Reklama

Większość szkół strajkuje

10/04/2019 15:30

Trwa protest nauczycieli. W Jarosławiu, ze względu na większą niż w Przeworsku liczbę szkół i nauczycieli skutki strajku są w miarę łagodne. Większe trudności są w drugim z wymienionych miast. Na razie dyrektorzy mają sytuację pod kontrolą, ale ze względu na duży odsetek strajkujących nauczycieli może się to zmienić z upływem czasu.

Strajk nauczycieli trwa. W Jarosławiu organy prowadzące szkoły na bieżąco monitorują sytuację. W tej chwili wśród szkół podstawowych będących pod nadzorem ratusza nie strajkuje tylko SP nr 7. Nigdzie indziej nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Dyrektorzy organizują zajęcie opiekuńcze. Cieszą się one jednak umiarkowanym zainteresowaniem. W poniedziałek najwięcej uczniów przyszło do SP nr 10  oraz SP nr 4. Odpowiednio było to 28 i 24 dzieci. Niewykluczone jednak, że wraz z upływem czasu dzieci będzie przybywać. Wszystkie placówki, w których prowadzona jest akcja protestacyjna, odwiedził burmistrz Waldemar Paluch[paywall]. Przekazał nauczycielom słowa wsparcia, jednak unikał deklaracji dotyczącej wsparcia finansowania strajkujących, którym na czas protestu nie przysługuje wynagrodzenie za pracę. Ważną informacją jest to, że jarosławskie szkoły zamierzają przeprowadzić zaplanowany na środę egzamin gimnazjalny. Formuły będą tu różne, w niektórych placówkach część nauczycieli zgodziła się odstąpić od strajku na czas egzaminu, w większości szkół, gdzie zaplanowano zdawanie egzaminów w mniejszych pomieszczeniach, zostaną one przeprowadzone w salach sportowych, by zmniejszyć liczbę komisji.

W Przeworsku egzamin gimnazjalny bez zakłóceń

Akcje protestacyjne prowadzą wszystkie podstawówki w Przeworsku. Tu sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana z tego względu, że i szkół jest mniej, i środowisko bardziej się skonsolidowało. W zasadzie we wszystkich trzech placówkach nie strajkują tylko dyrektorzy i pojedynczy pedagodzy, najczęściej katecheci.  I to na nich opiera się przede wszystkim funkcjonowanie szkół. W SP nr 2 prowadzone są zaplanowane już wcześniej rekolekcje – kto będzie się zajmował dzieciakami po ich zakończeniu, tego nie wiadomo, bo szkoła ma kadrę na zorganizowanie opieki tylko dla 125 spośród ponad 700 uczniów. W SP nr 1 zajęciami opiekuńczymi w pierwszych dniach strajku objętych zostało mniej niż 20 spośród 800 uczniów. W najmniejszej SP 3 zajęcia takie w ogóle nie były potrzebne, choć dyrekcja placówki zapewnia, że na przybycie dzieci szkoła jest gotowa. W Przeworsku nie ma problemu z egzaminem gimnazajalnym, bo jedyna placówka tego typu nie strajkuje. Środowe egzaminy odbędą się więc bez zakłóceń. W najbliższy poniedziałek zaplanowany jest jednak egzamin ósmoklasisty i na razie nie ma jeszcze skrystalizowanych planów co do jego realizacji. Dyrektorzy czekają w pierwszej kolejności na rozwój negocjacji pomiędzy związkami a rządem, a także na działania organu prowadzącego. W tej chwili snują różne scenariusze, np. zakładające udział w egzaminach nauczycieli przedszkoli.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    pamiętający przemyski obserwat - niezalogowany 2019-04-11 00:08:53

    Pomijam dosyć wysokie, niezłe  pobory nowoczesnych belfrów ale czy ktoś mnie poprawi że mogą korzystać z 3 krotnego urlopu dla podratowania zdrowia ( oczywiście  w trakcie całej kariery zawodowej), zaświadczenie wystawia lekarz  podstawowej opieki zdrowotnej czyli rodzinny. Pytam prawda czy blef.  Następne pytanie czy tzw . karta nauczyciela jest przepisem nowoczesnym, na dzisiejsze czasy,   czy przypadkiem nie jest  jeszcze wytworem   z czasów tzw.  "komuny"  w II połowie lat 80-tych ,  wtedy rozdawano przywileje dla każdej  strajkującej silniejszej  grupy społecznej,  by utrzymać się przy władzy , obronić socjalizm w Polsce za wszelka cenę. Czy czasem Broniarz ,  Gardzias i inni starzy „ wyjadacze „ nie bronią swoich stanowisk i przywilejów jak niepodległości?. Przecież kilka lat temu pani Dorota  Gardzias w czepku na głowie stała na czele strajku  pielęgniarek.  I jeszcze niech drodzy i szanowni nauczyciele którzy uczą dzieci i młodzież jako wychowawcy strajkować  powiedzą głosem waszego  wodza Sławomira Broniarza , komu  w latach 2020 i dalszych Kaczyński  i jego ludzie , jeśli wygrają wybory,  mają odebrać  pieniądze ,  bądź zmniejszyć  , by dać po 1000 złotych zaniedbanym, przepracowanym ,  biednym i zawsze nie zadowolonym "nauczycielom" i "wychowawcom" kiedy my emeryci i renciści dostaliśmy w br. średnio po  30- 50   zł podwyżki na "rękę ", pytam komu , jakiej grupie , podpowiem ,  najlepiej  oczywiście dzieciom i dorosłym z niepełnosprawnością  ,  emerytom i rencistom ,by wam  stosunkowo młodym " paniom i panom  koleżankom  i kolegom" dać po tylko 1000 złotych , ponoć i to dla Was o  wiele za mało bo chodzi podobno  nie o pieniądze ale o  prestiż , honor , prawdę,  dowartościowanie zawodu itp. bzdury, pamiętajcie tym zachowaniem nie tylko utracicie resztki prestiżu i zaufania społecznego ale pogrzebiecie całe szkolnictwo na wiele , wiele lat. Pamiętam szkołę  z  początku lat  60-tych ub. wielu , nauczyciele w większości przedwojenni , głównie panie , te prawdziwe nauczycielki i wychowawczynie  , doprawdy byli to inni ludzie , inni wychowawcy inni pedagodzy , jakby z innego świata. Nawet nie porównuję bo nie jestem w stanie przyrównać  te  pokolenia , tamci to byli prawdziwi nauczyciele  , wychowawcy i przyjaciele młodych ludzi , co do dzisiaj z rozrzewnieniem pamiętam i wspominam, mimo że czasem oberwało się pasem. I pamiętajcie drodzy obecni wychowawcy , przy uczniach nigdy , przenigdy nie wspominano o mamonie to był temat tabu , nieistniejący , mimo że w tamtych latach nauczyciele zarabiali grosze i to marne, niemal przysłowiowy "wdowi  grosz " ale  byli honorowi i ambitni zresztą nie tylko nauczyciele . Nadmieniam że w latach 70- 80  ub. wieku osobiście ,  pomimo ukończonych  studiów wyższych   zarabiałem w przeliczeniu na obcą walutę  20 – 25 dolarów na miesiąc , bo takie były czasy , skromniejsze  , biedniejsze, mimo pełnego „ rozkwitu  socjalizmu”  czy „ komunizmu” ale  wesołe , śpiewające i tańczące , czasem pijące , myślę że wielu moich rówieśników urodzonych w latach 50 –tych jeszcze pamięta,  te dancingi (Eger , Polonia, Trojka , Adaria, Karpacka i inne ) i te nie zapomniane  prywatki .Tyle i aż tyle.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość - niezalogowany 2019-04-11 15:50:51

    Hołota Broniarza 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-04-13 13:38:24

    Nie sądź innych swoją miarą.Mam nadzieję że ty i nikt z twojej rodziny nie wysyła swoich dzieci pod opiekę ludzi których nazywasz jak przystało na rasowego fana lub towarzysza PISoBOLSZEWIKA.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama