też jest problem, z którym należy się zmierzyć. Patrząc na doświadczenia innych miast, to strefy, w których bardzo często odbywają się imprezy, trochę się wyludniają. Dlaczego? Bo mieszkańcy muszą akceptować pewne niedogodności: nie można wjechać samochodem pod sam dom, dość często odbywają się imprezy, turyści zakłócają spokój. One często przyjmują charakter pokojów na wynajem, czy hoteli – zauważył W. Bakun.


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2019-09-06 20:26:13

    miasto turystyczne powinno w okresie letnim tetnic zyciem. brak jest grajkow jak w krakowie . ww miescie turystycznym powinno byc widac policje, scigajaca lumpow z pod bram, tak by turyscie czuli sie bezpiecznie, nawet w nocnym zwiedzaniu miasta.gosc

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    przemyślanin - niezalogowany 2019-09-06 22:47:28

    Jak dla mnie to pan Bakun w kolejnych wyborach jest na przegranej pozycji, chyba że PiS wyjdzie z bardziej wiarygodnym kandydatem niż pan Hamryszczak. Jak dla mnie co sam głosowałem na niego przez okres rządów nic dla lepszego życia mieszkańców i miasta nie zrobił. Ma jeszcze prawie 4 lata więc lepiej niech ogarnie się, bo same pikniki to sobie można przed domem na działce robić. Mowie o dzialaniach, ktore by przyciagneły inwestycje a nie jak w ostatnim czasie, ze uciekają. Mowa między innymi o nowej galerii a bardziej terenu pod nią, nowych mieszkań które nie zostaną wybudowane czy np. brak wniosków o dofinansowanie PKS, bo w Przemyślu już nie ma sprzedali złodzieje i korumpowicze. To samo tyczy się reszty bandy UM mowa o radnych - trochę już mieszkam w Przemyślu i nie zauważyłem znaczących zmian jak np. w Jarosławiu w ostatnim czasie. Nie chcecie się dogadać to wypad z UM. Są inne osoby które chcą coś dla mieszkańców i miasta zrobić. Nie wiem, że nie wstyd jest w lustro patrzeć, że głównie z powodow ekonomicznych ludzie a szczególnie młodzi, zdolni uciekają z miasta a władza nic z tym nie robi, bo myśli tylko o swoich dupach byle do wyborów później znów będziemy obiecywać. ..... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    haha - niezalogowany 2019-09-06 23:41:45

    Bastion PiS napuszczony naciera. Czekam, jak ten bastion zbuntuje się przeciwko swoim mocodawcom jak z 500 zapłacą 800.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama